Mibazonul, benefic sau nu?!

461 comentarii 1 2 ..... 131415 16 Înainte ›
6
02-02-2012, ora 14:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Aura85 (rămăsese să îmi vorbeşti per tu, dar ai uitat ;)), mă bucur enorm pentru tine. Ştiu cum este să fii pe culmile fericirii când experimentezi vindecarea acneei. Să îţi fie de bine şi să nu mai ai niciodată probleme cu tenul.
Peelingul chimic este bun pentru tratarea cicatricilor şi a petelor postacneice, dar are unele precauţii, contraindicaţii şi riscuri destul de demne de luat în seamă. Ţi-l poate face orice medic dermatolog estetician!
Pentru tratarea cicatricilor şi a petelor postacneice, prin peeling chimic, microdermabraziune sau laser Fraxel, îţi recomand să mergi la un consult la următorul medic, dacă poţi şi vrei (nu mai ţin minte să-ţi fi făcut această recomandare, dar dacă ţi-am mai făcut-o te rog să mă ierţi):
DR. MIHAELA LEVENTER - Medic primar dermatolog
CLINICA DERMASTYLE
Str. Sevastopol nr. 13-17, sector 1, Bucureşti, Centrul Diplomat, et. 1, apt. 204
Telefon: (021) 310 65 07;
Fax: (021) 310 65 08;
Mobil: 0722 363 577
Programări: luni - vineri 14.00 - 19.00
Mail : contact@dermastyle.ro
_

Nu ai pentru ce să îmi mulţumeşti. Ţi-am fost alături şi te-am îmbărbătat cu multă şi deosebită plăcere, necondiţionat.
La mulţi ani!
Toate cele bune,
Mr. Nick
6
02-02-2012, ora 14:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Al3xxx2, Mibazonul poate fi bun sau foarte bun pentru tratarea acneei de care suferiţi. Probabil deja îl folosiţi. Dacă da, cum reacţionează pielea dv. la activitatea lui antiacneică???
Un produs foarte bun pentru acnee este şi crema cu 5% sulf de la Harrogate!
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
03-02-2012, ora 21:05
AZ123
Nu este medic/terapeut
AZ123
Va salut cu respect!
Vreau sa va spun ca mi-am petrecut ultimele 30 de minute citind toate postarile voastre, cu speranta sa ma regasesc in unul dintre ele (sau mai multe).
Problema mea este ca, de aproximativ 1 an, sufar de aparitia unor cosuri care initial se manifesta ca niste puncte rosii, dupa care coc si apare puroiul. Numarul lor nu este foarte mare, principalele zone afectate fiind obrajii (mai mult zona perciunilor) si barbia. Marimea lor difera, in mare parte sunt micute, dar s-a intamplat sa fie si mai mari si foarte infectate. Tin sa precizez ca indiferent daca le storc sau nu, zona ramane umflata si se vindeca foarte greu, cu mancarimi pe alocuri. Tind sa cred ca, dupa cele citite, e vorba despre o inflamare la nivelul firelor de par de pe fata, dar nu sunt sigur de asta. Majoritatea infectiilor se produc la baza firelor de par.

Am citit tratamentele propuse de tine, Nick, dar nu stiu pe care sa-l urmez. Pe de o parte as merge pe sapun dermatologic + mibazon/skinoren, iar pe de alta parte as merge pe gelul bio de aloe vera de la Mayam. Insa nu stiu de ce sufar mai exact.

Va multumesc anticipat si ma bucur super mult cand citesc ca oamenii scapa de chinul care ii apasa!
O seara placuta!
0
04-02-2012, ora 00:08
raoul18
Nu este medic/terapeut
raoul18
Buna seara, Mr. Nick!
