Migrena cronica

03-11-2009
ema4hope
Nu este medic/terapeut
ema4hope
Buna tuturor!
Sunt Ema, am 33 de ani, de 11 ani sufar de migrena insotita de aura(crizele migrenoase s-au declansat dupa efectuarea unei punctii lombare in scopul prelevarii de lichid cefalo-rahidian);medicul meu neurolog a zis la vremea aceea ca s-ar putea ca dr. care mi-a facut punctia, sa fi atins un nerv de la coloana vertebrala dar, la fel de bine s-ar putea sa n-aiba absolut nici o legatura...Oricum, am facut absolut toate investigatiile si tratamentele posibile in repetate randuri(alte probleme de sanatate nu am).De-atunci, de dupa punctie, am inceput sa iau Quarelin, cate o jumatate de tb. de 2 ori pe zi(la indicatia dr. care a efectuat punctia).Uneori, durerea cedeaza(daca iau tb. imediat ce simt aura), alteori creste si creste in intensitate pana incep sa vomez...Sunt ingrozita si disperata!...De-atatia ani de zile ma indop cu Quarelin(stiu ca e ft. periculos, periodic urmaresc hemograma);Medicamentele care contin paracetamol ori acid acetilsalicilic nu ma ajuta deloc, am renuntat demult sa le mai incerc...De un an jumatate m-am casatorit si-acum locuiesc in alta tara;medicul neurolog de aici mi-a recomandat pt. crizele dureroase ZOMÄ°G tb.(Zolmitriptan-ajuta la ciculatia cerebrala), nu stiu in alte orase dar, la Oradea, de unde sunt eu, n-am gasit la nici o farmacie acest produs.Oricum, Zomig ma ajuta mult;la 20 min. dupa ingestia tabletei, durerea cedeaza dar, ca efect secundar, astenia marcata isi spune cuvantul, nu mai fac nimic in ziua aceea...De ce sunt mai disperata acum?Pt. ca eu si sotul meu vrem sa avem un bebe iar sotul meu m-a pus sa-i promit ca n-o sa mai iau nici o tableta.De parca as vrea sa le iau!Le urasc, mi-e lehamite de tablete!El habar nu are ce inseamna durerea de cap, n-a avut in viata lui asa ceva...Stiu ca nu e voie nici un medicament daca intentionez sa raman insarcinata..offf, ce ma fac?!Ä°mi doresc un bebe si bineinteles, il vreau sanatos!Chiar azi-noapte m-am trezit din somn pe la 02 cu o durere groaznica(desi cand m-am culcat am fost bine mersi, n-am avut nimic), am luat o tb.am stat vreo jumatate de ora si-apoi m-am linistit, am adormit iar...Moralul meu e zero azi!Nu sunt insarcinata inca dar deja sotul meu spune ca daca vom avea un copil cu probleme va fi din cauza mea...E groaznic!Ce sa fac?!Daca renunt la tb. cum o sa indur durerea groaznica?Cum voi putea fi o gravida sanatoasa daca voi avea dureri insuportabile, varsaturi, n-o sa pot manca nimic si voi fi tintuita la pat?!Ce fel de copil voi avea atunci?Ce ma fac?!A mai fost cineva in aceasta situatie?
7 comentarii
0
03-11-2009, ora 17:31
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna, indiferent in ce tara sunteti mergeti la un medic homeopat cu experienta. Va poate ajuta
destul de usor sa va vindecati spre deosebire de aceasta medicina alopata la care si orice metoda de diagnoza este un pericol in sine, de medicamente sa nu mai vorbim. Incercati homeopatia si aveti incredere si rabdare, chiar daca dureaza mai mult si nu merge din prima. Vindecarea depinde numai de capacitatea medicului de a nimerii remediul potrivit si acesta exista cu siguranta. Succes.
0
03-11-2009, ora 17:48
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pana atunci puteti incerca un remediu homeopat tipic pt. migrena Belladona in dilutia CH30 sau CH200.
Se suge o granula la nevoie si se repeta la nevoie (15-30-60 -90 minute ) daca nu cedeaza de tot sau revine durerea.
Il gasiti la farmacie sau in internet. In 80% din cazuri inlocuieste orice medicament chimic pt. migrene si le poate chiar vindeca dar numai daca se potriveste simptomeler. Nu are efecte secundare ca si medicamebtele chimice daca se potriveste simptomelor. Chiar aici in forum este cineva care a incercat cu succes si de atunci nu mai ia medicamente deloc.
Link :
forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=189id_cat=30id_prod=33682anc=113559

Daca acest remediu nu functioneaza - trebuie sa realizati ca este doar o incercare oarba si nu functioneaza decat CAND se potriveste simtpomelor pacientului si nu merge la toate migrenele - trebuie facuta o anamneza detaliata sau consultat un medic homeopat dupa cum am zis pentru a afla remediul potrivit dvoastra care poate fi cu totul altul.
0
03-11-2009, ora 19:37
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
buna ema
si eu sufar de migrene de 14 ani si pot sa-ti spun ca pe perioada cat am fost insarcinata acestea au disparut ba mai mult, m-am simtit minunat, eram fericita, gandeam pozitiv!!! se pare ca natura are grija de toate. din pacate dupa ce am nascut migrenele au revenit cu aceeasi intensitate. nu stiu cum va fi la tine dar parerea mea e sa fii optimista si sa ai un sprijin puternic de la cei apropiati; poate ar trebui sa vorbesti cu sotul tau si sa-i spui ca ai nevoie de incurajari si nu de acuze, asta te-ar ajuta cu adevarat sa ai o sarcina usoara. mult succes!
0
04-11-2009, ora 09:30
ema4hope
Nu este medic/terapeut
ema4hope
Multumesc pt. ıncurajare, verticala!
Stii, am avut o colega care a trecut prin aceeasi experienta ca si tine:pe perioada sarcinii s-a simtit minunat(n-a avut nici macar caracteristicele greturi şi varsaturi matinale), dar la 2 saptamani dupa nastere crizele migrenoase au reaparut...Tare interesant e!Oricum, sper din suflet sa fie la fel si in cazul meu.Dumnezeu sa ne ajute!
0
04-11-2009, ora 20:48
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
BUNA EMA,
AZI MI-AU IESIT REZULTATELE LA ANALIZELE EFECTUATE PT TIROIDA, IAR MARTI O SA MERG LA DOC,
2 SUNT MAI PROASTE, OARE ASTEA SA DE-A CEVA DISFUNCTII CARE SA PRODUCA MIGRENA?
TU DIN CE ORAS ESTI?
AM AUZIT CA FRECTIE LOCALA LA TAMPLE CU ULEI DE ROINITA AR DA REZULTATE, AZI MI AM LUAT SI EU DE LA PLAFAR, SA VAD DACA O SA DE-A REZULTATE O SA POSTEZ AICI SI PT VOI SA INCERCATI, DAR NUMAI DUPA CE APARE CRIZA.
DECI SA ASTEPT SA VINA DIN NOU IN VIZITA PRIETENA" NOASTRA!!!!!!!!!!!
0
05-11-2009, ora 08:37
ema4hope
Nu este medic/terapeut
ema4hope
Draga Ana,
daca ti-au iesit ceva modificari la analizelele glandelor endocrine, da, e posibil sa ai migrene din aceasta cauza;acum, eu nu sunt medic, dar din ce am citit, m-am documentat, am tot studiat despre migrene si posibilele cauze a lor, a rezultat ca este posibil..Sotul meu are hipotiroidism, medicul lui il tine sub stricta observatie pt. ca-spune el, oricand pot surveni diverse modificari ale functionarii celorlalte organe(deocamdata, slava domnului totul e ok.)
Produsele naturiste merita ıncercate pt. ca nu au efecte secundare;le incerci, chiar daca nu te ajuta nici nu fac ravagii in organismul tau...
Eu sunt oradeanca dar acum locuiesc in Turcia;de Craciun o sa mergem eu si sotul meu acasa, la Oradea dar de-acum ma gandesc deja ca n-as vrea pt. nimic in lume sa m-apuce vreo criza dureroasa cand sunt acolo(i-am spus mamei mele ca ma simt mai bine ca sa nu-si faca griji ca sunt departe de ea si tot cu probleme..:(
Din suflet iti doresc sa n-ai nevoie prea curand de uleiul de roinita!Oricum, tine-ne la curent cu ce se intampla.
0
05-11-2009, ora 08:48
ema4hope
Nu este medic/terapeut
ema4hope
Multumesc pt. sfat, SCARFACE!
Sa fiu sincera, acum vreo 3 ani am avut o tentativa de incercare la un medic homeopat dar adevarul e ca n-am avut rabdare si mi-am pierdut increderea repede..(lucram atunci si serviciul meu era in ture, inclusiv weekend, sarbatori...)Dar acum, da, ar fi bine sa incerc iar un remediu homeopat;aveti dreptate, tabletele sunt ft. periculoase, de multe ori le iau pe stomacul gol, uneori ma mir cum de nu m-am ales si cu un ulcer?!Doamne fereste!
Multumesc pt. link.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  •