Migrena si fibromul uterin | Forumul Medical ROmedic

Migrena si fibromul uterin

07-09-2010
Pristoleanu
Nu este medic/terapeut
Pristoleanu
Am 38 de ani, un fibrom uterin de 1, 38 cm, uterul cu peretii usor ingrosati (cu aproximativ 1 cm fata de normal). Cred ca el este cauza balonarilor si durerilor pelviene. Medicul ginecolog mi-a recomandat montarea unui dispozitiv Mirena, care va stopa, din spusele dumnealui, cresterea fibromului.
As dori sa stiu daca sunteti de aceeasi parere, intrucat in prospectul Mirena nu am descoperit si aceasta caracteristica a produsului, sau nu am stiut sa interpretez termenii medicali.
Va multumesc!
11 comentarii
0
08-09-2010, ora 11:00
danaa
Nu este medic/terapeut
danaa
buna
ce este acel dispozitiv Mirena? Un fel de sterilet? Am si eu un fibrom de aceea intreb, ca mie mi s/a recomandat un sterilet. Multa sanatate.
0
08-09-2010, ora 17:40
Pristoleanu
Nu este medic/terapeut
Pristoleanu
Buna!

Da, este un fel de sterilet. Mi s-a spus ca are dubla functionalitate: contraceptiva si terapeutica.
Din ce am citit pe net, se pare ca este f.bun in ceea ce priveste contraceptia, nu da efecte secundare. Problema mea nu este aceasta, insa!
De aceea doream parerea unui (alt) medic, ca sa stiu dacaMirena ma poate ajuta in stoparea cresterii fibromului!
Sanatate!
0
18-09-2010, ora 20:02
danaa
Nu este medic/terapeut
danaa
Buna. Daca vrei sa scapi de fibrom am auzit ca se poate face asta prin radiofrecventa. Nu are efecte sec si dureaza cam 15 min INTERVENTIA. sUNT DOAR 2 CLINICI IN bUCURESTI CARE AU ASEMENEA APARATE. mULTA SANATATE.
0
19-03-2011, ora 22:21
Lorica28
Nu este medic/terapeut
Lorica28
Eu recomand dispozitivul Mirena din simplul motiv ca am unul de aproximativ un an si jumatate si ma simt foarte bine. Am hotarat sa mi se monteze un astfel de dispozitiv la 6 luni dupa ce am nascut deoarece doctorul mi-a recomandat. Aveam un fibrom care pe parcursul sarcinii crescuse pana la aproximativ 8 cm (mentionez ca inainte de sarcina avea cam 3 cm) si dupa ce am nascut a inceput sa scada...iar dupa ce am inceput sa folosesc acest dispozitiv a scazut si a ramas la 3 cm.
Eu am 28 de ani si am descoperit acest fibrom la 24 de ani. Pana sa mi se monteze dispozitivul Mirena menstruatia dura cam 8 zile si cu un flux puternic iar acum nu mai am nici dureri si nici o perioada atat de mare (aproximativ 4 zile).
Singurul dezavantaj al acestui dispozitiv este ca uneori la contact sexual partenerul poate simti firul de control si acest lucru poate fi usor deranjant.
Sanatate!
0
19-03-2011, ora 23:57
anghe
Nu este medic/terapeut
anghe
Firul de control il simte ptr ca iai spus ca e posibil sa il simta.E ceva psihic ptr ca altfel near deranja si pe noi, am si eu mirena si nu ne deranjeaja.Si inca ceva, sar putea sa ai firele prea lungi. Mergi la ginecolog si explicai ptr. ca e posibil sal raneasca daca chiar le simte.SANATATE
0
26-03-2011, ora 12:07
manescu_miana
Nu este medic/terapeut
manescu_miana
Buna fetelor, sunt noua pe forum si as dori niste lamuriri in privinta steriletului Mirena. Am uter fibromatos iar medicul mi-a recomandat acest sterilet insa am citit pareri pro si contra. Saptamana viitoare vreau sa merg la Timisoara sa-l insereze, dar din pacate am niste retineri imi este teama...voi ce ma sfatuiti? A pus cineva de curand acest sterilet cum va simtiti? Va rog, pentu linistea mea.
0
28-03-2011, ora 19:27
Pristoleanu
Nu este medic/terapeut
Pristoleanu
Eu mi-am pus steriletul Mirena acum o jumatate de an, avand uter fibromatos si un fibrom mic.
Ma simt foarte bine, parca m-am ingrasat un pic, nu prea mult si nu sunt sigura daca dispozitivul este cauza.
Am fost la control si e totul ok. Fibromul nu a mai crescut, iar alte probleme nu am avut.
Eu il recomand din toata inima.
0
29-03-2011, ora 12:19
manescu_miana
Nu este medic/terapeut
manescu_miana
multumesc, dna Pristoleanu - maine merg si eu..am emotii
Si inca ceva spune-mi te rog doare cand ti-l monteaza,
0
30-03-2011, ora 21:57
Pristoleanu
Nu este medic/terapeut
Pristoleanu
Doare foarte putin, pret de 2-3 secunde. Este suportabil, nu va faceti probleme!
Succes!
0
08-07-2011, ora 08:31
laviniaramona
Nu este medic/terapeut
laviniaramona
buna ziua, am 36 de ani si acum 3 ani m-i s-a descoperit un fibrom intrauterin de 6 cm. am mers la control anual, nu am scurgeri abundente, am ciclu de 6-7 zile. am omis sa va spun ca am montat un terilet pe care trebuie sa-l scot acum ca au trecut 5 ani. asi dori sa-mi montez steriletul mirena.Este recomandat?
Ce alte metode mai exista pentru a scapa de fibrom?
0
29-11-2013, ora 22:22
carmen6826
Nu este medic/terapeut
carmen6826
buna...am 45 de ani, un fibrom de 4 cm..am sterilet mirena de 10 zile ma simt bine doar ca am o sangerare mica zilnica.cat va mai dura aceasta sangerare, iar o alta problema este ca de cate ori ma spal in vagin simpt firele de control...asa trebuie sa fie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar fibroamele uterine?
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene È™i fluctuaÈ›iile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral È™i infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidraÈ›i ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul È™i ciocolata pot declanÈ™a migrene?
  • Statinele ar putea reduce riscul de fibrom uterin la femeile cu hiperlipidemie
  • 10 aplicaÈ›ii pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  •