Mi se ingrasa foarte repede parul - recomandati-mi un sampon bun

02-03-2007
astryana
Nu este medic/terapeut
astryana
Am o mica mare problema. PARUL!!! Se ingrasa in cel mult 3 zile, iar daca este vara, e dezastru. Am incercat mai multe variante de sampoane, dar toate ajung sa fie depasite intr-un final de tendinta de ingrasare a parului. Mentionez ca am ten gras, desi in ultimii ani, tenul il tin sub control. Parul in schimb... Ce sa fac? Ce sampon imi recomandati?
Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ingrasarea parului la 3 zile este aproape normala! Nu spalati parul la 3 zile? Doriti sa prelungiti acest interval???
In principiu sampoanele, de orice tip, nu controleza si secretia sebacee. Ele amelioreaza sau tin sub control efectele generate de sebuumul in exces, adica dezvoltarea excesiva a unei levuri comensale de la nivelul scalpului, Pytirosporum ovale, responsabila de aparitia matretii si dermatitei seboreice.
Controlul secretiei sebacee se face hormonal, hormonul masculin fiind responsabil de stimularea secretiei.
In concluzie, daca doriti sa reduceti secretia sebacee ar trebui sa neutralizati excesul de hormon masculin circulant, adica sa luati anticonceptionale.
0
03-03-2007, ora 00:00
astryana
Nu este medic/terapeut
astryana
De obicei il spal de doua ori pe saptamana, dar am observat ca daca scad intervalul la 2 zile se ingrasa si mai repede. De asta mi-e si teama sa il spal mai des. Multumesc pentru raspuns. Varianta cu anticonceptionalele nu am incercat-o.
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este foarte adevarat ca daca speli mai des parul se stimuleza secretia de sebum, dar asta nu inseamna ca o sa stam nespalati!
0
14-05-2007, ora 00:00
bodea
Nu este medic/terapeut
bodea
parerea mea este ca aceasta problema, cu parul gras, se rezolva din interior, adica, cu tratamente medicinale pt ca din interior(de la radacina) spre exterior este problema ta!(daca am intelegi)! apropo am inteles ca ai si tenul gras, ce tratament folosesti pt ten? mersi!
0
18-05-2007, ora 00:00
astryana
Nu este medic/terapeut
astryana
Pentru ten folosesc Anew de la Avon, gelul verde de curatare. Este excelent. Cu tenul nu am probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Substanțele care pot face ca parfumul șamponului să reziste mai mult timp pe păr
  • Tratamente pentru păr făcute acasă
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • Tratamente acasă pentru tenul gras
  • Niveluri foarte mari de substanțe chimice regăsite în produsele de îngrijire a părului (studiu)
  •