mi s-a spus ca sufar de faringo-amigdalita

11-10-2009
exx
Nu este medic/terapeut
exx
Buna ziua!!!
Am si eu o problema:in urma unui control la maedicul de familie mi s-a spus k sufar de faringo-amigdalita si mi s-a prescris tratament cu augmentin.Precizez ca nu am pofta de mancare, iar temperatura variaza intre 36 cu 6 si 37 cu 3.Am citit pe internet tot felul de asemanari intre infectia cu hiv si inflamarea gatului(faringe+ amigdale).Se poate sa se fii inselat doctorul asupra dignosticului?(am si un ganglion la gat in partea din dreapta, maimic decat un bob de fasole, nedureros).in urma tratamentului cu Augmentin starea s-a mai ameliorat dar pe peretii interiori ai obrajilor au aparut 2 ramificatii spre galben(presupun k este lichenul plan).Am citit deasemnea despre lichenu plan ca este un efect secundar la tratamentulcu Augmentin(mie mi a aprut a 2-a zi dimineata, dupa inceprea tratamentului).Ma puteti lamutri si pmine?
VA MULTUMESC!!!!
7 comentarii
0
11-10-2009, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa va lamuriti.. ce fel de faringoamigdalita aveti(.F-A)
1. daca F-A) este bacteriana.. DA.. cedeaza la tratamentul cu antibiotic.
este bine sa facetiu un exudat faringian sa vedeti care este flora patogena si la ce este sensibil.
2. daca F-A) este Virala.. nu are rost sa luati antibiotic.. este suficient un antiinflamator, multa gargara si pastilute de supt.
3. daca F-A) este iritativa.. in urma unui reflux gastroesofagian.. antibioticul nu ajuta,.. ba din contra irita mucoasa stomacului si mai mult.
trebue sa mergeti la ORL...
0
11-10-2009, ora 20:15
exx
Nu este medic/terapeut
exx
daupa cum am mai spus..am citit pe internet despre simptomele infectiei cu virusl hiv, si sunt cam asemanatoare.Imi puteti da ceva detalii???
si v-as mai ruga dak stiti/puteti/vreti sa mi explicati termenii de candidoza si lukopchia paroasa.
O ultima nelamurire am mai avea si anume: poate avea vreo legatura durerea din gat cu durerea din soldul stang(pe care o resimt de cativa ani, pana acum 2-3 luni, foarte rar, insa acum de vreo 2 luni e mai persistenta)Durerea se manifesta ca o intepatura de cutit mai ales cand se altereaza vremea de afara(in general fluctuatii mari de temperatura, fenomene meteorologice violente).
0
11-10-2009, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
direct.. durerea de sold.. nu are cum sa dea dureri in gat.
Invers DA. daca esti purtator de Streptococ . ai put sa faci initial o problema la articulatie fara sa stii ca esti purtator de streptococ.
diferenta dintre leucoplazie si candidoza este mare.
CANDIDOZA este o ciuperca si provoaca depuneri.. de diferite culori.. PE mucoasa,. LEUCOPLAZÍEA este Transformare patologică a unei mucoase în ţesut cornos de culoare albicioasă. (, adic Modifica structura mucoasei, fara depuneri).
HIV.. este o alta poveste lunga si controversata.
Iti recomand cat mai putin sa citesti despre boli... o sa ai impresia ca le ai pe toate( prin asta trec toti studentii de la medicina cand studiaza bolile).. si autodiagnosticarea si autotratamentul.. este interzis si medicilor.. fiindca esti subiectiv fata de tine si simptome.. sau ai tendinta sa exagerezi!
mergi la ORL... !
0
13-10-2009, ora 08:33
a73
Nu este medic/terapeut
a73
Buna Ziua

Am un copil de 5 ani cu urmatorele rezulta ale analizelor:
exudat faringian: streptococ din grupa C
VSH 14, ALSO 167
HEMOLEUCOGRAMA ESTE OK
examenul sumar urina este negativ.
Se poate face operatia de amigdalita cu prezenta streptococulul C in gat?
0
13-10-2009, ora 09:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
operatiea de amigdalectomie.. se poate face la un purtator de streptococ.. cu conditiea sa nu fi fost racit in ultemele 3 saptam, ani.. sau la 3 saptamani dupa tratamentul administrat.!
0
09-03-2017, ora 14:28
AndreaP
Nu este medic/terapeut
AndreaP
Buna ziua,
Am lichen plan bucal. Am inteles ca deocamdata nu pot face tratament pt ca alaptez inca. Spuneti-mi va rog cat de periculoasa e boala? Exista risc mare se malignizare?
Multumesc.
0
12-03-2017, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scris pe forum
toate leziunile din cavitatea bucala sau faringe au ca si origine problemel gastro-intestinale si alimentatia incorecta
daca rezolvi cauza, dispare si problema din cavitatea bucala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: