Mirosul gurii

13-01-2018
Motanu'
Nu este medic/terapeut
Motanu'
De cateva zile imi miroase gura, imi tot vine sa elimin gazele din stomac, daca dorm pe partea dreapta imi vine un gust ciudat in gura. Uneori ma doare la intrarea in stomac, alteori ma doare prin tot stomacul.
6 comentarii
0
01-06-2018, ora 15:09
Nnv
Nu este medic/terapeut
Nnv
Este reflux gastroesofagian.. din cauza aciditatii prea mari din stomac. Acidul urca spre esofag, cavitatea bucala. Sunt pastile care ajuta la reducerea cantitatii de acid..inhibitori ai pompei de protoni..cum ar fi controloc
0
11-06-2018, ora 13:41
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Buna. Eu am uneori ragaieli, nu cu stare de voma..Am observat ca limba, de la jumate incolo e alba de ceva timp(candida nu am pt ca ar fi iesit si la analizele de gineco, antibiotice nu am luat de ceva timp). De asemenea, dimineata cand scuip, observ o secretie galbena.
.Pot fi legate de stomac aceste simptome?
0
11-06-2018, ora 13:43
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Am luat de cateva ori controloc si motilium, insa nu.mi s a parut ca ar face mare diferenta. Carii nu mai am..insa port aparat dentar..
0
12-06-2018, ora 16:22
Nnv
Nu este medic/terapeut
Nnv
Controlocul se ia regulat..nu doar cand te deranjeaza. Se ia cu 15 minute inainte de masa de 1 sau 3 ori pe zi..depinde de afectiune. La gastrita se ia 1 pe zi. Si chestia alba de pe limba arata o limba incarcata..poate fi si din cauza refluxului. Daca vrei iti poti face un exudat faringian ca sa fi sigur ca nu ai o infectie. Si la purtarea unui aparat dentar igiena cavitatii bucale e un pic mai greu de intretinut.. e bine sa mai faci cate un periaj la cabinet.. daca porti aparatul o perioada lunga de timp.
0
12-06-2018, ora 17:26
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Da, fac detartraj si periaj, folosesc irigator bucal, apa de gura, exudat am facut acum ceva timp si nu iesise nimic..
Sunteti medic gastroenterolog? As mai avea o intrebare..
0
14-06-2018, ora 17:16
Nnv
Nu este medic/terapeut
Nnv
Nu sunt medic. Sunt asistenta. Daca stiu va raspund.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar și ce faci cu gazele urât mirositoare
  • Cercetătorii au realizat un studiu complet al gazelor intestinale
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • Dieta unei persoane influențează cantitatea unui gaz potențial dăunător găsită în intestinul său
  • Flatulența după masă - cauze, tratament, sfaturi utile
  • De ce am mereu gaze (cauzele flatulenței cronice)
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •