Migrene cu aura

15-04-2018
Oana0866
Nu este medic/terapeut
Oana0866
Buna seara!
Am migrene cu aura de aproximativ 4 ani.Ele apareau cam o data pe an, nu vedeam bine timp de 20-30 de minute, imi amorteau diferite partile ale corpului apoi (limba, mainile, picioarele), eram confuza si nu vorbeam corect.Dupa ce dispareau aceste simptome, se instala durerea de cap si pana ce nu vomitam tot din corpul meu, nu ma lasa durerea.Crizele de genul asta durau cam 6 ore.Ultima data cand s-a intamplat asta a fost ceva diferit ce m-a speriat tare.Imediat cum m-am trezit nu vedeam bine.Dupa ce mi-a revenit vederea a inceput sa ma doara capul si sa-mi amorteasca zona pieptului.Problema mea e ca aura a reaparut si dupa instalarea migrenei.Incepusem iar sa nu vad bine, sa vad lucrurile injumatatite de exemplu.M-am culcat putin si cand m-am trezit vedeam foarte in ceata si luminos si asta a durat cam o ora.M-am speriat foarte tare vazand ca nu-mi revine vederea la normal si ca aura persista.Este acesta un lucru normal?Nu mi s-a intamplat niciodata.Nu am vazut bine probabil 2 ore si ceva in total, aura tot reaparand.Nu stiu ce imi declanseaza migrenele, dar aceasta migrena a aparut la 2 luni dupa ultima, ceea ce, din nou, nu se mai intamplase la un interval atat de scrut de timp.Mentionez ca sufar de anxietate si atacuri de panica, care totusi s-au rarit si ma simt mai bine.Multi m-au intrebat daca am epilepsie, dar eu niciodata nu-mi pierd constienta in timpul unei crize.Ce pot sa fac in acest caz?
4 comentarii
0
16-04-2018, ora 17:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati tratamentul dat de Neurolog. Si sotul meu s-a confruntat cu asa ceva vreo 2 ani dar i-au trecut.
0
21-04-2018, ora 15:30
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Trebuie sa va amintiti ce ati mancat in ziua precedenta aparitiei migrenei ! In mod sigur exista un aliment sau o combinatie de alimente declansatoare a migrenei, voma este dovada mecanismului de autoaparare al organismului ! Mie mazarea imi da uneori dureri de cap !
0
23-04-2018, ora 16:37
Oana0866
Nu este medic/terapeut
Oana0866
Am mancat mici fix inainte sa merg la culcare, ceea ce este foarte rau, stiu.Dar chiar in felul acesta sa ma afecteze? Pe mine singurul lucru care m-a speriat a fost aura care a persistat.
0
25-04-2018, ora 13:40
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Da, chiar asa ! Mititeii pot da efecte foarte mari ! Data viitoare incercati dovleceii la gratar ! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.