Mibazonul, benefic sau nu?!

461 comentarii 1 2 ..... 141516 Înainte ›
6
12-03-2012, ora 00:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle thenutcraker, vă sugerez să stopaţi administrarea Mibazonului, dacă nu cumva aţi făcut-o deja, iar pe coşurile care s-au transformat într-o pată roşie, care nu dă semn să se vindece, aşa cum aţi spus dv., aplicaţi-vă o dată pe zi, seara, după spălare, înainte de culcare, puţină tinctură de propolis, timp de minim 7 zile consecutiv, maxim 14 zile.
Consultaţi un medic dermatolog!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
18-03-2012, ora 00:24
Gabriela02
Nu este medic/terapeut
Gabriela02
Buna!
Am citit majoritatea comentariilor care sunt afisate aici si vreau sa spun si eu problema mea. Am aceste "cosuri" pe fese si imi mai apar si vreo 2-3 daca nu mai multi furuncului pe an in aceeasi zona, iar acum am si vreo 3-4 pete lasate de furunculele precedente si pur si simplu nu mai stiu ce sa folosesc! Sunt cam disperata in momentul de fata pt ca nu stiu ce altceva sa mai fac! Sufar de aceasta "boala" sau ce o fi de la aproximativ 7 ani si acum am 18! Dupa ce am citit aici ca Mibazon are efecte pozitive in cele mai multe cazuri am hotarat sa incep sa il folosesc si eu acum exact o saptamana, dar spre uimirea mea nu are niciun efect si mi-am cam pus toate sperantele in acest unguent! Tin sa mentionez ca il aplic de 2 ori pe zi, dimineata si seara, si de fiecare data spal zona cu apa si sapun inainte sa folosesc Mibazon-ul. Avand in vedere ca imi apar aceste "cosuri", sau ce sunt, de aproximativ 11 ani, acum vreo 1-2 ani am consultat un medic dermatolog si mi-a dat ceva prostie de crema care nu si-a facut deloc efectul, am incercat alt dermatolog care mi-a spus clar ca din cauza ca eu am ASLO mare (aprox 500), asa numitul streptococ este vinovatul acestei infectii pe care o am pe fese! Am urmat tratament injectabil cu moldamin pt o perioada (la prescriptia medicului de familie), intre timp mi-a scazut ASLO la normal (sub 200) dar infectia continua sa evolueze... Stiu ca acest streptococ se afla in corpul meu si nu stiu daca e vreo sansa sa scap de el, insa in legatura cu infectia pe care o am ar trebui sa existe ceva tratament nu-i asa?!
Si acum dupa ce am spus starea mea, as avea niste intrebari:
1. Este vreo sansa ca Mibazon sa isi faca efectul intr-o perioada mai indelunga de timp?
2. Pentru cat timp trebuie sa il folosesc si cam in cat timp isi va face efectul?
3. Este posibil ca mie acest unguent sa nu aiba absolut niciun efect, caci pana acum am sesizat doar ca pielea s-a facut mai fina?
4. Daca considerati ca nu imi este de niciun folos acest unguent, imi puteti recomanda altul sau altceva?
5. Pentru petele ce mi-au ramas de la furuculele precedente, credeti ca Mibazon nu este de folos si ca ar trebui sa folosesc altceva?
Va rog sa imi raspunde-ti, am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra!
Va multumesc anticipat!
Toata stima si respectul pentru ceea ce faceti Mr. Nick !
0
24-03-2012, ora 23:15
Gabriela02
Nu este medic/terapeut
Gabriela02
Deci imi raspunde si mie cineva?! :)
0
26-03-2012, ora 15:42
danielacorina
Nu este medic/terapeut
danielacorina
V-as ruga mult daca se poate sa-mi dati si mie un sfat in problema pe care o am. In urma cu o luna am facut o criza de hemoroizi: iesiti tare in afara, duri si extrem de durerosi. Am facut bai de sezut, m-am uns cu alifi de la farmacie si plafar, comprese de rivanol. Dupa 10 zile s-au tras au ramas cat o bobita de grau. Durerile s-au mai atenuat peste zi si noaptea, dar in timpul scaunul si dupa cateva ore sunt insuportabile. In urma unui consult la medic mi s-a spus ca am fisura anala cu hemoroizi interni. Urma sa primesc in prima faza 2 alifi, iar apoi daca nu se rezolva problema doar operatie. Toate investigatiile clinicii respective costau foarte mult si nu mi-am permis, din acest motiv nu am primit nici alifiile. Intamplator am aflat de crema Mibazon, cum ca ar fi eficace si de 2 zile m-am uns inauntru de 2 ori pe zi cu ea. As vrea sa-mi spuneti daca am facut bine sau nu trebuie sa ma mai ung. In caz contrar as vrea sa incerc alt tratament inainte sa recurg la interventie chirurgicala.
Va multumesc!
6
26-03-2012, ora 18:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Gabriela02, vă voi răspunde succint la întrebări:
1. În funcţie de zona corpului pe care este aplicat şi în funcţie de tipul şi gravitatea afecţiunii dorite a fi tratată, Mibazonul îşi poate face efectul într-o perioadă de timp mai îndelungată, într-adevăr;
2. Pe zona feselor, unguentul poate fi aplicat minim o dată pe zi, optim de două ori pe zi şi maxim de trei ori pe zi, după spălare/igienizare, pe o perioadă de timp de minim 14 zile consecutiv, optim 28 de zile consecutiv şi maxim (până la) 3 luni de zile consecutiv, cu 3 zile pauză după fiecare 3 săptămâni de aplicare consecutivă;
3. Este posibil ca în cazul dv. Mibazonul să NU aibă niciun efect semnificativ;
4. Dacă veţi folosi Mibazon minim 14 zile şi nu veţi observa nicio ameliorare semnificativă, puteţi stopa administrarea unguentului; mai departe, pe drumul către vindecare, vă puteţi trata problema dermatologică făcând o cură EXTERNĂ cu tinctură de mărului lupului şi cremă de mărul lupului şi gălbenele, astfel: în fiecare seară, timp de 40 de zile consecutiv, spălaţi-vă zona afectată (fesele), după care tamponaţi-vă leziunile, 'coşurile' respective, cu o dischetă cosmetică îmbibată în tinctură de mărul lupului; aşteptaţi 5 minute, după care aplicaţi-vă puţină cremă de mărul lupului şi gălbenele, masând pielea gentil pentru a stimula absorbţia;
Tinctura şi crema pot fi achiziţionate dintr-un plafar, chiar şi on-line!
5. Mibazon nu tratează petele, printr-un mecanism direct, ci doar stimulează atenuarea lor, printr-un mecanism indirect, pe care îl exercită prin intermediul prednisolonei! Mărul lupului tratează petele, deci... ;)
Consultaţi un medic fitoterapeut.
Însănătoşre grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
6
26-03-2012, ora 19:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă danielacorina, personal, am citit mărturiile a câteva persoane care şi-au tratat hemoroizii cu ajutorul Mibazonului, însă hemoroizii respectivi erau doar externi, nu şi interni. NU vă recomand să vă aplicaţi Mibazon în mediul intern, aşadar stopaţi administrarea unguentului.
Un tratament foarte eficient pentru hemoroizi, indiferent că sunt externi sau interni, este termomasajul Ceragem (socrul surorii mele şi-a tratat hemoroizii printr-un astfel de masaj, după ce, culmea, a fost supus unei intervenţii chirurgicale nereuşite).
Puteţi, din câte cunosc eu, testa şi efectua gratis un astfel de masaj în cadrul unuia dintre centrele Ceragem de mai jos:

SF.GHEORGHE
Str. Grigore Bălan, nr.26, loc. Sf.Gheorghe, jud. Covasna
Tel : 0740-130-743

BÂRLAD
Str. Republicii, nr.169, Complex Leo Mall, Bârlad
Tel : 0723-342-801
Fax : 0335-881-601

TULCEA
Casa de Cultură a Sindicatelor, Piaţa Independenţei, nr.1, etaj 1, Tulcea
T : 0722-219-827
F : 0240-523-234

TIMIŞOARA 2
Str. Simion Bărnuţiu, nr.65A, et.1, Timişoara
T : 0749-686-530
F : 0256-220-185

TG. MUREŞ
Bdul 1 Decembrie 1918, nr.23, et.1, Tg. Mureş
T : 0753-849-796
F : 0365-730-027

SUCEAVA
Str. Universităţii, nr.25, etaj 1, Suceava
T : 0722-282-305
F : 0230-510-038

SIBIU
Calea Dumbrăvii, nr.20, Sibiu
T : 0752-512-010
F : 0269-245-585

TÂRGOVIŞTE
Str. Stan Ditescu, nr.4A, Târgovişte
T : 0732-508-502

PLOIEŞTI 1
Str. Gh. Grigore Cantacuzino, nr.115-117, et.1
T : 0724-093-198

ORADEA
B-dul. Decebal, nr.23, Complex Albina, Oradea
T : 0746-131-313
F : 0259-421-000

IAŞI 2
Şoseaua Naţională, nr.5, Iaşi
T : 0724-666-429
F : 0332-440-687

IAŞI 1
B-dul Independenţei, nr.9, Iaşi
T : 0723-342-801
F : 0232-227-701

CRAIOVA
Str. Calea Bucureşti, nr.51K, Craiova
T : 0728-314-731
F : 0251-417-010

CONSTANŢA 3
Str. Sucevei, nr.2C, Constanţa
T fix : 0241-554-488
F : 0241-554-488
Mobil : 0722-219-827

CONSTANŢA 1
Str. Jupiter, nr.2C, Constanţa
T fix : 0241-663-322
F : 0241-663-322
M : 0746-690-654

CLUJ 1
Cartierul Manastur, Piaţa Ion Meşter, etaj 1, Cluj
T : 0726-168-701
F : 0264 421 255

BUCUREŞTI 3
Str. Lanariei, nr.5, Sector 4, Bucureşti (colţ cu Bdul Gh. Şincai)
T : 0213-453-366
F : 0213-453-366
M : 0726-403-488

BUCUREŞTI 1
B-dul Ferdinand, nr. 162, etaj 1, sect. 2, Bucureşti
T : 0723-405-615
F : 0372-951-634

BRAŞOV 1
Str. Mihai Kogălniceanu, nr.13, Braşov
T : 0723-589-675
F : 0268-422-159

BRĂILA
Piaţa Dorobanţi, nr.2, bl.25B, et.1, Brăila
T : 0741-228-376
F : 0339-889-461

BOTOŞANI
Str. Pietonalul Transilvaniei, nr.4, Botoşani
T : 0722-282-305
F : 0231-521-215

BACĂU
B-dul. Unirii, nr.2, Bacău
T : 0724-666-429

BUCUREŞTI 2
Str. Mureş, nr.67, sector 1, Bucureşti
T : 0214-231-440
F : 0214-231-376

ALBA IULIA
Bld. Ferdinand, nr.54, Alba-Iulia, jud. Alba
T : 0729-147-186
F : 0258-812-672
_

Termomasajul Ceragem chiar are efecte pozitive, în ciuda publicităţii negative făcute de către concuranţa farmaceutică.
Consultaţi medicul.
Însănătoşre grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick

Post Scriptum - Îmbogăţiţi-vă alimentaţia cu fibre alimentare!
Fibrele alimentare sunt substanţe de origine vegetală, nedigerate de către enzimele tubului digestiv. Conţin celuloză, hemiceluloze, gume, mucilagii, pectină şi lignină. Principalele alimente bogate în fibre sunt cerealele şi produsele cerealiere, unele fructe (nuci, smochine, prune) şi legume (fasole, mazăre, linte).
0
30-03-2012, ora 11:42
mariaanna87
Nu este medic/terapeut
mariaanna87
buna-ziua draga Aura85, as dori sa iti adresez o intrebare, daca ma poti ajuta si pe mine in problema mea legata de acnee, simt ca numai stiu ce sa fac, banuiesc ca as avea o infectie ceva, daca imi poti spune despre ce fel de analize ar trebuii sa fac si un doctor care se pricepe si nu unul care sa imi recomande o crema si sa scape de mine in 5 minute. Am app 25 ani si am aceasta pb inca de mica din copilarie. Inca o intrebare dupa ce ai trecut cu brio peste acest tratament au mai recidivat, sau acneea ta a luat sfarsit? Iti multumesc, si astept raspunsul tau. Fie ca bunul Dumnezeu sa ne ajute la toata lumea !
0
31-03-2012, ora 11:37
Gabriela02
Nu este medic/terapeut
Gabriela02
Multumesc foarte mult pentru sfaturi Mr. Nick!
Am sa revin cu detalii dupa ce voi folosi ce mi-ati recomandat! :)
0
14-04-2012, ora 22:22
bbibor
Nu este medic/terapeut
bbibor
Buna ziua. Am nevoie de sfatul Dvs. Baietelul meu de 8 saptamani la 5 saptamani a fost incizat, diagnostic abces perianal, cauzata de bacteria coli. Aproape ca s-a inchis "gaura" dar inca se mai colecteaza putin puroi. Intrebarea mea este daca la varsta de 2 luni putem sa folosim aceasta crema, caci am citit numai lucruri bune despre ea si as dori sa-l folosesc. Multumim frumos.
Sanatate multa si Paste Fericit!
0
19-04-2012, ora 01:05
omh
Nu este medic/terapeut
omh
Buna.. as vrea sa stiu ce imi recomanzi pt o infectie cu stafilococ auriu, numai la nivelul fetei. Se manifesta ca o furunculoza, pe care incerc sa o tratez de foarte multi ani; toate tratamentele facute inclusiv un autovaccin la Cantacuzino, au dat rezultate dar pt o perioada determinata de timp. Pe fondul unui organism slabit, un sistem imunitar deficitar, aceasta infectie imi tot apare. Am tot citit raspunsurile date altora si ma gandeam sa incerc combinatia Mibazon si acel ulei de Oregano salbatic, recomandat in unul din mesajele tale. Crezi ca mi-ai putea sugera si alte produse? multumesc anticipat
0
26-04-2012, ora 04:19
AlinAlinus
Nu este medic/terapeut
AlinAlinus
Buna am o problema cu acneea cosuri cum sa le spun... nu le mai suport imi pierd cumpatul ca nu mai scap de ele sincer nu am fost la dormatolog.. am citit multe comenturi pe multe pagini de internet si unii spun ca mergi degeaba, altii la fel unii spun ca le-a fost de folos nu mai stiu pe cine sa cred m-am saturat de minciuni si creme aiurea.. am dat bani degeaba am incercat sa ma dau cu pasta de dinti asa un strat foarte subtire dar vad ca imi arde fata deci vreau un sfat bun si eficient Va multumesc astept cu nerabdare raspuns..
0
02-05-2012, ora 16:24
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna ziua!

AlinAlinus..o sa-ti trimit un mesaj privat.

Multa sanatate!
0
02-05-2012, ora 19:22
iannny
Nu este medic/terapeut
iannny
Buna ziua! In urma cu cateva saptamani mi.au aparut niste cosuri mici rosi pe mana, cred ca de la epilat! Este bun Mibazonul? Ce.mi recomandati?Multumesc anticipat!
0
03-05-2012, ora 21:04
Oana1981
Nu este medic/terapeut
Oana1981
Buna,

Am si o problema cu acneea. Am incercat tot felul de tratamente si nimic nu a avut succes. Am incercat antibiotice pe cale orala, anticonceptionale, eryfluid, zinerit, skinoren, retin A., peeling chimic si nimic :(. Trebuie sa mentionez ca problema nu e asa de grava, dar oricum sunt inestetice.Chisturi nu am. In afara de fata mai am cosuri si pe spate. Mai mult sunt semne decat cosuri inflamate. Am citit pe google ca mai multe persoane au folosit un unguent de propolis is mibazon si le-au disparut complet acneea.

Va rog sa-mi spuneti daca ar fi bun acest tratament si in cazul meu. Am un job in care trebuie sa intru in contact cu oameni ( sunt un Vendor Manager ) si din pacate aceasta problema imi afecteaza jobul.

Multumesc anticipat,
Alexandra
0
04-05-2012, ora 23:25
Oana1981
Nu este medic/terapeut
Oana1981
Buna seara,

As vrea sa va rog daca e posibil sa-mi raspundeti -. Din pacate nu prea am timp sa accesez aceasta pagina prea des.

Multumes anticipat,
Alexandra
0
10-05-2012, ora 14:38
cristalx
Nu este medic/terapeut
cristalx
Buna ziua!

De ceva timp, din cand in cand, imi apare cate un cos pe fata. Unele sunt din acelea care apar sub piele, pe altele insa le pot stoarce. Problema este ca in urma unora au ramas niste pete maronii.
De asemenea am puncte negre pe nas.

Ce as putea face ca sa se atenueze petele si sa nu mai apara cosurile respective?

Multumesc anticipat.
Cristina
0
10-05-2012, ora 15:01
cristalx
Nu este medic/terapeut
cristalx
Buna ziua!

De ceva timp, din cand in cand, imi apare cate un cos pe fata. Unele sunt din acelea care apar sub piele, pe altele insa le pot stoarce. Problema este ca in urma unora au ramas niste pete maronii.
De asemenea am puncte negre pe nas.

Ce as putea face ca sa se atenueze petele si sa nu mai apara cosurile respective?

Multumesc anticipat.
Cristina
0
16-05-2012, ora 14:17
cristina_19802000
Nu este medic/terapeut
cristina_19802000
Buna ziua,

Aceasta intrebare e mai mult adresata d-lui Nick deoarece la dansul am citit despre acest produs

Am o intrebare legat de uleiul de oregano salbatic: cat timp se administreaza?
Nu mi-am facut nicio analiza, dar am o furunculoza data de un folicul inflamat si ma zbat cu ea de ceva timp.
0
22-05-2012, ora 20:56
AlinAlinus
Nu este medic/terapeut
AlinAlinus
Buna.. am fost la dermatolog si mi-a prescris medicamentele Roacutane 2 tablete dimineata si 2 seara si Ciprolen 1 tableta la 12 ore si sebium AKN... imi puteti spune la ce sunt bune sau daca v-or avea efect?. parca ii mai grava acneea mea... va rog... astept sapuns
Va Multumesc
0
01-06-2012, ora 15:36
dumy1994
Nu este medic/terapeut
dumy1994
Am scapat de cosuri cu mibazon dar de rosiata pieliii dupa urmele cosurilor cum scap si in cat timp?
0
24-07-2012, ora 15:29
ade_cos94
Nu este medic/terapeut
ade_cos94
Buna ziua! Am acnee pe fata si spate, si am decis sa incep si eu un tratament cu Mibazon. Dar: de cate ori pe zi se aplica? si cate zile trebuie sa dureze tratamentul pentru a nu afecta pielea? Multumesc!
0
01-09-2012, ora 13:16
Mihaitzu22
Nu este medic/terapeut
Mihaitzu22
Buna ziua! Am 15 ani si sufar si eu de problema asta... Am o multime de cosuri pe frunte, nas, spate si barbie (inclusiv puncte negre). Am incercat si eu cateva dintre metodele de a scapa de acnee: tamponare cu tarata pe fata, zeama de lamaie... si tot nu a mers. Am luat o perioada si zynerit. Degeaba. Astazi mi-am cumparat si eu Mibazon si sper sa fiu multumit de efectul acestui unguent. Voi reveni cu detalii despre starea mea in urma utilizarii Mibazon-ului.
0
06-10-2012, ora 10:54
Alma007
Nu este medic/terapeut
Alma007
Hi Mr Nick! am 18 ani si am acceasi problema cu acneea de pe la 15 ani. Am incercat tot felul de produse, am fost si la dermatolog dar niciunul nu a dat randamnet pana acum. Am folosit zynerit, isotrexin chiar si mibazon la citirea forumului dar nu am observat nici o imbunatatire..as vrea sa incerc si brevoxyl dar nu stiu ce sa fac. Tu ce alte produse mi ai putea recomanda? multumesc aniticipat!
0
02-12-2012, ora 09:48
layla30
Nu este medic/terapeut
layla30
Buna ziua.Am si eu o intrebare legata de unguentul Mibazon sa-mi spuneti va rog frumos daca se poate folosi la fisuri anale si hemoroizi in prima faza?Multumesc.
0
16-12-2012, ora 15:11
Elle77
Nu este medic/terapeut
Elle77
Buna..ma poti ajuta si pe mine?...Nusth daca acest mizoban imi este de ajutor...nu am fost la nici un dermatolog momentan pt k am crezut ca pot scapa de cosuri fara a apela la ajutor profesional, si am auzit de aceasta crema si nusth daca este buna pentru mine. Nu am in exces cosuri, am doar puncte negre si cosuri in jurul barbiei si fetei. Din cauza ca le-am rupt s-au cam inflamat si nusth dk acest unguent imi este de ajutor ma gandesc ca poate imi va face mai mult rau decat bine:(. Astept raspunsul dumneavostra, mi-ati fi de mare ajutor! Va multumesc!
0
12-02-2013, ora 15:19
didiuta
Nu este medic/terapeut
didiuta
Buna ziua,

De ceva vreme ma lupt si eu cu o serie de comedoane la nivelul fetei. Se intensifica aceasta problema in perioada dinaintea ciclului menstrual. Tenul meu este destul de gras, cu exces de sebum, mai ales dupa ce folosesc fond de ten. Mibazonul credeti ca m-ar putea ajuta? Daca il folosesc seara nu as putea sa folosesc dimineata fond de ten? Cam cate zile ar fi indicat sa il folosesc? Am fost deja la un dermatolog care s-a uitat la fata mea aproximativ 10 secunde, si mi-a dat o serie de analize hormonale de facut care pe langa faptul ca sunt destul de costisitoare sunt cam inutile pentru problema mea (cel putin asa consider eu). As incerca Mibazon dar mi-e frica sa nu imi intensifice problema. Am folosit o serie de creme, masti pentru accnee, dar fara efect.
Astept un raspuns,

Multumesc frumos.
0
09-03-2013, ora 09:39
Alex20000
Nu este medic/terapeut
Alex20000
Buna ziua. va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns cat mai rapid daca se poate. folosesc si eu Mibazon de cam 2 saptamani si intr-adevar are efect asupra acneelor. as vrea sa stiu daca se poate cat ar mai trebui sa il folosesc ca sa imi treaca toate cosurile?
0
04-04-2013, ora 20:47
leon197555
Nu este medic/terapeut
leon197555
mibazonul e bun si pentru cuperoza. va rog sa raspunde-ti. multumesc
0
04-04-2013, ora 21:06
leon197555
Nu este medic/terapeut
leon197555
Scuze e prima data cand scriu aici, comentariul de mai sus este pt mr.Nick. Va rog sa rspunde-ti aici -*. Multumesc mult pt amabilitate.


(*modificat de admin)
0
31-05-2013, ora 12:21
ivan17
Nu este medic/terapeut
ivan17
Buna ziua. Am 17 ani, iar de doi ani ma confrunt cu acnee. Am urmat tratament dermato, iar de 2-3 luni folosesc Mibazon. Acum reultatul e vizibil spre bine, dar imi raman semne si pete rosii.
La vindecare completa a acnee vor dispare si acestea, sau in acelasi timp mai trebuie folosit si altceva?
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
461 comentarii 1 2 ..... 141516 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Vergeturile
  • Coșurile (acneea)
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  •