moldamin

28-12-2009
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Azi mi-am facut al treilea moldamin si la vreo 2 ore dupa injectie, parca simt un nod in gat.
Sa fie reactie alergica la atata timp de la injectie sau doar o coincidenta cu o criza de calciu ?!
Si inca ceva !
Am ramas cu noduli destul de mari si tari dupa penicilina si mai ales dupa moldamin.
Doamna care mi-a facut injectiile ( cadru medical )mi-a spus sa merg sa fac 3-4 sedinte cu ultrasunete, pentru dizolvarea lor, pentru ca si ea a procedat la fel si nu mai are noduli.
Este posibil asa ceva ?
Va multumesc !
3 comentarii
0
29-12-2009, ora 11:24
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
nu poate fi reactie alergica.
cand mai faceti injectii solicitati de la farmacie ace mai lungi si mai groase (cele atasate de obicei seringilor de unica folosinta sunt cam scurte si subtiri, astfel incat substanta injectata nu ajunge in profunzime)
da. eu pentru acesti noduli recomand de obicei ionogalvanizare local cu locoid si ultrasunete cu gel relaxant cu spanz sau cu lioton.
0
29-12-2009, ora 22:52
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Va multumesc din suflet pentru sfaturi !
0
18-03-2010, ora 01:57
yvone
Nu este medic/terapeut
yvone
nu sunt medic, dar va spun ce am facut eu cand am avut noduli de la injectii : am pus o frunza de varza (verde) vdrobita putin cu fundul unui pahar exact pe locul cu noduli, o compresa.O tii cateva zile, normal ca shimbi frunza in fiecare zi.Sa stii ca nu te incomodeaza de loc, se lipeste si sta fixa exact acolo unde trebuie.Incearca si metoda asta ca nu ai ce pierde si pe viitor schimba asistenta care iti face injectii. Iti spun sincer ca, conteaza ff mult cine si cum ti le face. Eu am facut moldamin un an de zile si nu am avut nici un nodul, dar m-am trezit cu noduli de la cateva fiole de scobutil, papaverina etc.Si iti mai dau un sfat : cand faci moldaminul NU INCORDA MUSCHIUL ABSOLUT DELOC. Pa si sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.