Migrare dinti

09-05-2016
JustSylar
Nu este medic/terapeut
JustSylar
Buna ziua, acum ceva timp (5 ani - la varsta de 18 ani), mi-a fost extras primul premolar stanga sus. Acum, premolarul 2 si molarii au migrat spre canin. Doctorul meu mi-a spus ca este un spatiu prea mic pentru un implant dentar, o punte nu ar avea sens pentru ca as strica doi dinti perfect sanatosi, iar o alternativa ar fi un aparat dentar. Ca idee spatiul ramas este mai mic decat un lateral, dar este inestetic.
Medicul mi-a spus ca dintii au migrat fara sa se incline si ca apartul dentar ar fi o solutie buna.
Ce parere aveti ?
2 comentarii
0
02-07-2016, ora 07:16
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
In acest caz, probabil ca se rezolva foarte frumos prin aparat dentar.
0
06-07-2016, ora 14:50
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Dupa extractiile dentare este normala migratia dintilor vecini spatiului cat si a dintilor antagonisti (cei cu care ar fi trebuit sa se intalneasca/muste dintele extras). Pentru a putea vedea cum se poate inchide acel spatiu este necesara o radiografie si un consult insotit de amprentarea dintilor dumneavoastra deoarece este important de vazut cat de mare este acel spatiu cu exactitate si care sunt metodele care vi se potrivesc. Planul de tratament se face individualizat fiecarui caz in parte!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul