mi-e teama sa dorm

10-07-2012
rodica24
Nu este medic/terapeut
rodica24
totul a inceput in aprilie anul trecut in timpul postului mare cand am vrut sa tin post deoarece am facut 3 avorturi si ma simteam vinovata. Nu am putut tine post deoarece prietenul pe care il aveam nu ma lasa, trebuia sa ma abtin de la actele sexuale si el insista, bineinteles puteam sa-i zic ca s-a terminat daca nu ma respecti dar nu am avut curajul decat cand am inceput sa nu mai pot dormi. Visam urat plangeam foarte mult si aveam convingerea ca sunt spirite rele la mine in camera.Timp de 3 zile si 3 nopti nu am putut dormi si nici manca, am inceput sa zic ca si sa am convingerea ca vine sfarsitul lumii, ma autojudecam. Am plecat noapte prin ploaie la 4 dimineata la matusa mea., ma imbracasem toata in negru, calcam prin balti, ajunsesem fleasca la matusa mea, m-am scimbat si m-am bagat in pat. in decursul celor 3 zile nu vb-eam cu nimeni aveam o privire intunecata nici eu nu ma mai recunosteam. Dupa ce am ajuns la matusa mea am chemat-o pe mama de la tara pe fratele meu si o alta matusa care a chemat salvarea. Cand am ajuns la urgente nu vb-eam cu nimeni. nu am vb-it decat cu asistentul de pe salvare si ai explicasem ca am visuri urate.Mi-au facut o injectie dupa care s-a rupt filmul am inceput sa vb-esc fara noima ma simteam obligata sa vb-esc desi nu voiam sa spun la nimeni ce am am inceput sa deviez de la subiect si am invocat tot felul de motive alte greseli ale trecutului meu peste care trecusem si care nu aveau nici o legatura cu ceea ce aveam eu. MI-au dat tratament cu haldol, romparkin, diazepam, SG, vitamine simtpomatologias si diagnosticul pus de ei a fost tulburare psihotica acuta. dupa ce am iesit din spital am urmat tratament cu olanzapina Zyprexa, timp de 1 an de zile nu am stiut ce e cu mine la inceput aveam halucinatii, nu puteam dormi singura, mi-era teama daca eram lasata singura acasa, mi s-a facut si a 2a internare mi s-a dat tratament cu nitrazepam, zyprexa, piracetam calciusi magneziu+B6 simptomatologia la externare mi s-a dat diagnosticul tulburare schizo-afectiva testul psihologicv din timpul internarii l-am rezolvat foarte greu nu ma puteam concentra IQ-ul IL AM 95/40 itemi.Acasa in continuare mi-au dat tratament tot cu zyprexa aveam stare foarte depresiva nu aveam chef de viata nu faceam nimic in casa nici macar nu-mi faceam baie la timp numai dormeam si mancam si ma uitam la tv. In urma cu 3 luni am fost la un consult si mi-a schimbat medicamentatia mi-a dat tot olanzapina numai ca se numea zalasta si mi-a dat venalflaxina de 75 mg nu mai aveam stari de somnolenta si imi gasisem si serviciu ca agent de securitate la un spuermarket din apropiere, m-am integrat foarte greu timp de 1 luna si jumatate timp in careaveam tulburari simteam atractie fata de fete, colegii ma influentau negativ nu puteam distinge binele de rau. Cunoscusem si un baiat care mi-a vb-it urat am vb-it cu el 1 saptamana jumatate timp in care facea numai greseli din cauza lui nu mai eram atenta la serviciu eram total absenta si ma socase vb-ele lui ma gandeam la el bineinteles ca nu am mai vb-it cu el dupa ce am vazut ca comportamentul lui nu se schimba in bine. Am rupt relatia cu el si am iesit in oras cu prietenii m-a sunat si ramasese sa ne intalnim si l-am facut sa creada ca ma duc dupa care mi-am inchis telefonul voiam sa plateasca pt greselile facute. In seara respectiva nu am mai putut dormi am fost la un local de karaoke ce urma a fi deschis urmatoarea seara am stat acolo pana pe la 23 :00 am ajuns acasa si nu puteam dormi m-au sunat din nou prietenii si am iesit iarasi venise un baiat pe care l-am cunoscut atunci si suntem si acum impreuna stie totul despre mine despre boala cu toate ca la inceput nu accepta spunea ca ma alint ca eu nu sunt bolnava ai povestisem niste lucruri despre mine si ai dadusem impresia ca sunt puternica dar el nu realizase ca numai pana la un moment dat am fost asa. Toata noaptea am stat cu el prietenii ne-au lasat singuri si am vb-it multe a2a zi m-am dus la serviciu fara nici o problema m-am suparat ca un coleg nu era atent la camerele video am ajuns acasa am sunat sefa obiectivului de pe telefonul mamei tata imi cerea explicatii era baut si ma tatona vedea ca am treaba si ca sunt nervoasa voiam sa fiu lasata in pace a inceput sa ma injure si a scos usa din balamale. Noaptea iar nu am dormit m-am intalnit cu prietenul meu si am stat cu el abia spre dimineata am adormit o ora. Eram libera in ziua aceea am ajuns acasa si tot nu am putut sa dorm dupa-amiaza am fost cu mama la urgente si m-a trimis la psihiatrie medicuyl de garda a vrut sa-mi faca internarea dar mama nu a acceptat explicand ca nu e asa grav ca nu pot sa dorm mi-a dat niste medicamente nu le mai stiu denumirea stiu doar ca am dormit o noapte si atat dupa care a 2a seara nu am dormit nici cu medicamentele pe care mi le-a dat m-am dus la 12:00 la urgente si m-au internat, mi-am pierdut locul de munca, ca nu am voie cu boala asta in domeniu am stat 3 saptamani internata cu tratament dimineata venalflaxina de 150 si seara serquil de 300 plus rivotril de 1 mg, acum dupa ce mi-a facut externarea mi-a dat acasa venalflaxina de 150 si seroquil de 300 2 capsule seara si rivotril de 0, 5 mg iar diagnosticul este tulburare schizo-afectiva mixta si trimitere la iasi numai ca pe foaia externarii scrie ca mi-a dat tratament cu olanzapina in loc de seroquil si tritico care nu stiu ce e, iar la epicriza mi-a scris ca aveam idei delirante de persecutie, dispozitie depresiva, insomnii si comportament bizar. as vrea sa stiu daca intr-adevar asta e boala mea si daca tratamentul pe care il i-au este bun. problema mea e doar ca nu pot dormi innainte sa adorm tresar mi-e teama sa nu visesz iar urat sau sa mor si sa fiu judecata de dumnezeu eu vreau sa-i cer iertare ma rog in fiecare zi o sa merg si la biserica si vreau sa ma si spovedesc. Mentionez ca nu ma pot concentra as vrea sa invat pt examenul debacalureat si nu pot daca as dormi normal fara pastile as putea ca am incercat dar nu pot sa nu le i-au ca nu pot dormi si am stari de agitatie, neliniste.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul