Micsorare de sani

04-02-2013
AAurita
Nu este medic/terapeut
AAurita
Daca v-ati facut micsorare de sani, va rog sa -mi dati si mie ceva informatii. Cum a fost, cat a durat, cum arata sanii dupa, la cine ati facut??
63 comentarii 12 3 Înainte ›
0
05-02-2013, ora 17:04
Victoria11
Nu este medic/terapeut
Victoria11
Buna, Aurita

Eu am luat decizia de a ma opera anul trecut, dar nu regret..aveam dureri foarte mari de coloana si predispozitie la ingrasare, pentru ca nu puteam face sport din cauza lor..A fost o interventie fara complicatii, a durat cam 2 ore, si nici nu a fost nevoie sa raman internata. Dureri mari dupa nu am avut, doar un usor disconfort care a disparut dupa cateva zile.

dar toate astea le poti afla la o prima consultatie, unde discuti exact si care-ti sunt asteptarile si temerile..

Multa sanatate!
0
05-02-2013, ora 21:06
AAurita
Nu este medic/terapeut
AAurita
Operatia ta a durat destul de putin. Mie mi s-a spus ca va dura in jur de 3-4 ore. Am fost deja la consultatie. Ma voi opera la spitalul de pe Grivitei. Mie nu-mi este teama de durerrile de dupa, ci de operatia in sine. Am intrerupt deja anticonceptionalele...sper sa ajunga 2 luni. Am inteles ca ele dau destule complicatii.
Multumesc pt raspuns.
0
27-08-2013, ora 08:39
Giulia27
Nu este medic/terapeut
Giulia27
Buna, va rog sa imi ziceti daca va-ti operat deja. la ce docto? si cum a fost?
0
27-08-2013, ora 10:01
AAurita
Nu este medic/terapeut
AAurita
Buna! Am revenit destul de tarziu. M-am operat la sfarsitul lunii martie la d-na dr. Boiangiu Ileana. Operatia a durat destul de mult, 5 ore si jumatate. Dupa operatie m-am simtit ametita datorita anesteziei. A doua zi am fost externata. In realitate, doctorita mea nu m-a operat la spital, ci la o clinica particulara unde am avut toate conditiile, pretul ramanand acelasi. Ceea ce vreau sa va mai spun este ca dr mea este din cate stiu eu, printre putinii dr care foloseste decat 2 taieturi, una in jurul mammelonului, si o taietura verticala in jos de la mamelon. NU te taie si sub sani.
De curand am facut si o eco mamara sa ma asigur ca este totul bine.
V-o recomand din suflet pe d-na dr. Boiangiu.
Daca mai aveti intrebari, nu ezitati!
0
27-08-2013, ora 10:28
Giulia27
Nu este medic/terapeut
Giulia27
Multumesc pentru raspun. Vreau sa te mai intreb cat a costat toata operatia si dupa cat timp ai fost in stare sa iti misti mainele? cum sunt cicatricile acuma?
0
27-08-2013, ora 10:35
AAurita
Nu este medic/terapeut
AAurita
Operatia a costat 1800 euro. Eu am mai platit 400 lei crema, 100 euro -2 bustiere.
Mainile le-am miscat de la inceput, imediat dupa operatie.
Cicatricile se mai vad, dar sunt in curs de vindecare. Din cate am inteles, cam in 2 ani dispar, oarecum de tot.
Daca te-ai hotarat pt opertie, iti urez succes si te asteptam cu impresii!!!
0
27-08-2013, ora 10:47
Giulia27
Nu este medic/terapeut
Giulia27
Da, m-am hotatat pentru operatie acuma vreau sa ma decid intre Dr.Siclovan si Dr. Boiangiu din cate am vazut pozele de micsorare la dna dr Boiangiu nu sunt atat de reusite simt ca ba mameloanele is pozitionate gresit ba sub sanii se vede cum e trasa cusutura. Eu am sa imi fac lifting + implanturi anatomice am sa pun poze inainte si dupa :)
Mersi mult de raspunsuri
2
25-04-2014, ora 00:39
Dr. Klara Bancila
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Klara Bancila
mamoplastia de reductie desi este o interventie cu impact major asupra starii de sanatate si de functionare a coloanei vertebrale, nu est inca, din pacat, in Romania, suportata de casa de asigurari, fiind considerata un moft, al femeilor si nu o NECESITATE. In alte parti aceste interventii de remodelare a sanilor, reconstructii dupa mastectomii sunt realizate prin casa de asigurari de sanatate.Cine stie, sa speram ca se va ajunge in punctul acesta si la noi in curind!
0
11-06-2014, ora 16:42
crys_tyna
Nu este medic/terapeut
crys_tyna
buna corina79a...imi poti spune te rog cat te-a costat operatia?as vrea sa fac si eu aceasta operatie...din cate am citit pe net.aceasta operatie ar putea fi decontata de casa de asigurari...daca marimea sanilor afecteaza sanatatea.stii ceva? ms frumos
0
19-06-2014, ora 13:58
crys_tyna
Nu este medic/terapeut
crys_tyna
mulutmesc frumos fetelor...la noi...chiar daca se poate deconta in anumite situatii...gasesc ei motive sa nu o faca...
0
19-06-2014, ora 14:21
anda70
Nu este medic/terapeut
anda70
pentru putin, Crys. Oricum din cate am mai citit cred ca e in jur de 2000 si ceva Euro.
0
19-07-2014, ora 22:54
Any1975
Nu este medic/terapeut
Any1975
Micsorarea sanilor. As dori mai multe informatii despre perioada de vindecare dupa operatia de micsorare a sanilor, dupa cat timp voi putea relua activitatile normale, etc. Am programare pentru vizita pe 1 sept. la dr. Marius Popescu de la clinica Zetta din Bucuresti. Daca cineva s-a operat la dansul, as dori sa aflu mai multe. Astept raspuns, multumesc anticipat.
0
20-07-2014, ora 09:20
anda70
Nu este medic/terapeut
anda70
Any, ai intrebat cumva de pret? Poti sa-mi spui si mie?
0
20-07-2014, ora 09:49
Any1975
Nu este medic/terapeut
Any1975
anda70. Pretul e de 1600, mult mai mic decat am gasit la alti medici. Din motivul acesta as vrea mai multe info de la pacientele care s-au operat la el, cand pretul e prea mic iti pui ceva semne de intrebare...
0
20-07-2014, ora 11:08
anda70
Nu este medic/terapeut
anda70
Any, asa e. Intre timp am dat un search pe google si am vazut doctorul mentionat de tine. Este un doctor mai tanar. Probabil de asta are preturi mai mici. Dar nu ai putut obtine o consultatie mai devreme? De ce tocmai pe 1 septembrie? Sau din cauza ca e perioada de concedii?
0
20-07-2014, ora 12:22
Any1975
Nu este medic/terapeut
Any1975
Pt. anda70.Am vrut eu in septembrie pt ca e mai racoare, sper. In cazul in care accepta sa ma opereze, iti imaginezi operata pe caldura asta...ma voi duce cu toate analizele facute dinainte, sperand ca rezultatele sa fie bune si sa imi programeze operatia la scurt timp de la vizita. Nu locuiesc in Romania si nu pot sta f. mult. Nr. Dr. daca nu l-ai gasit ti-l pot da, eu am vorbit direct cu el si pot spune ca mi-a inspirat incredere. Daca ai noutati ma tii la curent te rog?
0
21-07-2014, ora 18:32
anda70
Nu este medic/terapeut
anda70
Any, daca ajung la dl. doctor inaintea ta iti las mesaj sa-ti spun cum a decurs. Totusi nu cred ca ajung pentru ca deocambadata nu sunt pregatita financiar. La mine e nevoie nu de micsorare ci de ridicare. Vezi - apropos de analize - sa nu le faci prea devreme pentru ca trebuie sa fie recente banuiesc. Totusi era mai bine sa intrebi doctorul la telefon ca sa nu te trezesti ca trebuie sa le repeti aici in tara. Daca pot sa-ti fiu de folos cu ceva avand in vedere ca nu esti in tara sa-mi spui. Te anunt si eu in caz ca am noutati. Te pup, o seara frumoasa
0
21-07-2014, ora 18:40
Any1975
Nu este medic/terapeut
Any1975
Anda, multumesc mult, te pup si eu si iti doresc bafta multa.Analizele le voi face in ultima saptamana din august, inainte de vizita, totul programat :-!
0
07-08-2014, ora 18:39
anda70
Nu este medic/terapeut
anda70
buna Any. Sunt in concediu. Poate ajung si eu la consultatie in ultima saptamana din august. Te tin la curent.
0
07-08-2014, ora 22:42
Dr. Klara Bancila
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Klara Bancila
Intr-adevar, analizele preoperatorii necesare interventiei de mamoplastiei de reductie, trebuie sa fie recente, cu citeva zile, maxim 7 inainte de data operatiei, pentru a fi concludente pentru starea de sanatate a pacientei in cauza. Important este ca ecografia mamara si mamografia sa arate ca sanii sunt fara risc oncologic, rezultatele sa fie in parametrii normai, etc.Succes!
0
07-08-2014, ora 22:53
anda70
Nu este medic/terapeut
anda70
Imi puteti spune despre mamografie/ecografie - cu cat timp inainte se fac? tot 7 zile sau pot fi si mai vechi?
0
07-08-2014, ora 23:06
Dr. Klara Bancila
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Klara Bancila
ecografia si/sau mamografia- se fac cu maxim 2 saptamini inainte. mamografia se face numai daca aveti peste 35 de ani sau daca medicul chirurg plastician a considerat, in urma examenului local si a anamnezei din timpul consultatiei, ca este cazul sa o faceti.
Altfel, in mod uzual, ecografia mamara bilaterala a sanilor si a axilelor, este suficienta.
0
07-08-2014, ora 23:56
Any1975
Nu este medic/terapeut
Any1975
Buna Anda. Astept cu nerabdare noutati din partea ta. Eu mi-am facut deja in urma cu trei zile ecografia si mamografia, pt. ca din pacate aici in luna august toate clinicile sunt inchise. Sper sa mi le accepte chiar daca le-am facut asa devreme. Poate avem ocazia sa ne cunoastem cand vin in bucuresti.
0
09-08-2014, ora 00:08
anda70
Nu este medic/terapeut
anda70
Multumesc dna doctor.


Any, eu pe 1 sept. incep serviciul dar sigur ne putem vedea. Ai intrebat cat trebuie sa ramai in spital dupa operatie cumva? Vrei sa iti las ID-ul meu de mess sau nr. de telefon?
0
09-08-2014, ora 00:52
Any1975
Nu este medic/terapeut
Any1975
Pt. Anda. Da, daca nu te deranjeaza, imi poti lasa tel. si id mess. -
0
09-08-2014, ora 08:24
anda70
Nu este medic/terapeut
anda70
ok Any, am dat Add
0
09-12-2015, ora 23:00
Simona 80
Nu este medic/terapeut
Simona 80
Buna, as vrea sa ştiu câteva impresii despre doctorul Radu Ionescu??as dorii sa ajung la dumnealui Pt o operaţie de micşorare sâni si as vrea sa ştiu si ce tarife practica pt acest tip de intervenţie?multumesc!
1
31-01-2017, ora 08:20
Simona1992
Nu este medic/terapeut
Simona1992
Ati facut pana la urma interventia la dl dr Radu Ionescu ???
1
07-03-2017, ora 12:35
gabrielaTud
Nu este medic/terapeut
gabrielaTud
vreau su eu detalii despre operatia micsoarare si ridicare sani, ma operezn in 3 saptamani, multumesc
1
19-03-2017, ora 15:33
Belasneska
Nu este medic/terapeut
Belasneska
Buna fetelor,
Eu mi-am facut micsorare de sani pe 21.02.2017 si nu regret nimic...(sau poate regret ca nu am facut mai inainte aceasta operatie de micsorare) peste cateva zile fac o luna de la operatie si nu ma doare absolut nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns
63 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mamoplastia de reductie - micsorarea sanilor
  • Micsorare sani - tehnici, avantaje si dezavantaje ale operatiei de mamoreductie
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  •