Mi-e din ce in ce mai greu! | Forumul Medical ROmedic

Mi-e din ce in ce mai greu!

28-04-2011
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Sunt bolnava d e18 ani si jumatate, ultimul diagnostic a fost de schizofrenie.
Ma confrunt de un an cu anxietate generalizata. Mie greu sa ma ingrijesc, mi-e grau sa fac orice.
Sunt dependenta de mama mea.
Simt frica din orice: mi-e frica sa umblu cu actele, sa merg la comisie, de orice.
Pentru anxietate iau xanax dar nu prea ma ajuta.
Imi daduse doctorita rivotril dar ma agita rau si are si niste contraindicatii, ataca sangele etc.
Nu stiu ce sa ma mai fac, mai ales ca mama este bolnava de inima si ii vine rau ori de cate ori ma vait.
Mie internarile in spital nu mi-au facut bine niciodata( am 5 internari, prima in 1993, doua in 2001 si doua in 2002).
Ce sa fac ca sa nu imi mai fie rau si sa prind putin curaj?
16 comentarii
0
28-04-2011, ora 18:36
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

ma gandesc sa-ti DAU un sfat DOAR:

- mergi la un consult la alt medic psihiatru si POATE-TI va prescrie altceva.
stiu doar ca, o vecina, dupa 3 luni, s-a facut bine si si-a reluat serviciul...

Sanatate si O seara buna!
0
29-04-2011, ora 17:36
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Aristia,
medicul tau nu te consiliaza?
As vrea sa stiu ce tratament urmezi acuma si daca ai auzit vreodata de dr.Ionescu, de la Nifon, com, Magura, Buzau.Se pare ca dumnealui trateaza cu succes schizofrenia, daca internarea iti face rau, il poti contacta la cabinetul dumnealui din Buzau, unde ofera si consultatii.
Ce fel de schizofrenie este, auzi voci, vezi personaje care nu exista in realitate, exista simptomele astea sau e o schizofrenie nediferentiata?
Dupa cum stii, exista numeroase scheme terapeutice de tratare a acestei boli, imi inchipui cat de neplacut este pentru tine sa treci prin starile acelea anxioase.
De obicei, ca ultima varianta, daca s-au epuizat celelalte posibilitati, se foloseste Clozapinul, sub atenta monitorizare a elementelor figurate ale sangelui, pentru a preveni o agranulocitoza.
Eu zic ca merita sa incerci cu tratamentul dr.Ionescu, mai ales ca are si o mare competenta pe tulburarile anxioase, chiar a scris o carte despre anxietate.Iti doresc sa-ti fie mai bine si...ramane la aprecierea ta daca vei face o calatorie la Buzau.
0
29-04-2011, ora 19:22
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga lucia, stii bine ca oamenii nu seamana. Eu sunt bolnava de 18 ani. Tratamentul nu prea ma ajuta pe mine.
Draga pulbere de stele, eu am avut halucinatii auditive, mi-au disparut, dar am mai avut o psihoza rea care a trecut si asta din fericire, nu mai dau detalii ca sa nu mai influentez pe nimeni, sa nu li se mai para si la altii ce am simtit eu.
Clozapin am luat si eu cand nu imi dispareau halucinatiile si mi-au disparut pana la urma dar a trebuit sa intrerup clozapina( leponexul ) ca ma anemia rau!
Mutumesc amandurora pentru sfaturile bune date!
0
29-04-2011, ora 22:44
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Ai putea incerca sa iei Paroxetina...intreaba medicul...te scapa de anxietate.
0
30-04-2011, ora 19:02
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Multumesc, DrT, am sa intreb.
Cu toate ca mie mi-e frica sa mai incerc un medicament nou.
Am patit si cu rispoleptul si cu rivotrilul sa imi faca rau si am ramas speriata.
In fine, voi vedea, pe 16 mai sunt programata la medic.
Inca o data, multumesc!
0
30-04-2011, ora 19:37
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Stai linistita, nici Paroxetina si nici Sertralina nu dau efecte neplacute, la inceput ai senzatia ca nu au nici un efect, insa in vreo doua luni te scapa de anxietate.
0
01-05-2011, ora 22:44
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Aristia, si eu sint in aceeasi situatie ca tine. Nu vrei sa ne ajutam reciproc ?
0
02-05-2011, ora 14:32
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Nu prea stiu cum am putea, dar sa incercam
0
05-05-2011, ora 01:48
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
As vrea sa vorbim in privat. Am adresa ta, dar sa imi spui cind te gasesc.
Hai sa ne cunoastem si sa incercam sa devenim cei mai buni prieteni, si sa ne ajutam.
0
30-05-2011, ora 01:00
involver
Nu este medic/terapeut
involver
Rivotril nu ataca sangele nici vreun alt organ.
0
30-05-2011, ora 01:08
involver
Nu este medic/terapeut
involver
DrT, vad ca o tot dai inainte cu paroxetina. Intrebare : ai luat vreodata ?. Cred ca nu. Eu am vomat sange de la prima pastila, si 2 zile dupa am vomat intruna. Am luat.o seara la 10, si la 12 am fost la urgenta. Ce spuneai, ca ai impresia ca nu isi face efectul ? Ma faci sa rad. Am alergat toata noaptea prin oras asteptand sa treaca efectele mizerabile pe care le poti avea de la un SSRI. Stii la cat s-a terminat ? La 9.30 dimineata. NU vrei sa treci prin asta, crede-ma. Te rog nu mai recomanda paroxetina, cu atat mai putin cuiva care spune ca a fost diagnosticat cu schizofrenie. P.S. Un search pe google despre serotonin syndrome nu ar strica.
0
30-05-2011, ora 10:19
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Antidepresivele sunt ADJUVANTE în cazul tratamentului cu antipsihotice (ele fiind medicaţia principală), aşa cum unele antipsihotice sunt adjuvante în tratarea anxietăţii şi, uneori, a depresiei (atunci când acestea nu răspund la tratamentele specifice). Benzodiazepinele, pe lângă dependenţă, dau şi toleranţă... ceea ce înseamnă că la un moment dat va fi nevoie să creşti doza pentru a obţine acelaşi răspuns sau nu veţi mai răspunde la ele. Şi atunci e nasol, pentru că din cauza dependenţei intri în sevraj care poate fi foarte urât.

