Mie frica sa nu am schizofrenie

09-08-2014
Remusw1e
Nu este medic/terapeut
Remusw1e
Buna seara am 15 ani.De la un timp ma izolez in casa de aproximativ 2 luni.Socilalizez cu famila.Mie foarte frica ca am schizofrenie sau ca innebunesc.Ma simpt de parca as trai pe alta planeta am un sentiment de irealitate cu toate aceste sunt constient tot timpul pe mine.Cand merg pe strada mie frica sa nu fac infarct sau sa mor.Am citit foarte mult despre simtomele schizofrenie si parca cititindu-le mi le-am atribut mie singur, nu am avut niciodată halucinanti auditive sau vizuale.Pur si simpu mi foarte frica ca innebunesc sau va schizofrenie.Acum 2 ani am fost diagnosticat cu tulburări anxioase dar pshiatrul a zis va nu necesit medicamente, asa ca am luat ceva de plante.Va rog frumos sa ma ajutati cat mai repede, acum sunt in vacanta la soramea dar parca pe zi ce trece ma simpt din ce in ce mai rau, mai, , nebun'. Inainte sa plec in concediu am fost odată la psiholog sa vad daca nu risc prea tare sa plec in vacanta la soramea, am facut o şedinţa si mi-a spus ca am tulburări anxioase.Eu nu prea cred si imi este frica ca poate am schizofrenie si am sa innebunesc.Cateodata ma gândesc ca imi pierd controlul ca nu mai stiu ce fac cea ce ma agita foarte mult.Pana acum nu mi-am pierdut controlul niciodată tot timpul am fost constient de ce ce fac, si de acţiunile mele.Aceste stări ma copleşesc nu ma imi pot trai viaţa ca inainte.Va rog frumos ajutati-ma si daţi-mi sfaturi, imi cer scuze daca nu am scris corect gramatical.
15 comentarii
0
09-08-2014, ora 21:39
Remusw1e
Nu este medic/terapeut
Remusw1e
Ma ajuta cineva ?
0
10-08-2014, ora 11:38
Remusw1e
Nu este medic/terapeut
Remusw1e
Va rog frumos sa imi raspundeti, sunt disperat
1
11-08-2014, ora 19:17
Dr. Valentin Matei
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Valentin Matei
Cred ca cel mai bine e sa vedeti un psihiatru.
0
11-08-2014, ora 19:28
Remusw1e
Nu este medic/terapeut
Remusw1e
Dar pot sa am schizofrenie ? Multumesc de răspuns.Imi puteţi spune mai multe despre simtomele astea, ce credeţi dumneavoastră ca as putea sa am ?.Multumesc frumos !
0
11-08-2014, ora 19:58
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Consulta un psihiatru...vorbeste cu sora ta, cu membrii familiei care crezi ca te inteleg.e posibil sa nu fii inteles de familie dar insista si spunele toate simptomele..tu suferi de o anxietate mai puternica..e bine sa fie tratata..vrerau sa aud ca esti bine
1
11-08-2014, ora 20:10
Remusw1e
Nu este medic/terapeut
Remusw1e
Va multumesc din suflet, parca ma-aţi linistit.Familia mea ştie de aceste simptome.Imi spune-ti va rog daca pot sa innebunesc sau sa fac schzofrenie ?
0
11-08-2014, ora 20:23
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Scumpul meu.vezi ce bine e sa ti descarci sufletul cuiva???..si eu o fac deseori si sufar de anxietate si depresie de peste douazeci de ani si n am facut schizofrenie..dar familia si medicii imi sunt aproape.deci fuguta spune le necazul tau...dar incearca sa fii un bun actor ca sa fii inteles.te pup
0
11-08-2014, ora 20:41
Remusw1e
Nu este medic/terapeut
Remusw1e
Multumesc frumos, deci singur nu sunt schizofrenic, nu ?
0
11-08-2014, ora 21:48
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Remus.tu esti un baiat destept si e f bine ca consientizezi ca ai o problema..e f bine si faptul ca scrii aici dar ar fi mai bine, mult mai bine daca ai merge la medic..daca nu poti dormi, daca simti ca scapi situatia de sub control mergi la urgenta..daca nu mai stai pana maine..iar daca ai sa tot amani sa vizitezi doctorul poate chiar sunt sanse sa dai in schizofrenie sau poate nu.nu stiu.sunteti f tineri si trebuiti ajutati..
0
11-08-2014, ora 21:56
Remusw1e
Nu este medic/terapeut
Remusw1e
Ma simpt ok acum, am starea asta de 2 luni cam asa, am sa ma duc la psihiatru poate cand ajung acasa, acum sunt in Austria, noaptea dorm foarte bine 8-10 ore.Pana sâmbăta cand ajung acasa nu am ce sa păţesc, nu ?.Va multumesc mult pentru Răspunsuri o seara plăcută va doresc
0
11-08-2014, ora 21:58
Remusw1e
Nu este medic/terapeut
Remusw1e
Nu am ce sa păţesc pana sambata nu ?
0
11-08-2014, ora 22:51
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Daca dormi bine, daca te alimentezi bine,.daca vorbesti cu sora ta.n o sa patesti nic pana sambata.dar sa scrii pe topicul deschis de dualtrex.pentru cei cu anxietate si atacuri de panica foarte important..o noapte buna
0
11-08-2014, ora 23:41
Remusw1e
Nu este medic/terapeut
Remusw1e
Nopate buna si va multumesc din suflet :)
2
19-08-2014, ora 13:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Remusw1e

Schizofrenia se manifesta asa:

- halucinatii vizuale, auditive, olfactive, tactile etc
ex: vezi oameni ce nu exista, auzi voci ale unor persoane pe care nu le vezi, simti ca te lovesc forte in corp, ti se pare ca toate lucrurile au miros ciudat

- delir

ex: te crezi Iisus Hristos sau vreun personaj ireal, sau esti sigur ca maine vei lua premiul Nobel sau ca vin extraterestrii sau ca vine sfarsitul lumii si vrei sa salvezi toata omenirea, sau ca esti urmarit, sau ca iti pune cineva otrava in mancare

Ca sa ai Schizo si delirul si halucinatiile trebuie sa dureze mai mult de 6 luni sau sa ai 3 episoade distincte cu aceste simptome. Fiecare episod urmat de spitalizare, tratament, revenire la normal.

Clar ?

Ceea ce ai tu se numeste Anxietate.

Daca nu o tratezi simptomele se pot agrava si te asigur ca sunt mult mai urate pentru pacient decat simptomele schizofrenie.
Senzatiile de derealizare si depersonalizare au aparut pentru ca nu ai urmat tratamentul zilnic incepand de la punerea diagnosticului. Adica: boala s-a agravat.

Sunt cele mai urate simptome ale anxietatii.

Numai la tratament pe termen lung cedeaza.
2
19-08-2014, ora 13:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Remusw1e

Frica de a face Schizofrenie este si ea un simptom de Anxietate, nu de Schizofrenie.

Cand ai Schizofrenie nici prin cap nu iti trece ca esti bolnav, si ti se par ca toti ceilalti din jurul tau sunt dusi cu pluta.

Trebuie sa te informezi in viata in asemenea situatii. Iti agravezi starea crezand in ceva gresit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •