Miozita musculara?

28-01-2010
len1212
Nu este medic/terapeut
len1212
buna ziua!
Am un baiatel de 13 ani, care pracatica fotbalul, de ceva vreme 4, 5 luni, pe coapsa dr., cand incordeaza muschiul, se vizuzlizeaza o zona rotund ovala nedureroasa, pana acum cateva zile cand a devenit usor dureroasa(mentionez antrenamente mai dure pe zapada) medicul echipei a recomandat o ecografie si urmatorul tratament antiflamator( liotn gel/ diclac/flamexin si vitamia E) si repaos total.
Buletinul ecografic :
in treimea mediana a fetei antero interne a coapsei dr. la nivelul vastului median, se vizualizeaza o zona rotuntd ovalara, hiopecogena, neomogena, cu dimensiunile de 14, 3/ 9, 6/ 11, 5 mm.
In treimea proximala a aceluiasi muschi se evidentiaza fenomenul de miozita.
Partea cu "fenomen de miozita"(inflamatie musculara care... elibereaza un virus etc) ma ingrijoreaz cel mai tare.
Catre cine? ce? clinica, spital trebuie trebuie sa ne indreptam pt. mai multe detali, analize etc...
Rog un raspuns urgent!
PS. tratamentul antiflamaror abia a fost inceput
4 comentarii
0
28-01-2010, ora 19:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil este vorba despre o ruptura musculara, cu hematom de insotire.
Trebuie sa consultati un ortoped pediatru, iar pana atunci trebuie sa intrerupa total sportul.
Nu este vorba despre o afectiune virala sau microbiana, cat o suprasolicitare musculara datorata sportului prea agresiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-01-2010, ora 09:44
len1212
Nu este medic/terapeut
len1212
Buna ziua!
Multumesc pt. raspuns. Vom consulta de urgenta si un medic ortoped pediatru.
Toate cele bune!
0
18-04-2010, ora 05:20
Viorel Ionut
Nu este medic/terapeut
Viorel Ionut
Domnule Doctor nu stiu cum sa incep da am 22 ani si de 3-4 ani fac un blocaj muscular am fost diagnosticat cu MIOZITA nu stiu ce sa fac, mi s-a spus canu este tratament pentru aceasta boala si ca este foarte rara va rog ma puteti ajuta ? Sunt pus la pat 2-3 zile fara sa ma misc sunt ajutat de parinti in timpul crizei nu am pofta de mancare si nici de baut apa foarte rar si dupa 2-3 zile imi revin complet, la atingerea sau la miscarea corpului de ma dor ingrozitor muschii, am facut biopsie si tot cu miozita am fost dignosticat imi puteti da un sfat sau ceva sa-ma cape de aceasta boala ? Va multumesc
Viorel-Ionut
-*


(*modificat de administrator)
0
18-04-2010, ora 18:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema D-voastra nu este absolut deloc de competenta ortopedului, ci a reumatologului.
Consultati un reumatolog si tineti-ne la curent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •