Mica umflatura la incheietura mainii drepte

31-03-2013
ionutzdrobis
Nu este medic/terapeut
ionutzdrobis
Buna ziua!
Stiu ca din punctul de vedere al unui doctor este anormal sa caut raspunsul online in loc sa merg la un spital.
In urma cu aproximativ doua luni eram la munca in Anglia la o ferma am observat la incheietura mainii drepte in dreptul degetului mare o mica umflatura nedureroasa ca un graunte aflat sub piele.
Stiu ca in acea perioada am cazut o data in mana destul de serios, am muncit destul de mult fortand ambele incheieturi, in conditii de frig si umezeala, iar uneori mai practic si boxul unde imi protejez incheieturile cu bandaje.
Venind in tara in februarie am avut timp sa 'cercetez' mica mea umflatura, constat ca este in dreptul osului trapezoidal sau capitat, am incercat sa apas, simt o durere suportabila si apoi o zi -doua mici arsuri/amorteli pe antebrat si la incheietura.
Nu este un chist deoarece e solid, eu banuiesc ca e un fragment de os fracturat sau osul trapezoidal deplasat.
Umflatura se vede pe parte interioara a incheieturii si arata exact ca un graunte sub piele.
Am mers la spitalul din orasul in care locuiesc cu putina reticenta ce-i drept deoarece domnul doctor de aici are o reputatie foarte...discutabila, multi sunt cei care isi refac 'lucrarile' domnul;ui doctor la alte spitale si nu exagerez deloc cand afirm acest lucru.
Am fost la spital la 8, programul era de la 9, am asteptat pana la 9.45 iar in fata cabinetului erau adunati cel putin 10-15 pacienti de toate varstele cu carucioare, ghipsuri...etc.
Deoarece nu simt nici o durere dar sunt totusi ingrijorat de felul in care ar putea sa evolueze 'mica mea umflatura' tinand cont ca urmeaza sa plec iar la munca serioasa in afara tarii, am renuntat sa merg la spital, nu avem in oras nici cabinet particular asa ca va rog pe dumneavoastra sa ma sfatuiti daca e bine sa stau asa..poate fi grav poate sa se agraveze..etc.
Daca solicit mana si degetele simt doar o mica arsura/amorteala atunci cand fortez degetul mare si aratatorul intr-o miscare circulara, in rest nu simt nici o durere si pot munci fara probleme.
As dori sa va trimit si poze dar nu vad nici un 'butonas' pe aici :))
Va multumesc mult !
1 comentarii
0
28-06-2013, ora 01:46
Ozakilaura
Nu este medic/terapeut
Ozakilaura
Buna, trec prin aceeasi situatie si as dori si eu un raspuns inainte sa ma ingrijorez. E ciudatel, apare, dispare si reapare si nu simt niciun fel de durere. Nu il am de foarte mult timp, dar nu mi se pare normal, nu ii gasesc nicio explicatie, iar eu, spre deosebire de tine, nu am facut eforturi excesive cu mainile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.