Mibazonul, benefic sau nu?!

461 comentarii 1 2 ..... 15 16
0
03-06-2013, ora 20:13
taniaq19
Nu este medic/terapeut
taniaq19
buna, am fost diagnosticata cu acnee nodulo chistica(am incercat antibiotice, brevoxyl, skionoren, retina, o scurta perioada oregano)..acum sunt la apogeu(pe ambii obraji si f multe pete)..m am gandit sa incep tratamentul cu roaccutane(dar am o retinere, si inainte de a incepe as incerca si mibazon)...oare sa merg in paralel?..multumesc anticipat, zi binecuvantata
0
08-09-2013, ora 23:58
tudor96
Nu este medic/terapeut
tudor96
Poate Mibazonul sa trateze stafilococul auriu (asa mi-au spus doctorii)? am problema asta de cativa ani si am incercat mai multe tratamente fara rezultat...daca da, de cate ori pe zi ar trebui aplicat?
0
12-11-2013, ora 18:17
chitos
Nu este medic/terapeut
chitos
Buna seara, am probleme cu acnea de patru ani, dupa ce am intrerupt anticonceptionalele mai precis dupa ce am ramas insarcinata si de atunci nu am mai scapat de ea.Imi trec si imi apar altii.Analizele mi au iesit bine.Mibazonul crezi ca m ar ajuta ?
0
20-07-2014, ora 01:28
MonicaC84
Nu este medic/terapeut
MonicaC84
Buna ziua Mr. Nick. As vrea sa va întreb dacă acest medicament poate fi eficient si in cazul unei eczeme deshidrozice (palmo-plantare)? Am auzit despre cazuri in care persoanele care l-au folosit au scăpat pentru o perioada îndelungata de remisie... Ce părere aveţi? Merita sa-l încerc? Menţionez ca in ultima vreme eczema cu care m-am pricopsit de vreun an s-a extins in mai multe locuri pe palme si tălpi. Încă ceva: îmi puteţi recomanda un medic homeopat competent in oraşul Suceava? Multumesc si aşteptat cu nerăbdare răspunsul Dvs.
0
06-08-2014, ora 00:06
Ramo!!!
Nu este medic/terapeut
Ramo!!!
Buna!spuneti-mi va rog mibazon putem folosi si pt dermatita atopica?baietelul meu are 3 ani si medicul pediatru, dermatologul au pus diagnosticul, problema e ca are aceste bubite, care au trecut pana acum cu elocom, triderm, sau nidoflor, acum nu au mai trecut, a luat antibiotic Unasyn 10 zile, dar am terminat de trei zile cu siropul, i-au trecut, dar acum cred ca-i apar iar, nu ştiu ce ar mai trebui sa facem...poate sa mai consultam alţi dermatologi?multumim
0
07-01-2016, ora 20:48
Ancutza86
Nu este medic/terapeut
Ancutza86
Va rog sa ma sfatuiti, in iunie am intrerupt dupa 6 luni tratamentul cu roaccutane fara rezultate spectaculoase. Acum vreau sa aplic mibazon, credeti ca este vreo problema pentru ca are tetraciclina, banuiesc ca s-a eliminat in 6 luni roaccutanul. Multumesc mult!
0
06-07-2018, ora 15:19
iordanmihai
Nu este medic/terapeut
iordanmihai
Doresc sa aflu daca Mibazonul este eficient in tratarea hemoroizilor sau abcesului perianal?
A folosit cineva unguentul in acest scop?
0
17-08-2018, ora 16:41
VictorU
Nu este medic/terapeut
VictorU
Pentru IordanMihai: Stiu ca e cam tarziu raspunsul dar poate te ajuta. Pe scurt, nu ar trebui sa fie eficient. Hemoroizii obisnuiti nu sunt infectiosi, astfel Mibazon (un unguent antibiotic) nu ar trebui sa aibe efectul dorit. Singurul ingredient care e posibil sa ajute pe termen scurt e prednisolonul care e un glucocorticoid (steroid anti-inflamator) destul de puternic. Dar pe termen lung e posibil sa inrautateasca situatia deoarece steroizii au efecte secundare destul de puternice cum ar fi subtierea tesuturilor (poti da o gaura in anus cand te scremi mai tare) sau alte probleme metabolice. Din pacate hemoroizii se trateaza ori prin schimbare de stil de viata (mancat mai multe alimente bogate in fibre, perne speciale pe scaunele pe care stai cel mai des) sau chirurgical.

Despre Mibazon pentru acnee: Am citit tot felul de comentarii, unele bune altele nasoale si am observat un tipar. De obicei cei care au probleme cu el il foloseau asemenea unui produs cosmetic "Ma dadeam cu el pe toata fata dimineata si seara". Big mistake! Trebuie folosit fix cat ai nevoie si unde ai nevoie. Motive:

1) Este un unguent antibiotic. Antibioticele in general nu sunt toxice dar distrug echilibrul microbiologic natural al pielii (bacterii bune care te pazesc de cele rele). De asemenea cresc fotosenzitivitatea pielii (pielea se irita la lumina. Devine rosii cu bubite). De aceea trebuie folosit in strat subtire numai peste cosuri (nu preventiv pe piele sanatoasa).
2) Este foarte gras. Poate bloca porii. Trebuie folosit insotit de un protocol bun de curatare si hidratare a pielii. Exista sapunuri-crema speciale pentru fata.
3) Prednisolonul este un steroid. Steroizii sunt hormoni artificiali ce imita functiile naturale ale corpului. In cazul prednisolonului el este antiinflamator, ajuta sa desumfle cosurile. Dar reactiile adverse cand e folosit pentru mai mult de 2-3 saptamani sunt: imbatranirea (pierderea elasticitatii) pielii, dezechilibru hormonal localizat (acnee/eczeme hormonale), rezistenta dobandita a organismului (ca la droguri, trebuie mai mult pentru acelasi efect)

Cat despre faptul ca e pentru uz veterinar, nu va panicati. Firma Antibiotice a+ face unguente si pentru oameni. Credeti ca ar cheltui bani in plus sa faca doua procese de fabricare, unul pentru vite si altul pentru oameni?
De asemenea dozajul nu e prea mare cum spun unii.
- Tetraciclina unguent pentru oameni are 30 mg/g (= 3%). Mibazon are 2.5%
- Eritromicina unguent pentru oameni are 2%. Mibazon are 1.2%
- Neomicina unguent pentru oameni are 1%. Mibazon are 1.2%
- Prednisolon unguent pentru oameni are 0.5%. Mibazon are 0.06%.

O mica poveste: Inainte sa apelez la Mibazon am folosit toate solutiile non-medicale de pe piata sa scap de o eruptie ce mi-a aparut cam acum o saptamana. Acid salicilic, sapun pentru fatza, crema cu retinol. S-au inmultit si au devenit si mai mari. In cele din urma alaltaieri am fost la 3 farmacii. La prima am cerut Tetraciclina unguent. "Daaaa pentru ce aveti nevoie?" Sa o beau dimineata cu cafeaua in gandul meu, nu se vede ca am ditamai vulcanii in dreptul narii drepte? "Pentru acnee" Spun eu aratand cu degetul. "Pai nu se da fara reteta." Si atunci de ce m-ai intrebat de ce am nevoie? Esti atat de plictisita incat faci conversatie pe timpul meu? "Incercati *nu stiu ce crema* de la *firma abstracta*" 87 lei flaconul. De aia ma intreaba pentru ce am nevoie. Refuz frumos si plec la alta farmacie. Aceeasi discutie aceeasi raspuns. Mi-am facut programare la medicul de familie. Noroc ca sunt in concediu. Mi-a gasit loc ieri pe la 11. O rog frumos pentru o reteta pentru acnee. Imi spune ca e prea periculos pentru piele si sa incerc altceva, asta in timp ce se intindea dupa un pliant in birou. O crema de la nu stiu ce producator. M-am prins, tactica de vanzare a produselor sponsorizate. Am spus ca am incercat fel de produse similare. Nu s-a lasat. "Incearca-l si pe asta. A mers la copilul meu." Mi-am dat seama ca nu obtin ce doresc de la ea si ca daca incep sa fac urat im fac relatii proaste. In cele din urma batranul internet nu m-a dezamagit si am apelat la Mibazon. A 2-a zi acum. O sa incerc sa ma intorc cu laude sau cu dezamagire (in functie de rezultat)
0
20-08-2018, ora 11:19
dani_dar
Nu este medic/terapeut
dani_dar
Buna ziua. Sotul meu are un chist pilonidal de marimea unui bob de porumb, care nu il doare, nu supureaza nu este inflamat. Se simte doar la palpare, Credeti ca ar putea folosi Mibazon, a dat randament la cineva? ii este frica de operatie
Va multumesc
0
26-01-2019, ora 20:43
mira.m
Nu este medic/terapeut
mira.m
Am hemoroizi de gradul 4 si mi s-a recomnadat sa folosesc Mibazon. As vrea sa stiu daca sunt persoane care au folosit cu succes acest medicament in tratarea hemoroizilor. De cate ori pe zi au aplicat acest medicament, in cate zile s-au vazut efecte si alte amanunte. Va multumesc!
0
17-03-2022, ora 10:52
neagung
Nu este medic/terapeut
neagung
Buna ziua,
Din experientele anterioare, poate fi folosit mibazolul pentru tratarea unei fistule perianale?
Adaugă un comentariu / răspuns
461 comentarii 1 2 ..... 15 16

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Vergeturile
  • Coșurile (acneea)
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  •