Mi s-a gasit demodex foliculorum cu o prezenta frecventa

23-07-2009
ancu0312
Nu este medic/terapeut
ancu0312
Am 29 ani si sunt din Arad. La 15 ani am avut primele semne de acnee, pe frunte, apoi a inceput sa coboare pe toata fata, pana pe gat. In urma cu 4 ani am renovat apartamentul si de atunci fata mea a inceput sa fie tot mai rau, adica umflaturi dureroase, mancarime, usturime, o roseata continua. Am trecut de la un medic la altul, urmand diverse tratamente: tetraciclina in doua reprize, adica 2 luni, apoi 4 luni, crema preparata in farmacie cu care ma dadeam seara si se mai uscau, skinoren gel, akneroxid gel, isotrexin crema, klabax, erifliuid, finocicline, crotamitex gel, creme pe baza de sulf, zapada carbonica, roacutane, retin-A, baneocin pudra si altele la care nu am mai pastrat retetele.

Mi s-a gasit demodex foliculorum cu o prezenta frecventa. Pot sa spun ca atunci cand am luat roacutane au disparut de pe fata, dar mi-au aparut pe spate cosuri mari, dureroase, care de cele mai multe ori nu faceau varf. Nu pot sta la soare deloc, spun asta deoarece am facut febra 39 cu 8, ma inrosesc pe fata, se accentueaza infectia, iar pielea mea e aproape inexistenta, din cauza ca atat s-a uscat ca a devenit o scoarta, e lipsita de viata.

Cred ca are importanta si faptul ca am probleme cu stocmacul, ulcer duodenal (prin activarea Helicobacter Pylori), tratat, ; dischinezie biliara si alergie la praf de camera, polen, pene; mi s-au gasit ovarele ca fiind polichistice si am luat Diane 35 aproape 3 ani, cu pauze de 1-2 luni la 4 luni (si intoleranta la lactoza. Nici branza de vaca nu pot manca, pentru ca imi apar afte). Din cauza acestor probleme am grija ce mananc si de aprox. 3 luni nu mananc dulciuri, doar fructe prospete.

Recent am facut vaccin pentru stofilococul aureus pe care il aveam prezent in secretiile de pe fata, m-am dat cu ulei de catina si galbenele, tinctura de catina, apoi apa oxigenata, apa minerala pentru curatare prin pulverizare si crema Clean -Ac de la Avene.

Va rog sa-mi spuneti daca am sa scap vreodata de problemele astea sa am şi eu o piele normala la care sa ma pot uita, atat eu cat şi ceilalti si cum se poate realiza acest lucru. Va multumesc.
15 comentarii
0
23-07-2009, ora 16:36
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Este o mare iluzie sa credeti ca va puteti vindeca cu medicamente chimice toxice cand tocmai cauza la acnee toxinele sunt care trebuie sa fie scoase prin piele afara ca sa nu pericliteze sanatatea organelor vitale.

Consultati un medic homeopat, schimbati-va alimentatia, evitati toate substantele chimice (artificiale) si
curatati-va ficatul si corpul cu produse naturale.

Restul nu este nu mai o pierdere de timp, dar si o agravare a problemelor, mai ales ca vedeti ca pana acum nimic nu a ajutat ba dimpotriva cosurile de de fata s-au mutat pe spate !

Asta este un semn clar, ca atunci cand corpul este impiedicat cu alifii sa elimine toxinele pe unde doreste el le elimina ulterior pe alta parte. Si vai si amar de sanatate cand nu le mai poate elimina prin piele !

Daca continuati tot asa eu chiar va garantez ca nu mai scapati niciodata de ele...