Am 19 ani si sunt baiat. De 2 ani am probleme cu acneea, in sensul in care am foarte multe cosuri raspandite peste tot pe fata. Ca oricine care are acnee de 2 ani de zile, am niste cicatrici oribile. Prin urmarea intrebarea mea este urmatoarea: pot folosi in acelasi timp si Mibazon si Kerato - Liz? chiar si Lara de la Farmec? Nu de alta, dar in Iulie am un eveniment important, o nunta. Stiu ca nu pot avea tenul perfect de alta data, dar macar ceva decent.
Respect!
0
08-02-2012, ora 23:15
only_girl
Nu este medic/terapeut
only_girl
Salut, am si eu o intrebare.M-am tratat de demodex si mi-au ramas pete rosii pe fata, de la acnee, , , , , ce as putea folosi.Astept raspuns, imi va fi de mare folos, pentru ca idee nu am ce sa mai fac.ms, anticipat
0
09-02-2012, ora 21:13
Al3xxx2
Nu este medic/terapeut
Al3xxx2
Salutare. Am folosit Mibazon 10 zile de 2 ori pe zi. Ma ajutat, dar foarte putin situatia nu prea sa schimbat, se pare ca treaba cu accnea se trage din sange si se pare ca cremle nu prea ma ajuta asa mult... in fine, mama mea a vorbit cu un doctor din America (ea fiind stabilita acolo) si mi'a zis sa incerc miere cu scortisoara si sa aplic pe fatza, de maine incept si acest tratament. Sa vedem ce iese... Astept recomandari.

O seara placuta!! :*:*
Toata Stima si Respectul.
0
11-02-2012, ora 16:37
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
PENTRU CEI CARE AU FOLOSIT MIBAZON SI NU IA AJUTAT
Am folosit de 3 ori mibazon. De fiecare data la ceva timp recidiva.Am tot cautat pe net zile intregi pana am gasit un remediu care ma ajutat sa scap de acnee, solutia vine de la medicina naturista in care am o mare incredere.
Aici aveti site-ul unde puteti citi. Daca nu va descurcati va stau la dispozitie cu intrebari.
http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/remedii-naturale/farmacia-din-casa-zeama-de-tarate-de-grau-vindeca-acneea-1065904
0
11-02-2012, ora 19:29
raoul18
Nu este medic/terapeut
raoul18
alx7891, zi-ne exact ce-ai facut ca sa scapi de acnee. :)
0
12-02-2012, ora 14:51
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
Dupa al treilea esec cu mibazon am cautat pe internet si am dat de remediul acesta naturist.Inainte de Mibazon am consultat 2 medici dermatologi si multe pastile si creme. Toate cu rezultate slabe.
0
12-02-2012, ora 17:22
raoul18
Nu este medic/terapeut
raoul18
Si chiar te-a ajutat atat de mult?
In cat timp?
zi-ne exact daca nu ti-e cu suparare.
0
15-02-2012, ora 21:35
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
Am inceput de trei saptamani tratamentul si nu stiu cat sa il mai continui cel mai probabil il voi intrerupe sa vad daca va recidiva.
Dupa doua zile de tratament pielea era mai fina, cosurile incepeau sa dispara si spre surprinderea mea dupa a doua zi nu mi-a mai aparut nici un asa zis, , cos sub piele, , este vorba despre acele cosuri dureroase. Eu mai aveam probleme si cu fire de par crescute pe sub piele dupa ras si cu gungi de grasime, nici asa ceva nu sa mai intamplat. Pe langa ce scrie in acel remediu naturist am mai aplicat o data pe zi comprese cu tarate, acestea le preparam astfel:intr-un ibric puneam apa si 2 linguri de tarate dupa ce fierbeau lasam putin sa se raceasca si aplicam pe o bucata de tifon apa acea fiarta si tarate stateam cu acele comprese pe fata cca 30 de minute.
0
15-02-2012, ora 21:39
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
Am o rugaminte la cei care incearca acest remediu naturist sa ne spuna si noua cum a evoluat acneea, eventual daca au scapat de ea sau sa imbunatatit ceva. Doar asa vom vedea daca acest tratament naturist este benefic sau nu.
0
16-02-2012, ora 01:00
raoul18
Nu este medic/terapeut
raoul18
De maine incep tratementul cu Roaccutane si Zineryt. Pe prospect spune ca o sa-mi usuce pielea ca naiba, ce crema hidratanta imi recomandati? Lara de la Farmec e bună?
0
16-02-2012, ora 11:14
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
Eu in locul tau nu m-as risca cu roaccutane.
0
16-02-2012, ora 21:48
raoul18
Nu este medic/terapeut
raoul18
Ma risc..
0
17-02-2012, ora 01:12
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
Raoul, roaccutane are ffffffffffffffffffffff multe efecte secundare. Daca ai puin noroc, o sa scapi de acnee (desi am auzit k recidiveaza) si o sa te alegi cu alte organe afectate. daca nu ai noroc deloc, o sa ramai si cu fata bombardata, si cu alte organe afectate. treaba ta.sa nu-ti para rau apoi.
Tu ti-ai facut analize la sange ??? Pt ca o acnee care dureaza si dureaza, se trateaza foarte in interior..nu dai doar cu o crema, doua si gata. Mie mi-a iesit Stafilococul in sange si dupa 10 zile de antibiotic pastile nu mai aveam nimic pe fata, plus injectii in fund 3 luni.
daca totusi alegi sa mergi pe Roaccutane ( parerea mea ca e deja fff agresiv cat sa il mai combini si cu Zynerit si o sa te chinui ca si mine apoi cu cicatricile si petele post-acneice ), Lara de la Farmec nu este crema !! Ci o LOTIUNE tonica, care contine ALCOOL !!! SUB NICIO FORMA NU FOLOSI ALCOOL pe fata la tratamentul asta. In locul cremelor cu Dumnezeu stie ce compozitie, eu ti-as recomanda pt hidratare uleiuri esentiale naturale de la plafar. uite un site aici, orientativ (si nu sunt nici scumpe) :
( http://www.elemental.ro/156-ten-cu-probleme )
cu mai multe uleiuri, fie le comanzi pe net, fie mergi tu la un plafar si ceri. ti-am dat site-ul asta pt ca ai descriere detaliata la fiecare ulei, ce proprietati are. Le poti alege dupa categorii (eu ti-am dat pagina cu categoria 'ten problematic'. poti selecta acnee, hidratare...ce te intereseazape tine ).
Te-ai cam grabit cu Roaccutane, dar sper sa ai un trup rezistent, sa nu te afecteze prea tare si sa-si faca treaba bine.
Regula de baza, nu intinde prea energic cremele pe fata, pt ca imprastii micobii peste tot si nu le stoarce !!!
Si alta regula simpla : vitamina A, E si Zinc pastile zilnic, vreo 2 luni ! ;) A si E le poti sparge pe fata in loc de crema, ca tot voiai hidratare!!!!!
Baftaaaaaaa !!
0
17-02-2012, ora 01:22
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
Am auzit si eu ca zeama de tarate (borsul) ar fi foarta buna...pentru intregul oranism, dar si pentru fata. O sa incerc si eu...ce e natural nu poate face prea mult rau :) Acum merg pe cura cu argila, pt detox. Am mai facut acum cateva luni si m-a scapat de cosurile de pe spate si maini. Acum o iau pt mineralizare si pt senzatia de bine. cura dureaza 3 saptamani.
Raoul, cred k ti-ar prinde si tie bine o cura de detoxifiere. Daca nu cocnomitent cu tratamentul, macar dupa, neaparat si suplimente hepato-protectoare, caci iti va fi foarte expus ficatul. Si ai grija k e posibil sa te simti depresiv...de-asta ti-as recomanda cura cu argila, iti da o stare de bine, te incarca cu minerale si te ajuta sa te odihnesti foarte bine :-)
0
18-02-2012, ora 15:42
raoul18
Nu este medic/terapeut
raoul18
Aura85, multumesc frumos pt sfaturi. :D
Am inceput sa iau Roaccutane, dar nu si zineryt-ul.. l-am mai folosit si n-as putea spune ca-i foarte bun pentru mine. Si am pete/cicatrici post-acneice. - Oare daca as folosi kerato-liz ?!
0
21-02-2012, ora 20:51
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
Am folosit Kerato-Liz, dar nu pot spune ca a ajutat cu ceva. Petele si cicatricile sunt la locul lor, doar textura pielii este inbunatatita, este mai elastica, mai lucioasa si mai luminoasa. Doctora mea mi-a recomandat laserul, dar fiind foarte scumr (si sincer, nu prea am incredere), o s amergem pe peeling chimic si am mai comandat de pe net acizi AHA, acid lactic si niste uleiuri naturale, sa vad daca isi fac treaba ( tot pentru peeling acasa ).
0
22-02-2012, ora 18:53
raoul18
Nu este medic/terapeut
raoul18
Chiar mi-as dori sa folosesc un peeling ceva pt cicatrici, dar nu stiu daca este recomandat atat timp cat tin tratamentul cu roaccutane?
Combinatia Roaccutane + Mibazon oare e buna?! - pt acnee.
0
22-02-2012, ora 19:07
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
Nu stiu sa-ti raspund...vezi ce scrie pe prospect despre interactiunea cu antibiotice, pentru mibazonul e compus din mai multe antibiotice ( vreo 5 ). ai rabdare cu roaccutane, du tratamentul pana la capat. kiar azi mi-a zis un baiat despre o cunostinta de-a lui care l-a folosit si are fata perfect curata acum. Sa ai si tu norocul asta.
Doctora mea nu m-a lasat sa folosesc acizi AHA sau peeling. mi-a zis sa merg in continuare pe Skinoren, k fata arata foarte bine. Sunt un pic dezamagita...speram sa imi recomande un tratament-bomba, care sa-mi ia "masca" de fata. Mi-a sugerat laserul, dar a adaugat ca ar costa o caciula de bani. Iar din ce am citit despre peeling, efectul este temporar, trebuie sa repeti la 3-6 luni, altfel, totul revine la normal.
Incet si cu rabdare, o sa-i dai de cap :)
0
22-02-2012, ora 20:03
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
Nu stiu sa-ti raspund...vezi ce scrie pe prospect despre interactiunea cu antibiotice, pentru mibazonul e compus din mai multe antibiotice ( vreo 5 ). ai rabdare cu roaccutane, du tratamentul pana la capat. kiar azi mi-a zis un baiat despre o cunostinta de-a lui care l-a folosit si are fata perfect curata acum. Sa ai si tu norocul asta.
Doctora mea nu m-a lasat sa folosesc acizi AHA sau peeling. mi-a zis sa merg in continuare pe Skinoren, k fata arata foarte bine. Sunt un pic dezamagita...speram sa imi recomande un tratament-bomba, care sa-mi ia "masca" de fata. Mi-a sugerat laserul, dar a adaugat ca ar costa o caciula de bani. Iar din ce am citit despre peeling, efectul este temporar, trebuie sa repeti la 3-6 luni, altfel, totul revine la normal.
Incet si cu rabdare, o sa-i dai de cap :)
0
22-02-2012, ora 20:22
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
Pentru cicatrici in urma acneei puteti folosi CONTRACTUBEX GEL. Este foarte laudat de multa lume.
0
23-02-2012, ora 21:02
raoul18
Nu este medic/terapeut
raoul18
Multumesc mult Aura85 pentru incurajari si sfaturi, esti o scumpica :x
0
29-02-2012, ora 16:33
mihaiandrei
Nu este medic/terapeut
mihaiandrei
Buna ziua.Eu sufar de acnee juvenila vulgara, asta mi-a spus doctorul dermatolog si mi-a recomandat un tratament cu zinerit si skinoren, si inca un preparat din farmacie numit var.Cu toate astea nu mi-a trecut.Ieri am inceput tratamentul cu mibazon.Sper sa ma ajute.Dumneavoastra ce crede-ti?Ma va ajuta la tipul meu de ten?
0
03-03-2012, ora 17:53
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
Daca nu merge cu Mibazon incearca si cu tarate de grau. Cu siguranta se vor vedea rezultate.
6
04-03-2012, ora 04:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle raoul18, puteţi folosi Mibazon şi Kerato-Liz în acelaşi timp, nu însă şi Lara de la Farmec.
Kerato-Liz are întâietate în aplicare, datorită texturii pe care o are. Deci, acestea fiind spuse, dacă doriţi să folosiţi Kerato-Liz împreună cu Mibazon, după spălarea pe faţă, aplicaţi-vă prima dată Kerato-Liz, de două ori pe zi, dimineaţa şi seara, pe toată suprafaţa pielii feţei, în cantitate optimă, masând uşor pentru favorizarea absorbţiei cutanate. După aplicarea Kerato-Lizului aşteptaţi 30 de minute, iar după cele 30 de minute aplicaţi-vă şi Mibazonul.
Consultaţi medicul dermatolog!
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick

Post Scriptum - NU vă recomand să faceţi combinaţia Roaccutane + Mibazon!
P.P.S. - Uleiul de Centella asiatica de la Mayam are proprietăţi anticicatriceale extraordinare!
6
04-03-2012, ora 04:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Al3xxx2, îmi pare rău că Mibazon nu v-a ajutat mai mult.
Da, aveţi dreptate, acneea unor persoane este generată şi întreţinută de factori interni, NU de factori externi, cu alte cuvinte persoanele a căror acnee este refractară la tratament topice (nu răspunde pozitiv la tratamente care se aplică pe piele), în mod clar au o problemă internă care stă la baza erupţiilor acneiforme rezistente, cum ar fi o toxemie intestinală, o infecţie fungică invazivă, o dereglare hormonală la nivelul raportului testosteron total - testosteron liber - SHBG (sex hormone binding globuline) - estradiol - dehidroepiandrosteron - dihidrotestosteron, o intoleranţă alimentară ş.a.m.d.
Mierea cu scorţişoară aplicată topic este okay. Mierea are proprietăţi curative incredibil de complexe, la fel şi scorţişoara (în special proprietate antifungică!), deci o astfel de combinaţie chiar poate fi utilă cel puţin în ameliorarea momentană a unui puseu de acnee. V-a ajutat cu ceva? Sper că da!
Un sistem antiacneic bun este Granex kit I (tonic facial+spray). Se comercializează în Spania, România şi USA, printre altele. Documentaţi-vă cu privire la el (nu cred că vi l-am mai recomandat!).
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
6
04-03-2012, ora 04:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă only_girl, vă puteţi trata petele roşii postacneice tamponându-vă zilnic zonele afectate, o dată pe zi, seara, la culcare, după spălarea feţei, cu suc proaspăt de lămâie, timp de minim 28 de zile consecutiv.
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
_

Salve!
Stimate drule/dle AZ123, dv. suferiţi de foliculită.
Vă recomand să vă spălaţi pe faţă cu săpun dermatologic Sebamed sau cu săpun cu sulf Harrogate, de două ori pe zi, dimineaţa şi seara, după care să vă aplicaţi pe zonele afectate o cantitate optimă de unguent natural cu muguri de plop, timp de minim 6 săptămâni. Puteţi înlocui unguentul natural cu muguri de plop cu gelul Argipur (de la AquaNano).
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
09-03-2012, ora 09:34
thenutcraker
Nu este medic/terapeut
thenutcraker
Buna ziua Domnule Nick, am 18 ani am folosit mibazon doar de 7 zile nu am multe cosuri dar cosurile care le aveam mi sau transformat intr-o pata rosie de cateva zile si nu da semn sa se vindece. Ce sa fac?
Tin sa spun ca nu am in exces cosuri
Adaugă un comentariu / răspuns
461 comentarii 1 2 ..... 131415 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Vergeturile
  • Coșurile (acneea)
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  •