mici vezicule cu lichid in palme

10-08-2012
kyonia
Nu este medic/terapeut
kyonia
de vreo doua saptamani au inceput sa-mi apara in palma mici vezicule grupate pline cu lichid transparent. Prima data simt o mancarime si la scurt timp apar si veziculele. la inceput nu le-am dat importanta si le spargeam pt ca am crezut ca se faceau de la soare. Insa am observat ca si in locul in care le am spart se fac din nou. Acum sunt din ce in ce mai multe si nu stiu cum sa scap de ele.
In urma cu doua luni am fost la doamna dr. dermatolog pentru ca aveam mancarimi pe tot corpul si in urma lor imi ramanea pielea rosie. Dupa ce am facut si testul de alergie doamna dr. mi-a recomandat o crema hidratanta pt piele atopica si mi-a zis ca am simtoe de dermatografism, insa tot nu mi s-a imbunatatit starea, asa ca am continuat sa iau Claritine, in urma caruia nu ma deranjeaza asa mult pruritul. Ar putea fi vreo legatura intre aceste mancarimea ce o am pe corp si veziculele din palma? O recomandare, va rog!
3 comentarii
0
10-08-2012, ora 22:41
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Pare a fi dishidroza. Apare tot pe fond alergic, sau ati contactat o infectie micotica sau bacteriana. Cereti parerea unui alt dermatolog si un nou tratament. Poate merita incercat si un tratament naturist, gasiti pe net detalii.

Multa sanatate!
0
10-08-2012, ora 22:48
kyonia
Nu este medic/terapeut
kyonia
multumesc de info! am mai primit o parere in acest sens si dupa caracteristici pare a fi aceasta afectiune. singura dosebire ce am putut sa o remarc din poze si din ce am citit e ca veziculele ce mi apar mie sunt foarte mici si inca nu s-au uscat pentru ca apoi sa apara leziuni in piele. singurele leziuni ce le am sunt provocate de mine, in locul in care am spart cateva.
0
11-08-2012, ora 12:24
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
pare sa fie Dishidroza din ce povestiti dvs. Cauzele sunt multiple: alergie, infectie bacteriana sau micotica, parazitoza intestinala, stres. S-a observat o asociere intre aparitia veziculeleor si consumul crescut de alimente care contin Nichel sau Cobalt (cacao, ciocolata, unt de arahide, ceai, alimente conservate in cutii metalice, praful de copt) sau dermatita de contact la nichel/ cobalt; daca sunteti mare consumator atunci o dieta ajuta. Tratamentul consta in aplicare de comprese reci si unguent antiinflamator (cu cortizon). Daca se asociaza o infectie se aplica si tratament pt infectie. Trebuie efectuate si analize: IgE total, hemoleucograma, vsh, examen de scaun 3 - 4 la interval de 7 zile.

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: