Modelare nas

20-09-2013
stefan3322
Nu este medic/terapeut
stefan3322
Salutari ! Acum ~ un an, am primit un pumn in nas. A curs ceva sange, a stat umflat o zi, dar si-a revenit. Nu am fost atunci la medic, am o fobie. Acum, uitandu-ma mai bine in oglinda, mi se pare ca arata oribil, stramb, hidos. Chestia asta ma desconsidera zilnic, si dintr-o persoana vioaie care eram, prefer sa ma ascund de lume, datorita infatisarii. Ma macina zi de zi acest gand. Ce pot sa fac sa scap de 'cocoasa' nazala ? (nu am probleme respiratorii) Nu imi permit o operatie estetica, orice idee, am tot rascolit google-ul cautand creme, aparate sau alte metode...help !!! ma termina desconsiderarea.
Arata cam asa:
http://imageshack.us/photo/my-images/543/04lj.png/
3 comentarii
0
20-09-2013, ora 20:15
turcu eugen
Identitate neconfirmată
turcu eugen
Singura metoda de a rezolva problema este o rinoplastie.nu veti putea rezolva situatia prin creme sau alte metode.
Dr.Eugen Turcu
Zone Medical Estet
Bucuresti
0
20-09-2013, ora 20:30
adicostenco
Identitate neconfirmată
adicostenco
Buna seara.
Din pacate, din cat se observa pe fotografie, posibil sa aveti in urma traumatismului depunere de tesut osos care a incercat sa lipeasca oasele fracturate sau fisurate. Lucru care nu se poate rezolva decat printr-o rinoplastie de corectie si posibil de reconstrucţie cu repozitia si modelarea structurilor afectate de traumatism. Daca a trecut deja 1 an înseamnă ca toate structurile nasului s-au vindecat in noua forma si pozitie si nu se mai poate face nimic fără intervenţia chirurgicala. Când traumatismul este de puţin timp se mai poate incerca modelarea externa.
O seara frumoasa
Dr. Adrian Costenco
0
20-09-2013, ora 22:53
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara Stefane,
cand doi medici iti spun acelasi lucru...multumim pt tot ceeace fac pt OM
vezi?
tu n-ai mers imediat la medic.avand o.fobie-zici
oare operatia e mai usoara?
asa ca sa-ti fie invatatura pt Doamne fereste-alte dati

sanatate-ti doresc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epistaxis (sangerari nazale) - primul ajutor
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •