migrena... diverse tratamente fara niciun rezultat

03-12-2008
natalia.md
Nu este medic/terapeut
natalia.md
buna ziua, va rog sa ne dati un sfat la problema mea,
de o perioada de timp am dureri de cap insuportabile, am facut un tratament, am primit: ace, masaj, fizioproceduri, diferite medicamente dar in zadar, va rog frumos daca aveti vreun sfat, va multumesc
3 comentarii
0
04-12-2008, ora 21:43
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! o sugestie: ar fi utile pentru diagnostic un consult oftalmologic cu cicloplegie, consult ORL, consult neurologic;mergi la o clinica unde exista aceste specialitati; numai bine
0
07-12-2008, ora 01:29
Just_Orl
Nu este medic/terapeut
Just_Orl
Durerile de cap, mai ales cele insuportabile nu sunt de neglijat.
Sugerez sa te supui unei examinari neurologice, fa o tomografie pentru a afla daca intern e totul bine.

Si eu am avut cateva probleme inainte : dureri de cap usoare cand stateam la calculator. In urma unui consult oftalmologic s-a dovedit ca trebuie sa port ochelari.

Urmeaza sfatul doamnei doctor Alina si supune-te mai multor teste, dar inainte de toate mergi la neurolog pentru a inlatura orice dubiu in legatura cu prezenta vreunei boli neurologice.

Sanatate si ganduri pozitive !
0
02-02-2009, ora 23:13
Daniela Mariana
Nu este medic/terapeut
Daniela Mariana
Buna seara. Numele meu e Daniela si sufar de aceste migrene de foarte mult timp. La inceput am crezut ca ar putea fu din cauza vederii si mi-am facut un control oftalmologic. A rezultat ca am astigmatism, mi-am pus ochelari, insa durerile de cap au continuat. In Italia mi-am facut un control specializat intr-o clinica de specialitate, mi-am facut o rezonanta magnetica si nu a rezultat o cauza fizica pentru aceste dureri.Am luat un tratament pentru a diminua intensitatea si frecventa atacurilor migrenoase si pentru inaturarea aurei, tratament care a dat rezultate. Mi-au dat de altfel, un tratament specific antimigrenos cu rizatriptan ( MAXALT RPD 10 ) pe care il gaseam in Italia dar pe care aici in Romania nu il mai gasesc. E adevarat ca este si foarte scump, dar in ciuda pretului ridicat as vrea sa stiu cum pot sa procur aceste medicamente. Este pacat ca se vorbeste atat de putin la noi despre aceasta boala, pentru ca sunt mii de persoane care sufera de ea si nu stiu cum se pot trata. Sunt dureri foarte greu de suportat si sunt sigura ca daca s-ar vorbi mai mult despre asta ar fi de mare ajutor pentru multi.
Eu va multumesc anticipat, iar daca cineva ar putea sa imi raspunda, sa ma ajute sa gasesc aceste medicamente mi-ar fi de mare ajutor.
Multa sanatate si vointa de viata, de o viata mai buna, FARA DURERE !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  •