Miozita?

22-02-2006
stefytzu
Nu este medic/terapeut
stefytzu
Fetita mea de 1 an si 4 luni a inceput sa schipateze de 2 zile(20.02)si nu mai poate sa mearga.Asta se intampla seara in jurul orei 17-18. De obicei este foarte zglobie, energica, nu sta de loc locului. Pediatra nostra ne-a recomandat analize(CPK) gandindu-se ca poate fi MIOZITA. Ortopeda ne-a recomandat internare pentru a-i pune piciorusele in ghips ( are piciorusele curbate-genu varum in ciuda profilaxiei atente cu vigantol). Dvs. ce sfat imi recomandati? Cu respect, Stefania Zaharescu
2 comentarii
0
11-06-2006, ora 00:00
ariciuc
Nu este medic/terapeut
ariciuc
Suntem bunicii unei fetite in virsta de 7 ani, din Iasi.
I s-au facut o serie de analize de rutina si s-au constatat urmatoarele: TGP 360, TGO 198, LDH 612, FA 520, HB 10, 07. De asemenea si alte analize: HEPATITA A, B, C. LKM1, EPSTEIN BARR, TOXOPLASMOZA, HIV 1, 2, ANTICORPI TRANSGLUTAMINAZA, acestea din urma fiind bune.
Periodic, la 2 - 3 luni, acuza dureri la piciorul drept (mai accentuat) si la piciorul sting (mai putin), dureri care o trezesc si noaptea din somn.
Medicul pediatru, a banuit ca ar fi MIOZITA, si a recomandat EMG, la care a iesit traseu miogen, in special, pe piciorul drept (sting mai putin). S-a mai facut si un CPK 136 - cu rezultate normale.
A mai consultat-o un medic neurolog care nu a constatat semne de atrofiere musculara.
In final i s-a recomandat o biopsie, care necesita anestezie generala. Este o hotarire greu de luat.
De aceea, va rugam, luati in considerare acest apel si recomandati caile de urmat pentru aflarea diagnosticului corect.
Un motiv in plus, fiind faptul ca nepotica noastra va merge la scoala in toamna acestui an si nu dorim sa aiba probleme cu frecventarea cursurilor, in eventualitatea accentuarii acestei boli, a carei diagnostic, nu-l stim cu exactitate..
Cu deosebita stima,
Familia Ariciuc
0
08-07-2008, ora 00:00
tomtom
Nu este medic/terapeut
tomtom
As dori sa stiu unde as putea face analiza CPK in zona Botosani sau Suceava pentru baietelul meu de 1 an si 2 saptamani chiar cabinete particulare.Doctorita noastra ne-a recomandat ptr ca i se pare musculatura cam slab tonica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Miozita

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: