Miros neplacut in nara stanga, sinuzita?

27-07-2016
Cristina1992
Nu este medic/terapeut
Cristina1992
Buna ziua, de ceva timp, la suflarea nasului sau inhalarea mai puternica parca se declanseaza ceva in nara stanga si incep sa simt un miros neplacut doar in respectiva nara. Acesta dispare in momentul in care respiratia mea scade in intensitate si anume atunci cand dorm sau stau intinsa in pat pe spate si cu capul ridicat de perna. Tin sa precizez ca mirosul este resimtit DOAR de mine, nu se manifesta si la exterior. Am citit despre sinuzita, in special despre sinuzita odontogena care ar avea la baza o problema netratata de dantura. Nelamurirea mea este legata de faptul ca nu am nici o problema cu dantura, nu am carii si nici alte infectii ale cavitatii bucale. Deci care poate fi cauza acestui miros?
4 comentarii
1
27-07-2016, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauze sunt mai multe
1 intradevar Odontogena si .. se exclude prin radiografiii la radacina dintilor de sus de sub sinus sau cel mai sigur ca sa stii ce este in sinus se fac radiogarfii SAF a sinusului
2 mirosul poate sa fie de la un corp satrain din nas
am avut cazuri de ceva pus in nas in copilarie si depistat dupa 20-39 de ani. un consult ORL..elucideaza misterul
3 o perosna cu probleme gastro-intestinale.. poate avea si senzatie de miros urat in gura sau nas
0
27-07-2016, ora 11:31
Cristina1992
Nu este medic/terapeut
Cristina1992
Va multumesc pentru raspuns, am sa merg la un control in curand.
0
20-08-2016, ora 10:42
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Ziua Dl. Doctor,
Acum 2, 5 luni am avut o viroza foarte urata si cu complicatii gen nas si urechi infundate, tahicardie... Cred ca a fost ceva virus (bacterie) pentru ca am plimbat-o vreo 4 persoane dintre care un batran cu cancer la plamani a si murit.
Problema mea este ca am ramas foarte sensibila si cu o sinuzita care nu mi-au depistat-o la timp...acum cred ca este cronica...de vreo 4 zile simt in nara dreapta un miros cumplit de canal - putred ca de carie...am facut inhalatii cu apa cu sare, am pus bixtonim, ibuporfen.dar nu cedeaza deloc acel miros.constant simt ca imi curge ceva in gat din nas iar in dimineata aceasta chiar am suflat nasul cu puroi...mirosul este insuportabil...imi este foarte greu in societate desi stiu ca alte persoane nu il simt.
Imi este foarte teama de punctii...asadar va rog ajutati-ma cu un tratament puternic care sa ma ajute sa rezolv problema.

Multumesc.
0
23-08-2016, ora 09:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
punctiile sunt asa.. o joaca.. pe langa interventiile chirurgicale pe sinus..asa ca nu tre sa.ti fie frica de punctii
stii Vorba.. de ce tii frica.. nu scapi. fiindca gândirea conteaza
1 faci radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus.. cred ca ai O sinuzita Odontogena si tre sa mergi la stomato sau maxilo-facial
2 faci si consult ORL cu radiografii SAF
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.