microadenopatie generalizata

25-03-2010
veronika09
Nu este medic/terapeut
veronika09
Buna seara!
Am nevoie de un sfat urgent.
In urma cu aproximativ 7 saptamani am observat ggl limfatici inghinali (dreapta) proeminenti, rotunzi si duri, nedurerosi. La cateva zile s-a evidentiat un ggl mai moale inghinal (stanga). In urma ecografiei abdominale s-au observat mai multi ggl cu aspect de ggl inflamatori in zona inghinala, bilateral, cel mai mare de 19 mm. Am facut toate analizele de sange recomandate de medicii de la boli infectioase, urologie si ginecologie si, in afara de o eozinofilie care a disparut ulterior (cand am repetat analiza, la acelasi centru medical- cdt victor babes) si fibrinogen marit (444), toate analizele au fost in limite normale, nu s-a evidentiat nicio infectie, ex coproparazitologic repetat a fost negativ. Am facut ulterior si o tomografie care a evidentiat adenopatii in zonele latero- cervicala, submandibulara si axilara, bilateral, cea mai mare de 15 mm/10 mm; in zona inghinala- imagini limfoganglionare, cea mai mare de 10 mm/7 mm. Ganglionii nu dor. Am o stare generala destul de proasta, sunt slabita; de altfel, in urma unei colecistoctemii din iulie 2008, am slabit peste 15 kg pana acum. Am ceva probleme cu respiratia (dar fumez) si mancarimi de piele- in special zona gambelor.
Problema este ca nu stiu daca este cazul sa fac investigatii suplimentare. Unii medici mi-au spus ca e normal, ca nu sunt prea mari; alti medici (hematologie si oncologie) mi-au spus sa mai astept si sa monitorizez ggl pana in mai; altii mi-au recomandat biopsie.
M-am programat pentru biopsie, dar urmeaza sa recolteze din zona inghinala si nu stiu daca e relavant. In plus nu prea am timp pentru o interventie chirurgicala.
Dincolo de specialitatile unde am fost mai am unde sa merg? Pot sa mai astept sau e necesara biopsia?
3 comentarii
0
26-03-2010, ora 18:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E absolut necesara biopsia, asta trebuia sa o faci mai de demult... trebuie sa gasesti timp caci, vezi tu, cand incep sa se umfle zeci de ganglioni si nu mai ai putere deja nici timpul nu prea mai are importanta. Tehnica biopsierii nu este o interventie chirurgicala propriu-zisa...in aceeasi zi te intorci acasa. Trebuie sa se stie ce anume se afla in acei ganglioni care se maresc.Deci mergi cu curaj pentru biopsie.
0
26-03-2010, ora 18:42
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
buna ziua, de ceva timp ma comfrut cu dureri de cap sunt diagnosticata cu o nervoza cardiaca si o stare de anxietate e posibil ca aceste dureri de cap sa fie pe fond nervos, ce as putea face va rog sa imi raspundeti va multumesc.
0
21-03-2013, ora 13:52
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
Buna, veronika09, ai facut biopsia pana la urma? spune-mi te rog daca ai gasit cauza, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ganglioni inghinali măriți - infecție, cancer sau altceva?
  •