Miopie - copil 10 ani

02-10-2007
abba
Nu este medic/terapeut
abba
Fetita mea de 10 ani are deja -4 si -4, 5; acum doi ani a debutat cu -2 si -2, 5; remedii nu sint decit operatia care se poate face dupa 20 ani, intrebarea este, s-au inregistrat stopari prin tratamente neturiste - eu pina acum nu am gasit nimic de acest gen si nici doctorii nu mi-au confirmat ceva in acest sens.
6 comentarii
0
22-10-2007, ora 00:00
ANDRA22
Nu este medic/terapeut
ANDRA22
buna ziua! am 24 de ani, am miopie si de 20 de ani port ochelari. ce pot sa va spun din experienta mea este ca miopia creste progresiv pana la varsta de 22-24 ani, urmeaza o perioada de stagnare, apoi descreste. aveti dreptate, singura varianta este operatia cu laser care se face dupa varsta de 20 ani, tocmai pentru ca dioptria sa fie oarecum stabila. eu nu cunosc alte remedii pentru ca le-as aplica imediat. sfatul meu este sa manance pe cat de mult posibil morcovi, sa fac o cura de afine, sunt foarte bune pentru ochi, exista si in farmacii niste capsule ce contin extract de afine uscate, multa vit.a. acestea ajuta, dar nu trateaza. si obligat sa poarte ochelarii de cand deschide ochii dimineata pana cand adoarme noaptea.
0
06-12-2007, ora 00:00
AngelSky
Nu este medic/terapeut
AngelSky
Buna Ziua! eu am miopie de 10 ani, a debutat cu -1, 25 si - 1, 5. Nu am purtat ochelarii in permanenta, iar timp de vreo 6 ani nu i-am purtat decat in casa la scris si citit, la fel si acum de altfel, , , , In momentul de fata am o miopie de -2 la varsta de 25 de ani. In consecinta e relativ, , , depinde de organism! si de cauze! In general se spune ca e genetica! in cazul meu a fost de la prea mult citit, nimeni din familie neavand probleme cu ochii, , , Draga mea Andra22 nu stiu cine te-a informat dar miopia in niciun caz nu "DESCRESTE" ! CI DIN CONTRA, , , , o data cu inaintarea in varsta creste. O alternativa la operatia cu laser este lentila de contact, dar nu stiu dc si pentru dioptrii atat de mari.
0
13-12-2007, ora 00:00
ANDRA22
Nu este medic/terapeut
ANDRA22
Buna! Chiar ieri am fost la un control in Bucuresti. Intradevar, odata cu inaintarea in varsta miopia creste, dar depinde de fiecare om in parte, de fiecare organism in parte. Miopia are diferite cauze si in general, in jurul varstei de 24, 25-27 ani incepe sa stagneze. Operatia laser se recomanda numai cand dioptria prezinta stabilitate in timp, altfel degeaba. Spun cu siguranta ca descreste pentru ca am vazut cu ochii mei, ca sa zic asa. Tatal meu are miopie si ajunsese pe la -5, dar dupa varsta de 35 ani i-au scazut, acum are 46 de ani si are miopie -2. Deci iti spun sigur ca scade. Intrebarea mea pentru AngelSky este cum te descurci cu miopia de -2 fara sa porti ochelarii in permanenta, doar in casa? Cum este cand mergi pe strada, de exemplu, sau la cumparaturi? Vezi normal sau incetosat?
0
25-12-2007, ora 00:00
Deeannax
Nu este medic/terapeut
Deeannax
AngelSky, trebuie sa spun ca Andra22 are perfecta dreptate. Ca posesoare a unei miopii forte ( -9 cu - 7, 5) am facut nenumarate controale si am auzit aceleasi lucruri din gurile a diversi oftalmologi Miopia mea este una ereditara, s-a stabilizat in jurul varstei de 22 de ani. Mama mea a avut aproximativ aceleasi dioptrii, dar la 55 de ani a trebuit sa-si schimbe ochelarii cu altii cu 2 dioptrii mai mici Este absolut firesc faptul ca o miopie neingrijita corespunzator sa creasca si peste pragul de 22-24 de ani. Regula este totusi ca miopia ingrijita sa scada dupa 45-50 de ani. Iar -2 nu este o dioptrie care sa te impiedice sa te descurci pe strada sau la cumparaturi. Eu am refuzat sa port ochelarii pana la -3.5 si citeam, ma uitam la televizor, etc. E drept, foarte incruntata, dar, ma descurcam.
0
27-12-2007, ora 00:00
AngelSky
Nu este medic/terapeut
AngelSky
Nu am nevoie de ochelari nici pe strada nici la cumparaturi :D o miopie de -2 aprox este destul de mica si iti permite sa mergi pe strada fara sa porti ochelarii :) ma descurc foarte bine, , , normal ca nu vorbim despre distante prea mari (peste 20 m) dar e ok si nici nu ma impiedic de oameni pe strada, , , atunci cand stiu ca am nevoie de ochelari ii port iar acum la scoala trebuie sa ii port mai mereu
0
27-12-2007, ora 00:00
AngelSky
Nu este medic/terapeut
AngelSky
stiu ca miopia stagneaza (sau asa ar trebui) insa nu e obligatoriu, , , si iarasi nici nu e neaparat genetica (stiu ca sunt niste pastilute cu calciu care ajuta mult miopia - de fapt mai mult ochiul - mi le recomandase doctorita, , , dar nu mai stiu cum se numesc)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: