mi se intredeschide pleoapa dreapta cand inchid ochii

24-10-2011
MihaelaZavoianu
Nu este medic/terapeut
MihaelaZavoianu
Am observat ca atunci cand inchid ochii ca sa dorm, cel drept se intredeschide si nu-l pot face sa stea inchis complet.Am 19 ani si imi fac griji din cauza ca am mai multe probleme cu ochii si deja am obosit sa incerc sa fac sa imi fie bine.Ce simtome mai am care ar putea sa aiba legatura cu neurologia:ma doare capu daca e soare afara si trebuie sa tin ochii intredeschisi, si ma doare ingrozitor zona dintre ochiu stang si spranceana cand ies din casa.
Eu toata ziua stau deprimata si speriata sa nu mi se inroseasca ochii si mai tare pt. ca deja sunt foarte rosii si am facut o obsesie pentru ochi, poate din cauza ca am pus prea multa tensiune pe ochi situatia lor sa inrautatit si acum am problema asta?
De asemenea, acum 2 luni am tinut gheata la ochiu acesta care nu se inchide bine cam jumatate de ora sau mai mult pe zi, timp de o saptamana jumate deoarece mi se sparsese un vas de sange.
Doctorul meu de familie a intrat in concediu si mar ajuta un sfat pana o sa pot merge la spital.Multumesc!
1 comentarii
0
03-11-2011, ora 13:16
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Sa nu cumva sa-ti mai pui gheata la ochi ca il ingheti! DEGERA!
La ochi nu se pune absolut nimic decat cu avizul medicului - alifii speciale de ochi. Cine stie cu ce ti-l mai infectezi!
Doar trebuie sa te speli cu apa si sapun. Apa la temperatura corpului - nici prea rece nici fierbinte. Ochiul este foarte sensibil, nu mai face experimente.
Cred ca problema este de fapt de la sinusuri, ai probabil o infectie cu ceva bacterii in nas (sinuzita), iar nasul comunica cu ochii prin canalul nasolacrimal.
Ar trebui sa iti faci un - exudat nazal cu antibiograma.
In antibiograma o sa iti spuna la ce antibiotic este sensibila bacteria gasita.
Daca spui ca s-a spart un vas la ochi, ar trebui sa verifici tensiunea, chiar sa mergi la un Dr Oftalmolog sa iti faca un consult la ochi - fundul de ochi, tensiunea intraoculara etc.
Fa-ti intai exudatul nazal cu antibiograma.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.