Miopie copil 15 ani

25-04-2013
alinacl
Nu este medic/terapeut
alinacl
Buna ziua!Sunt îngrijorata din cauza fratelui meu(15 ani) are miopie : -3.75, -3.50.La ultimul consult care a facut astazi 25.04.2013 si i-a mai crescut cu 0.25.Foloseste ochelari de la varsta de 13 ani.
Intrebarea mea este urmatoarea: Exista vreun risc daca îi creste in continuare?
2 comentarii
0
26-04-2013, ora 13:21
mico
Nu este medic/terapeut
mico
buna,
cazul descris de dvs. seamana putin cu al meu- si eu mi-am pus ochelari la o varsta mult mai frageda si tot a continuat sa creasca de la -2.75/3.50 pana acum la -10/-9.50 - am purtat si lentile de contact la indemnul unui renumit doctor tot cu scopul de a scadea miopia sau macar a se stabili la o anumita valoare. chiar mai mult am urmat si tratamente naturiste gen morcov, ceai, extract de afin, etc. cate si mai cate nu am facut si toate au fost in zadar.
am schimbat cateva perechi bune de ochelari - ultima in feb 2013, am consultat multi doctori si toti mi-au spus ca la o varsta avansata se stabilizeaza dioptria dupa care este indicata operatia cu laser.
eu iti spun ca nu am nici o pregatire in medicina deci nu iti pot da mari sfaturi dar singurele lucruri pe care le poate face fratele tau este sa doarma min.8-10 ore pe noapte, sa evite folosirea excesiva a calculatorului si sa mearga la doctor macar o data pe an.
multa sanatate
0
29-04-2013, ora 20:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Miopia fratelui de 15 ani mai poate creste. Cat? Nu stim. Are cineva miopie, miopie forte in familie( ca sa avem o idee despre progresia miopiei fratelui)? Recomandarile de mai sus sunt corecte. La o miopie mai mare de -5 dioptrii se recomanda scutire la Educatie fizica si Sport, evitarea eforturilor fizice mari. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: