miscarile fetale in luna a VI a!!!!

01-03-2007
Mia
Nu este medic/terapeut
Mia
Sun insarcinata in 25 de saptamani, pana acum totul a fost ok, fetitza se misca foarte mult inca de pe la 17 saptamani, numai ca am 2 zile de cand fetitza nu mai este asa energica, abia dac o mai simt, parca si-a schimbat si pozitia, pana acum o simtem foarte bine in partea superioara a abdomenului, mai ales partea stanga, acum percep miscarile in parte de jos a abdomenului si usoare miscari in partea drepta sus a abdomenului. mentionez ca acum trei zile mi-am facu tesele din nou (sange, lama, urina)...plus echo.si mi-au iesit bunicele(am o candidoza pe care o tratez cu Pimafucin ovule - la recomandarea med. ginecolog)...chiar si control clinic...totul mi-a spus ca e ok(in afara de candidoza).Sa-si fi schimat bebele pozitia, sunt eu paranoica sau sa mai fac un echo? Sa ma duc din nou la medicul meu gineco? S-Chiar nu stiu ce sa fac.. Acum
Rez. la analize...
DBP = 66 MM - 26 s, 4Z
LF = 51 MM - 27s, 2z
CA = 223MM - 26s, 4z
placenta grad 0
MCF si MAF ( +)

pH = 5
Hb= 12.2%
Ht= 36.8%
L= 12.100
Tr = 225000
cred ca am scris corect..
Astept un raspuns.Va multumesc!
3 comentarii
0
01-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un consult medical este foarte necesar. Nu amanati.
0
19-04-2007, ora 00:00
anonima
Nu este medic/terapeut
anonima
draga mea iti spun din experienta mea de acum 5 ani pe cand eram un copil pot zice am fost insarcinata am fost la doctorul ginecolog am fost la doctorul de familie mi-am facut analizele necesare unei gravide totul era ok pana cu o saptamana inainte de nastere cand nu mai misca copilul am zis ca asa este normal mai avea un pic si nasteam si poate de aceea, m-au luat durerile m-am dus la spital m-au controlat si mi-au zis ca nasc si mi-au facut o echografie si mi-au confirmat ca ingerasul meu era mort. specific ca inafara ca el nu mai misca cum misca inainte nu aveam alte simptome. nu stiu ce sa zic asa sunt doctorii din ziua de azi nu se implica asta a fost l-am nascut normal aveam 19 ani pe vremea aceea iti dai seama cat am suferit.:(:(:(:(:( norocul meu a fost d-na doctor care m-a asistat la nastere si si-a dat seama ce am avut am facut analizele dupa nastere si m-a gasit cu toxoplasmoza pe care am luat-o dupa 7 luni. tocmai de aceea iti spun ca sa vezi ca sunt sigura ca nici pe tine nu te-au informat si nu ai facut aceste analize sunt costisitoare intradevar pe vremea aceea m-a costat un salariu ca sa aflu ce am si sa ma tratez. eu zic ca este mai bine sa prevenim decat sa combatem asta este viata nimeni nu se implica in ziua de azi si nimeni nu este devina. si sa iti mai zic ceva acesta boala care am avut-o toxoplasmoza se i-a de la animale dar eu nu am avut asa ceva in casa sau prin preajma mea.am scris cam mult si m-am intristat rau acum nu vreau sa pateasca nimeni ca mine tocami de aceea ti-am povestit.bafta cu ingerasul tau sa fiti sanatoase amandoua si sa auzim de bine
0
27-04-2007, ora 00:00
anda16
Nu este medic/terapeut
anda16
Ecografia e buna, cf. varstei sarcinii, analizele sunt bune, dar daca nu percepi miscar active fetale 1 zi mergi de urgenta la orice cabinet ginecologic sau camera de garda de obstetrica pentru a tii se asculta bcf-urile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina luna VI
  •