Succes !
0
26-07-2009, ora 20:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
V-am dat raspunsul pe mail.
0
14-03-2010, ora 22:53
Dia.
Nu este medic/terapeut
Dia.
Buna seara/buna ziua ! Sunt Diana, am 14 ani si am acnee juvenila. Am fost la un medic dermatolog si am incercat mai multe tratamente prescrise de acesta. Unul dintre ele a fost cu produse de la Sebamed, altul cu produse de la Ivatherm.si in cele din urma mi'a zis ca ultima solutie ar fi roaccutane. Nu sunt sigura daca vreau sa fac acest tratament, deoarece am intrat pe un forum unde o persoana de 30 de ani care a facut tratament cu roaccutane spunea ca are probleme cu ficatul si ulcer ca la persoanele de 50 de ani. Cunosc personal o fata care la varsta mea a facut acelasi tratament, dar avea probleme mai mari cu acneea fata de mine, avea cred acnee nodulo-chistica si a facut tratamentul cu roaccutane timp de 6 luni. La sfarsitul tratamentului avea o fata curata, nici nu ziceai ca a avut vreodata probleme cu acneea, dar dupa 4 ani i'a aparut din nou.V'as ruga tare mult sa ma sfatuiti ce sa fac. Multumesc anticipat!
0
16-03-2010, ora 17:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la alt dermatolog, insa nu incepeti tratamentul cu Roaccutane!
0
14-04-2010, ora 19:30
unguruiulica
Nu este medic/terapeut
unguruiulica
stimate d-le doctor..va rog dati-mi un tratament ptr demodex.Am fost diagnosticata cu demodex si acum cativa ani..atunci am facut tratament cu metronidozol pastile, benzonat de benzil si crema atoderm si intr-adevar mi-a disparut.Acum din pacate mi-a reaparut si as vrea sa stiu daca pot sa reiau tratamentul care l-am avut.Mentionez ca am fost consultata de renumita doamna doctor Zbranca in 2004 dar din pacate acum nu-mi raspunde la mesaj ca sa stiu ce tratament sa fac..poate i-mi raspundeti d-voastra..multumesc mult.
0
14-04-2010, ora 20:42
athosdanila
Nu este medic/terapeut
athosdanila
Stimate D-le Doctor Mihalache va rog dati-mi cateva indicatii s-au un tratament ptr Fuliculita Postepilara {pete rosiatice in zona pulpelor} mentionez ca am facut un tratament cu Skinoren dar fara rezultat, Ce ma sfatuiti sa fac, ce tratament imi indicati sa urmez.Va multumesc anticipat..Am 15 ani gen feminin.
0
20-04-2010, ora 21:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru unguruiulica:
De unde stiti ca acum este vorba despre aceeasi afectiune ?
0
20-04-2010, ora 21:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru athosdanila:
Incercati Fucicort crema, in 2 aplicatii zilnice.
0
21-04-2010, ora 07:45
unguruiulica
Nu este medic/terapeut
unguruiulica
multumesc ca mi-ati raspuns la intrebare..am aceeasi afectiune deoarece am luat acelasi tratament care l-am facut in 2004 si intradevar au inceput sa-mi dispara.Singura problema ar mai fi ca am ameteli si somnolenta..sa fie de la metronidazol?astept raspuns...
0
25-04-2010, ora 16:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil !
0
25-04-2010, ora 19:59
unguruiulica
Nu este medic/terapeut
unguruiulica
oricum multumesc ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti...e din ce in ce mai bine
0
28-12-2010, ora 21:34
Raffaela
Nu este medic/terapeut
Raffaela
Buna seara, am probleme cu fata, cosuri pe barbie si obraji. Mi sa depistat demodex, acum urmez fizioterapie la fata, azot, masca si seara solutie de bezuat, si aceastai tot, as vrea sa stiu daca nu trebuie de folosit pastile ceva sau creme, sau mai bine de schimbat dermatologul? imi pare prea putin, mi se usuca fata si la toate mi-au aparut si doua riduri in jurul gurei. Multumesc anticipat.
0
04-02-2011, ora 22:19
claudiaiii
Nu este medic/terapeut
claudiaiii
am descoperit boala acum 7 ani la angajare.am urmat tratamentul cu moldamin, si in urma cu o saptamana am fost curioasa sa-mi mai vad analizele.rpr 0 tpla 168.pana-n tratament am facut analizele la alt laborator si mi s-a facut tpha deci nu stiu cat a fost in trecut tpla-ul.va intreb ce inseamna 168? tin sa va spun ca boala asta m-a scos din minti.de cand am aflat fac atacuri de panica la inceput mai dese iar acum in urma unui tratament psihiatric cu alprazolam si serlift mai rare dar totusi prezente.poate ma linistiti!
0
26-02-2011, ora 21:22
Coman Loredana
Nu este medic/terapeut
Coman Loredana
Buna seara!Sunt Loredana am 17 ani, mi.au aparut niste pete albe pe ambele maini de la umar pana aproape de incheietura mainii.Unele din ele s.au uscat si ma mananca, altele sunt albe si uneori se inchid nu stiu un fel de pori daca le pot spune asa.Am foat la trei medici diferiti si fiecare mi.au dat un alt diagnostic(Vitiligo, pielea foarte sensibila, iar a treia era o ciuperca a carui denumire nu o mai stiu).Cand ma enervez se deschid acei pori si ma mananca.Mi sa dat o reteta din care am luat "Fucidin"si "Ulei de catina"(capsule), acestea mi le.au uscat mai tare si mi.au provocat si mai multe mancarimi.Va rog foarte mult sa ma sfatuiti ce sa fac!Multumesc anticipat!
0
21-04-2011, ora 11:58
vicro89
Nu este medic/terapeut
vicro89
Deja de 4 ani, la o perioada de timp dupa expunerea la soare initial mi se irita pielea, apoi apar niste bubite mici, asemanatoare cu cosurile si pline cu un lichid albicios. Initial imi aparea doar pe piept si pe abdomen. Apoi s-a extins si in zona acoperita de manecile tricoului. Apoi a urcat la nivelul cefei.Acesta este primul an in care a urcat la nivelul fetei, mi s-a umplut fruntea de aceste mici bubite si a inceput sa coboare si inspre nas. Nu e nevoie decat de 20-30 de min de expunere la soare si imi apar aceste bubite. Dupa cercetarile mele de pe internet, simptomele sunt exact cele descrise la boala Eruptie polimorfa la lumina. Pentru tratarea efectelor mi-a fost recomandat in primul rand Xyzal iar apoi Advantan Milk. Tin sa precizez ca roseata a disparut in urma aplicarii unguentului Advantan Milk, dar bubitele au aparut in acelasi numar. Caut un doctor dermatolog care ma poate ajuta cu problema mea, eventual chiar sa incerce sa combata cauza, nu doar efectul. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •