molar extras acum 5 zile..durerea persista

03-03-2012
queenv
Nu este medic/terapeut
queenv
buna seara, acum 5 zile mi-am extras un molar care era foarte cariat...doctorul nu mi-a dat niciun fel de tratament...dupa 2 zile mi-a mai curatat putin locul deoarece arata destul de ciudat...dar nu mi-a zis daca am infectie sau ce pastile sa iau...radacini nu au ramas pt ca am facut o radiografie...dar dupa 5 zile durerea persista, iau ketorol la 8 ore ca altfel ma doare...si are si un miros ft neplacut si un gust urat...vreau sa-mi spuneti ce medicamente ar trebuii sa iau..va multumesc
1 comentarii
0
04-03-2012, ora 11:11
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
dupa o extractie, in mod uzual nu este necesar tratament medicamentos. numai daca apar dureri se iau calmante de tip algocalmin, nurofen, ketonal.
in anumite cazuri, cand extractia este foarte dificila, sau daca raman resturi in alveola, daca pacientul nu mentine o igiena corecta, daca fumeaza etc etc, se poate produce o infectare a alveolei numita alveolita postextractionala. tratamentul in acest caz este in primul rand local (chiuretarea alveolei, spalaturi cu substante antibacteriene in alveola, se pot pune antibiotice direct in alveola), tratament general cu antiinflamatoare si uneori antibiotice alaturi de o igiena corecta prin periaj si clatiri cu apa de gura ( corsodyl, parodontax). atentie! tratamentul cu medicamente pe cale generala este doar auxiliar... cel mai imoprtant este tratamentul local facut de medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul