Mi se infunda urechea

29-11-2008
ISAB1982
Nu este medic/terapeut
ISAB1982
De ceva timp imi simt urechea stanga infundata, dar nu tot timpul. Sunt anumite zile in care nu am nimic. Acum un an de zile mi s-a intamplat la fel si am fost la medic pt niste spalaturi si un control, dar mi s-a spus ca nu am nimic in interiorul urechii. Atunci cand nu este infundata si incerc sa ma aplec, am senzatia ca odata cu aplecarea capului mi se pune ceva peste timpan si il acopera.Ce pot sa am si ce a-si putea sa fac???????????
4 comentarii
0
30-11-2008, ora 14:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil, este vorba despre un catar tubar.
din cauza unei respiratii proaste nazale pe a cea parte.. urechea nu se aeriseste la parametrii normali.
tebue sa mergeti la ORL. sa faceti o audiograma, timpanograma,.. si o sa va zica si despre problema din nas.
0
09-04-2010, ora 23:13
sergiu agapi
Nu este medic/terapeut
sergiu agapi
domnule doctor mie mi sa infundat urechea stinga si ma doare foarte tare cind inghit ceva, ce pot sa fac sa o desfund multumesc foarte mult
0
09-04-2010, ora 23:27
sergiu agapi
Nu este medic/terapeut
sergiu agapi
spunetimi vo rog frumos cu ce sa spal urechea sa se desfunde multumesc
0
10-04-2010, ora 17:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.daca este un dop de ceara si deja a ajuns sa doara.. o sa te ajute sa pui apa oxigenata sa se moaie dopul si sa nu apese asa tare pe timpan.. si cat mai urgent la ORL.. sa.ti scoata dopul.
2. daca este un nas infundat si cu secretii.. posibil urechea sa te doara din cauza inflamatiei produsa de secretiile din nas.tre sa ei un antibibiotic, picaturi uin nas sa desfunzi nasul.. si picaturi calde in ureche.
deasemenea trebue sa ajungi la ORL.. sa vada ce fel de otita ai si cum se trateaza corect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •