Micronodul tumorral hipofizar

23-09-2006
Pincur
Nu este medic/terapeut
Pincur
Va rog daca poate cineva sa -mi dea un sfat, cu acest diagnostic care s-a depistat de aproape trei ani, , Micronodul tumoral hipofizar" tratat cu Brocriptin care imi mentzine prolactina la nivel bun, dar daca intrerup medicamentatia am o prolactimie enorma, o sa mai am vreo sansa de a vea copil, deja sunt terminata phsic doar cand vad medicamentele.am sa reusesc sa stabilizez aceasta prolactimie vreodata?
2 comentarii
0
26-09-2006, ora 00:00
kalismera47
Nu este medic/terapeut
kalismera47
Salut Pincur,
Si mie mi s-a pus acelasi tratament in urma RMN-ului. Am prolactina dubla. Ce inseamna la tine enorm? Eu iti recomand sa schimbi medicul. Daca prolactin ta e atat de mare si e oscilanta si in plus vrei un bebe, se poate apela si la operatie cu rezectia prolactinomul dar asta in ultima instanta. Consulta si alti medici, care pot sa iti recomande alte medicamente pt tratament. Multe femei cu problema asta au reusit sa ramana gravide si din cate stiu eu in caz de prolactinemie oscilanta tratamentul nu se intrerupe pana nu ramai gravida.
Azi ma duc si eu la doctorul meu sa imi iau tratamentul si sa vedem cu merge.
0
30-01-2007, ora 00:00
smile
Nu este medic/terapeut
smile
Si eu am probleme cu prolactina si nu vreau sa va dezamagesc dar fac tratament de aproape 7 ani si inca nu am ajuns la o valoarea rezonabila ( valoarea mea de inceput a fost in jur de 200 ng/ml).
Cert este ca am facut multe analize inclusiv tomograf si nu s-a vazut ca am microadenoame hipofizare. Totusi diagnosticul pus de doctori este Adenom Hipofizar (Prolactinom).
Dintre toate medicamentele folosite de mine cel mai bine tolerat a fost Dostinex-ul (are efecte adverse mai putine si un efect mai mare). Pe locul 2 ca sa spun asa, a fost Parlodel, un medicament care acum nu se mai importa (cel putin asa mi-au spus de la farmacie) iar pe ultimul loc Brocriptin. Nu va recomand Brocriptin, nu din cauza ca e romanesc, dar are multe efecte adverse.
Sunt oameni care fac tratament toata viata dar si unii care in cativa ani reusesc sa ajunga la o valoare normala. Eu de fiecare data cand eram pe aprope ( cea mai mica valoare a mea a fost 30 ng / ml ) faceam o pauza de o luna si nivelul se tripla in cel mai bun caz.
Daca vrei sa ramai insarcinata trebuie sa ai o valoare a prolactinei rezonabila, sa anunti doctorul endocrinolog in timp util si sa opresti imediat tratamentul. Este greu dar nu imposibil. Mie doctorita mi-a spus ca nivelul prolactinei a scazut indeajuns ca sa ma gandesc sa fac un copil.
Multa sanatate si succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.