Modalitati tratament

07-11-2013
revanger
Nu este medic/terapeut
revanger
Buna ziua,

Ce tratament exista pentru vaginita pentru o fata virgina?

Himenul e foarte sensibil si doare ( posibil si de la infectie ) insa ovulele ( ne-au fost prescrise de medicul ginecolog ) sunt mult prea mari deabia intra un betisor. Am vizitat medicul ginecolog insa ne intrebam ce alte modalitati de tratament exista?
4 comentarii
0
07-11-2013, ora 19:49
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Buna seara ar putea sa ia un tratament oral msi putin eficient prob dar depinde de ce e cauzata vaginita. Ce ovule ati luat?
0
07-11-2013, ora 20:59
revanger
Nu este medic/terapeut
revanger
Buna seara,

Ni s-a prescris Cervugid si Tinizol ( la ambii parteneri ). Cervugid sunt prea mari si nu e nicio sansa sa le pot lua.

Am facut analize la secretie vaginala ( atat cat a putut baga betisoru ) iar rezultatele sunt:

- Rare celule epiteliale superficiale
- Frecvente celule epiteliale intermediare
- Frecvente PMN
- Rari Bacili Doderlein
- Prezenti coci Gram pozitivi in lanturi si gramezi
- Absente levuri
- Absent Trichomonas vaginalis
- Absent Neisseria gonorrhoeaae

Doctorul a spus ca e o infectie bacteriana si prescriptia a fost ce am scris mai sus.

E foarte dificil pentru o virgina si ma gandeam ce alte modalitati de tratament eficace sunt.

Discomfortul s-a accentuat in ultimul timp.

Multumesc
0
08-11-2013, ora 08:07
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Buna ziua! Da poate incerca tratament oral! Din pacate nu va pot scrie trat pe forum! Se intampla sa apara vaginoze bact si la virgine! Cu trat potrivit o sa-i treaca! O zi buna
0
08-11-2013, ora 13:49
revanger
Nu este medic/terapeut
revanger
Aţi putea dacă vă rog să-mi lăsaţi nişte date de contact unde am putea lua legătura? Aş dori să menţionez faptul că sunt din Cluj şi nu am cum să ajung în Bucureşti pentru a ne întâlni personal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •