mi s-a descoperit un candilom mic la baza intrarii in vagin

15-05-2008
Joyce
Nu este medic/terapeut
Joyce
NU m-am gandit niciodata ca e o o linie invizibila care delimiteaza lucrurile normale de cele anormale, de cei sanatosi si cei bolnavi..si uite ca dintr-o data te vezi pasind de partea cealalta...acum doua zile am fost sa fac o colposcopie...si mi s-a descoperit un candilom mic la baza intrarii in vagin..nu mai spun ca da cand mi-am inceput viata sexuala, dupa primul control la ginecolog mi s-a descoperit o rana pe col...ieri am aflat ca e de toata frumusetea..pana acum medici prosti, tratamente inutile..atunci nimeni nu s-a gandit la hpv..acum urmeaza rezultatul colposcopiei si testul pt determinarea radacinii de hpv...partea buna e a ca am inteles ca STRESUL e cel care accelereaza manifestarea lui, si parca constientizand ce e m-am linistit, chiar am dormit tun in acea noapte..din ce am citit la voi voi cere si o imunograma ca sa-mi ajut organismul in lupta cu acest virus, acum suntem ca o echipa impotriva acestui hpv...partea cea trista e ca nu stiu de unde l-am luat..am folosit mereu prezervativ..si nu am avut multi parteneri, ba chiar stanjenitor pentru portofoliul amoros, daca e sa o luam dupa standardele unora...cum de am ajuns la asta?si plus ca nu am mai avut contact sexual de mult timp, si in viata mea personala nu sunt decat eu cu munca mea..nu mai e nimeni...trebuie sa raman singura pt toata viata?dar nu disper..deocamdata trebuie sa ma concentrez sa scap de acel prim candilom pana nu vin si fratiorii lui...inca nu stiu in ce va constata tratamentul...sunt o persoana stresata de felul meu, dar de maine vreau sa traiesc ca si cum fiecare zi e una speciala, conteaza cel mai mult sa fii sanatos pe lumea asta..nimic altceva nu are valoare daca nu esti sanatos si nu te poti bucura de el..celor care sunteti in aceeasi suferinta va urez succes si e doar un virus tampit, nu-l putem lasa sa ne guverneze viata!! toti vrem sa traim si sa avem familii si copii..sa auzim numai de bine!
4 comentarii
0
16-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Este indicat pentru rana pe col care o aveti(si poate purtatoare de HPV), sa faceti o interventie care se numeste LLETZ sau ERAD si care este asemanatoare electrocauterizarii, numai ca se excizeaza partea bolnava a tesutului, putandu-se efectua si un examen biopsic.Vindecarea se face foarte bine.
Toate cele bune.
0
30-05-2008, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
joyce.sa stii ca acest virushel..nu se ia doar prin contact sexual..sunt mai multe modalitati: contactul cu un prosop care nu este al tau, underwear de asemenea care nu este al tau, spalatul pe maini...conteaza mult igiena ta intima.ai girje de tine si fi puternica pt ca nu are cum sa te doboare asa ceva...60 din 100 de persoane au hpv...important este ca tu o sa-l tratezi si o sa et faci bine..
succes si nu te mai stresa atat cu munca, cautati prieteni, mergi la sport.odihneste-te si mananca sanatos !!
0
24-06-2008, ora 00:00
Joyce
Nu este medic/terapeut
Joyce
draga Bodu nu sunt genul care imprumuta lenjeria intima a altor persoane si nici nu intru in contact cu obiectele personale straine; plus ca sunt o persoana care iubeste apa si sapunul chiar in exces:p
mi-au venit rezultatele..sunt castigatoare la categoria hpv cu grad crescut genotip 66 si tocmai am fost internata in spital unde am facut un chiuretaj biopsic fractional plus un ERAD; suprinzator la o zi dupa operatie nu am nici un fel de hemoragie si nici o durere; ba chiar am o pofta de mancare excelenta si nu ma simt slabita..astept rezultatul biopsiei peste 21 de zile lucratoare si epra sa nu mai apara nici o problema
deocamdata mai ramane problema condilomului ramas afara pe care nu l-au inlaturat in timpul operatiei; poate ca au uitat sau nu l-au vazut;dar ma gandesc ca e mai bine sa scap de el putin mai incolo cand se vindeca colul mai bine; imi puteti recomanda undeva unde sa il pot inlatura cu laser?nu vreau sa mi se aplice nici o crema care arde in carne vie; mi se pare inutil sa sufar ca un caine cand se pot gasi solutii mai demne si pt fundul meu amarat ca sa pot sta si eu pe scaun cand merg la firma!daca scap si de el; o sa am grija sa imi mentin sanatatea; vreau sa merg sa fac un tratament naturist pt imunitate si sa duc o viata sanatoasa;.astept un sfat referitor la vreo adresa a unui cabinet unde se pot indeparta condilloamele cu laser si un medic bun.si nu uitati ca stresul e cel mai periculos pt cei care sunt purtatori al acestui virus nenorocit!eu cel putin cred ca am ras mai mult perioada asta si incerc sa nu ma mai gandesc dintr-o perspectiva atat de negativista! toate cele bune si va multumesc mult!
0
22-10-2008, ora 16:06
andra01
Nu este medic/terapeut
andra01
buna.genotipul hpv 66 e cu risc scazut sau ridicat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.