Migrene de 2-3 ani

19-10-2009
sevenx
Nu este medic/terapeut
sevenx
Buna ziua,

De 2-3 ani am dureri de cap de tip migrena...la inceput erau una la 2-3 luni acum sunt 2-3 pe saptamana.
Am efectuat un RMN din care au rezultat : cateva leziuni de maxim 4 mm pe partea dreapta si cateva leziuni punctiforme pe partea stanga si in plus sinuzita maxilara.
Neurologul a zis ca nu vede nici o cazua pentru aceste migrene fara doar poaet ceva stres...care nu e cazul sa fi fost continuu de 2-3 ani. Mi-a recomnadat redergin 60picturi/zi 6 saptamani si nootropil 30 zile. Sunt la 4 saptamni de tratament insa nici o schimbare. Au aceeasi frecventa si aceeasi intensitate.
Mai mentionez ca de 6 luni iau si laptios de matca si efectul este ca intensitatea maxima a durerii a mai scazut faata de perioada anterioara astfel incat de cele mai multe ori o pot suporta fara cal;mane...ianite nu era posibil acest lucru...desi sincer nci nurofenul nu prea isi facea efectul dar totusi il luam.
Ce ma sfatuiti?

Multumesc
10 comentarii
0
20-10-2009, ora 12:56
akeem
Nu este medic/terapeut
akeem
Bienvenue !
Mergi pe pagina 2 si gasesti acolo "Migrene" cu 198 de comentarii... pana astazi.
Daca nu te multumeste nimic, scrie si acolo parerea ta.
0
03-11-2009, ora 13:22
ema4hope
Nu este medic/terapeut
ema4hope
Buna tuturor!
Sunt Ema, am 33 de ani, de 11 ani sufar de migrena insotita de aura(crizele migrenoase s-au declansat dupa efectuarea unei punctii lombare in scopul prelevarii de lichid cefalo-rahidian);medicul meu neurolog a zis la vremea aceea ca s-ar putea ca dr. care mi-a facut punctia, sa fi atins un nerv de la coloana vertebrala dar, la fel de bine s-ar putea sa n-aiba absolut nici o legatura...Oricum, am facut absolut toate investigatiile si tratamentele posibile in repetate randuri(alte probleme de sanatate nu am).De-atunci, de dupa punctie, am inceput sa iau Quarelin, cate o jumatate de tb. de 2 ori pe zi(la indicatia dr. care a efectuat punctia).Uneori, durerea cedeaza(daca iau tb. imediat ce simt aura), alteori creste si creste in intensitate pana incep sa vomez...Sunt ingrozita si disperata!...De-atatia ani de zile ma indop cu Quarelin(stiu ca e ft. periculos, periodic urmaresc hemograma);Medicamentele care contin paracetamol ori acid acetilsalicilic nu ma ajuta deloc, am renuntat demult sa le mai incerc...De un an jumatate m-am casatorit si-acum locuiesc in alta tara;medicul neurolog de aici mi-a recomandat pt. crizele dureroase ZOMÄ°G tb.(Zolmitriptan-ajuta la ciculatia cerebrala), nu stiu in alte orase dar, la Oradea, de unde sunt eu, n-am gasit la nici o farmacie acest produs.Oricum, Zomig ma ajuta mult;la 20 min. dupa ingestia tabletei, durerea cedeaza dar, ca efect secundar, astenia marcata isi spune cuvantul, nu mai fac nimic in ziua aceea...De ce sunt mai disperata acum?Pt. ca eu si sotul meu vrem sa avem un bebe iar sotul meu m-a pus sa-i promit ca n-o sa mai iau nici o tableta.De parca as vrea sa le iau!Le urasc, mi-e lehamite de tablete!El habar nu are ce inseamna durerea de cap, n-a avut in viata lui asa ceva...Stiu ca nu e voie nici un medicament daca intentionez sa raman insarcinata..offf, ce ma fac?!Ä°mi doresc un bebe si bineinteles, il vreau sanatos!Chiar azi-noapte m-am trezit din somn pe la 02 cu o durere groaznica(desi cand m-am culcat am fost bine mersi, n-am avut nimic), am luat o tb.am stat vreo jumatate de ora si-apoi m-am linistit, am adormit iar...Moralul meu e zero azi!Nu sunt insarcinata inca dar deja sotul meu spune ca daca vom avea un copil cu probleme va fi din cauza mea...E groaznic!Ce sa fac?!Daca renunt la tb. cum o sa indur durerea groaznica?Cum voi putea fi o gravida sanatoasa daca voi avea dureri insuportabile, varsaturi, n-o sa pot manca nimic si voi fi tintuita la pat?!Ce fel de copil voi avea atunci?Ce ma fac?!
0
03-11-2009, ora 13:35
burchento28
Nu este medic/terapeut
burchento28
buna ziua am o intrebare, am un bebe de aproape 9 luni in primele 6 luni nu am avut ciclu mensrtual.In a 6 luna mi-a venit normal nici prea tare nici prea putin dar in urmatoarea luna mi-a venit de 2 ori am fost pe 23 august apoi pe17 sept apoi pe 6 0ct si iat pe 23 octombrie ce e de facut?m-am gindit ca ar putea fi o sarcina dar nu cred mi-am facut si test de sarcina si nu e nimic. Va multumesc
0
03-11-2009, ora 19:47
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
BUNA SEARA,
PENTRU EMA4HOPE
Draga Ema si eu am aceeasi probleme f grava care mi a afectat viata.eu am pierdut si o sarcina in 3 luni m-i s-a oprit in evolutie.am facut tratamente si la psihiatrie si atunci au mai cedat durerile, dar dupa ce am pierdt sarcina durerile sunt aproape in fiecare zi.DAR EU NICI NU VAD M I SE PUN NISTE ZIGZAGURI pe ochiul drept, dureaza 30 minute si apoi criza de durere in partea dr la tampla.
am facut controale, nimic.
Acum am sa merg la bucuresti la un medic neurochirurg, pt investigatii.
SI EU IMI DORESC UN COPIL DAR MI E TEAMA DE ACESTE CRIZE.
Tu ce ai m-ai facut?
0
04-11-2009, ora 09:18
ema4hope
Nu este medic/terapeut
ema4hope
Draga Doamna Ana Hoza,
si eu am dureri aproape in fiecare zi;de cate ori am fost la medic si spuneam cat de frecvent am migrene citem pe fata lor ca li se pare incredibil...Uneori durerea apare dimineata(asa ma trezesc), alteori noaptea ori dupa-amiaza...nu au nici o noima...fara legatura...Ma trezesc bine-mersi, mananc, lucrez, ca peste, poate 15 minute, sa devin ca o carpa:( Sigur, ca atunci nu mai pot zambi, devine un efort si sa vorbesc, vreau doar linişte si sa stau intr-un colt ca un caine ranit...Niciodata nu pot sa-mi fac planuri la sigur pentru ca nu am siguranta ca voi fi bine..Asa cum am scris anterior, am facut tot soiul de investigatii in repetate randuri:tomografii, RMN-uri, examene oftalmologice, neurologice, analize de sange-inclusiv virusuri si TSH, toate sunt fara modificari.Nu sunt o persoana nervoasa sau care se streseaza din te miri ce...La inceput, dr. mi-a prescris si anxiolitice ba chiar si Amitriptilina(dar am luat doar 2 tb., ma transforma intr-o leguma, nu am tulburari de vedere nici nu mi-am pierdut constienta niciodata, nu am probleme de memorie)pe care le-am luat o vreme dar apoi am renuntat, nu am mai vrut sa ma indop si cu astfel de medicatie.
Acum, chiar azi merg la un control la ginecologie pt. ca de la inceputul verii am vrut sa raman insarcinata dar nimic...Probabil sotul meu gandeste ca e din cauza ca am tot luat analgezicele...Crezi ca e posibil?Acum incerc cel putin sa reduc dozele de tb.;iau cate o jumatate de Quarelin si daca nu cedeaza iau si o jumatate de tb. Zomig.Am avut o colega care avea aceeasi problema, dureri de cap de intensitate crescanda, pana incepea sa vomeze si voma, voma...toate investigatiile-normale;a ramas insarcinata si toata perioada sarcinii s-a simtit fantastic, n-a avut nimic.La 2 saptamani dupa nastere, crizele migrenoase au reinceput, la fel ca inainte..Ft. interesant, nu?
Draga Ana, du-te la Bucuresti, fa toate investigatiile necesare si... Doamne Ajuta sa fie bine!
0
04-11-2009, ora 21:56
sevenx
Nu este medic/terapeut
sevenx
Si in cazul meu (coincidenta sau nu) migrenele au inceptu dupa o punctie lombara...initial rar una la trei luni acum des: 1-3/saptamana
0
14-11-2009, ora 21:22
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
Draga ema si sevenx,
ieri am facut un examen rmn pt mine a fost groaznic, de abia am rezistat in tubul acela ziceam ca sunt in cosciug- fara exagerare!Sa vad ce rezultat imi iese.
Sanatate si mult calm, cred ca ajuta in lupta contra migrenelor nenorocite!
0
08-12-2009, ora 20:54
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
BUNA SEARA EMA!
CE VESTI MAI AI CUM ITI MAI ESTE?
EU ACUM IAU ANXIAR SI SE PERE CA IMI ESTE MULT MAI BINE!
SANATATE SI MAI TRIMITEM VESTI !
0
09-12-2009, ora 08:55
ema4hope
Nu este medic/terapeut
ema4hope
Draga Ana
Ä°n ultima vreme nu mi-a fost bine deloc!.De mai bine de 2 saptamani am cheltuit o groaza de bani cu Zomig(costa 15 euro 3 tablete);chiar ieri am mai cumparat 2 cutii pt. ca sambata urmeaza sa merg acasa, la Oradea, voi sta acolo de Craciun:) Pe deasupra, am aflat ca am si un inceput de ulcer.Nu ma mir deloc, nu sunt surprinsa!Anul viitor voi merge la medic iar.Am nadejde ca va fi mai bine!Nu se poate sa fie mereu rau, nu?!
Multa sanatate si tie!
0
09-12-2009, ora 19:15
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
BUNA EMA,
EU CRED CA SI ATATEA MEDICAMENTE ITI FAC RAU!!!!!!!!!!!!!!
INCEARCA SA TII UN REGIM ALIMENTAR EU NU MANANC CIOCOLATA SI NICI DERIVATE, CITRICE, FASOLE, ALCOOL, CAFEA SI DERIVATE ALE ACESTEIA !
INCEARCA SA MANANCI MAI MULTE MERE CICA AJUTA SI AM MAI CITIT UNDEVA DE ZER STII DUPA CE SE FACE CASUL- BRANZA !


MULTA SANATATE !!!!!
EU NU MAI IAU DECAT ANXIAR SI ATAT SI MAI FAC CATE O INHALATIE CU ULEIURI ESENTIALE, POATE AVEM VREO RACEALA ASCUNSA PE CARE NICI RMN- UL NU O DETECTEAZA!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.