[...] pe care le POÅ¢I avea.

Creierul este un organ şi pe acela îl "atacă" (nu cu sensul de a distruge; dar prin simplul fapt că dă dependenţă face rău pe termen lung).
Dvs. aţi luat vreodată un tetraciclic, dacă la SSRI-uri aţi răspuns urât?

Benzodiazepinele nu mai sunt recomandate cu un motiv bine întemeiat. Pe termen mediu (după 6 luni), pe lângă faptul că devin inutile, sunt şi periculoase. Un search pe google despre "death because of bezodiazepines withdrawal" chiar nu strică. Primul caz raportat a fost din cauza alprazolamului (Xanax).
0
30-05-2011, ora 19:41
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@involver: imi pare sincer rau ca ati avut asemenea fenomene, nu am intalnit la nimeni asaceva, dar nu exclud si asemenea efecte adverse...ce-i drept ca sunt extrem de rare efectele adverse grave. Eu cred ca ati consumat si alte medicamente in afara de paroxetina, poate ca ati facut tratament cu IMAO inainte sau a reactionat cu orice altceva.
0
30-05-2011, ora 19:43
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Si paroxetina du da voma cu sange.sangele apare de la alte afectiuni.
0
01-06-2011, ora 21:18
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Si eu m-am confruntat cu problema vaietelor.

Pe vremea cand aveam servici ma plangeam ca salariu e prea mic (8 milioane cu tot cu bonuri la valoarea mea?), ca viata e grea, ca soba scoate fum etc. Colegii de munca mi-au reprosat sa nu mai intarzii sistematic cate 10-15 minute si poate ca am sa iau prima sau ca as putea sa ma insor (decat "vai de mine", mai bine "vai de noi").

Dupa aia am trecut intr-o faza depresiva si am renuntat la servici, deci ma vaitam la domiciliu + colegi de facultate, rude si prieteni. La un moment chiar m-am gandit sa ma vait intr-un borcan din ala de 3 kile, de muraturi si sa arunc vaietele pe fereastra cand se umplea borcanu. Problema era ca nu prea aveam curaj sa ies la fereastra (specific bolii).

Acu ma vait totusi mai putin, dar in scris - pe blog -, ca sa nu mai cresc rezistenta la insulina babacilor, ca sunt obezi si deja o au mare.
Eventual as putea sa trimit niste rezumate prin posta catre sor-mea sau DrT, dar viata e scurta si cred ca fiecare are destinul lui (functie de alegeri).

Sper sa fie de folos si altora!
0
02-06-2011, ora 09:35
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua Lunacearski,

multu...

cam multi se, ne, regasim...
O zi cu bine si sanatate !
Doamne ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul