Miastenia Gravis... Poate o idee de vindecare...?

27-11-2017
CristinaTar
Nu este medic/terapeut
CristinaTar
Ca sa incep cu inceputul... Am un fond alergic de cand am fost hranita cu lapte praf la o varsta f fragede...formula de acum aprox 50 de ani.. am tot avut urticarii si reactii alergice la diverse alimente.
Pe la 18 ani sinuzita, care este o alergie la frig, apoi la 25 astm bronsic alergic iar acum 3 ani an scos tiroida dupa diagnostic de Basedow-Gravis...speram ca totul va reveni la normal.dar senzatia de oboseala extrema era acolo desi speram ca odata atinsa doza de hormon normala sa dispara si sa pot fi din nou un om normal si nu o "bolnava inchipuita" asa cum ma acuza o parte din familie...de fapt cam toti... Binenteles ca am tot mers la doctori sa ma plang de epuizare... nu mi-am dat seama ca fata cazuta si pleoapele lasate sunt alte semne, dar bratele le simteam ca si cum mi se rupeau de durere cand ma spalam pe cap. scarile erau un calvar si mersul simplu... Cautand pe net am gasit la un moment dat diagnosticul acesta. Am fost fericita ca macar stiam ce am...dar f dezamagita ca nu exista nimic ca sa poti trata. Facand un istoric mi-am dat seama ca sistemul meu imunitar "a inebunit de tot" ca sa spun asa :) si am inceput sa caut pe net modalitati de a-l "restarta". si am gasit ceva(sunt f buna la a gasi informatii de acest gen), practic exista o mnodalitate de a restarta sistemul imunitar si a-l regenera.pt ca, clar, nu poti lupta cu prospriul sistem imunitar... si, dupa ce am vazut ce a facut cortizonul cu tatal si matusa mea, nu vreau sa il iau pe termen lung, clar...
Ca sa revin cu solutia inainte sa va plictisesc: in Rusia, dar si in Germania si SUA sunt anumite centre unde SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA CONTINUA SI TESTE DE SANGE ZILNICE se practica postul cu apa... pt macar 4 zile...dar ei in Rusia tineau mai mult. Cautati pe net, era un documentar francez exact despre acest lucru, din aceste sanatorii. Nu va mirati ca nu prea gasiti informatii si ca nu se face publicitate la acest lucru (pt ca nu doar aceasta boala se trateaza astfel ci f mare majoritate...boli grele) pt ca interesul companiilor farmaceutice nu este sa ne facem bine ieftin..
Inca o data, nu faceti asta singuri si nesupravegheti pt ca exista riscul de a muri. Discutati cu medicul de familie si intrebati daca starea/conditia dvs de sanatate se preteaza la asta si daca va decideti, sa fiti sub supraveghere medicala, clar. Din ce am mai gasit pe net, scris de romani ce au tinut 4-5 zile de post negru- cu apa adica, si eu v-as recomanda clar sa luati in aceste zile polivitamine si multiminerale pt a va proteja organismul cat mai bine, si a minimiza riscurile. Sau, pt cei ce vor sa faca ceva dar nu pot atat de mult, tineti post cu apa si suc de legume, nu fructe ca au zahar, dar clar legume ca tije de telina, morcovi, gulie si orice de acest gen...
Ce se intampla in organism? Nu stiu daca voi reusi sa explic exact ce am citit, dar, in mare, in prima zi de post este consumat zaharul si rezervele din ficat de acest gen, apoi se trece la arderea grasimii, dupa ce se arde grasimea organismul incepe sa isi consume propiile celule, DAR, incepand cu cele "defecte"- printre altele si cele ale sistemului imunitar "nebunele", cele care actioneaza impotriva propriului organism, ucigandu-ne din interior.
NU SUNT DOCTOR !!! Nu vreau sa indemn pe nimeni sa faca acest lucru si doamne fereste sa se intample ceva. Ce va recomand insa este sa cautati informatii despre acest gen de post cu apa extins pe catve zile, cautati filmuletul respectiv si daca totusi vreti sa o faceti, asigurati-va la medic etc, nu faceti de capul vostru...
Si eu vreau sa fac acest lucru...dar nu am ajung la medic inca ca sa cer dezlegarea si as fi mult mai linistita sa o fac efectic intr-o institutie medicala sub supraveghere si semnatura... asa cred ca este corect... dar parerea mea este ca functioneaza... daca nu mori binenteles :)) Si inca ceva FF IMPORTANT : revenirea dupa post negru- cu apa si vit si minerale, se face f usor, treptat, prin introducerea a alimentelor lichide si f usoare pt primele zile si tot asa... sunt mai multe informatii pe net legate de asta. Am citit SIGUR ca cineva a murit la iesirea din postul acesta din acest motiv...pt ca organismul are nevoie de timp ca sa se readapteze cu alimentatia dupa aceasta pauza...
Dar vestea buna este ca probabil este singura modalitate de a tine sub control apoi, macar pt o perioada mai lunga, sistemul imunitar...
Stiu ca pt unii toate acestea suna a fantasmagorie...dar daca citesti mai mult despre asta... Inca o data, este parerea mea.. si nu trebuie NIMENI sa faca asta nesupravegheat.
Am tinut post intermitent 5 zile cu alimentatie normala si 2 cu post - dupa ce am vazut un documentar Horizon cu Michael Morse? - nu sunt sigura de nume, dar cautati si vezi gasi pe net filmuletul. M-am simtit super bine.
Sanatate multa tuturor...
Poate veti gasi aceste informatii folositoare.
3 comentarii
1
28-11-2017, ora 13:08
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Nu este nici un mister si la noi exista o comunitate si un forum cu persoane care tin acest post chiar de mai multe ori pe an !
0
31-01-2018, ora 21:39
CristinaTar
Nu este medic/terapeut
CristinaTar
Ma bucur sa aud acest lucru si as dori sa imi dai daca poti adresa forumului pt ca doresc mai multe informatii inainte sa tin postul cat mai mult posibil dar sa fiu totusi in siguranta.
Multumesc.
0
28-06-2018, ora 09:54
giurgiu
Nu este medic/terapeut
giurgiu
Deniplant ofera gratuit persoanelor cu miastenia gravis remediile Imuniplant -imunomodulator natural si Neuropolen- regenerator al celulei nervoase.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.