moldamin si xilina

25-03-2008
karinella
Nu este medic/terapeut
karinella
Fac un tratament pt sifilis cu moldamin. Azi mi-am facut primele injectii, cate o fiola de 1.200.000 UI in fiecare fesa. La a doua injectie, pt ca nu mai suportam durerea, asistenta mi-a amestecat cu xilina si nu m-a mai durut deloc!!! Dar, intrebarile mele sunt:
1. Xilina reduce durata de actionare a moldaminului? De ce sunt unii doctori impotriva ei?
2. 2 fiole de moldamin 1.200.000 sunt egale cu o fiola de 2.400.000? Daca da, de ce nu pot sa fac doar intr-o fesa? Astept un raspuns pt ca nu stiu ce sa fac...
65 comentarii 12 3 Înainte ›
0
25-03-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1.Moldaminul se poate face cu 1 ml de xilina adaugat la 4 ml de ser, fara probleme. Xilina nu scade eficienta moldaminului. Sunt impotriva xilinei medicii carora le este greu sa faca testarea pacientilor atat la Penicilina cat si la xilina, pentru a evita o reactie alergica.
2. 2 flacoane de 1200000 U moldamin = 1 flac 2400000 U, insa nu se administreaza intr-o singura fesa deoarece ar fi probleme cu absorbtia de catre tesutul muscular a unei cantitati atat de mari de medicament, existand riscul unor fenomene necrotice.
0
25-03-2008, ora 00:00
karinella
Nu este medic/terapeut
karinella
am vazut ca xilina are mai multe concentratii, 1%, 2%, 4%. Dvs ce concentratie credeti ca ar trebui?
0
25-03-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Folositi 1 ml din fiola de xilina 2% pentru un flacon de 1200000 U moldamin.
0
25-03-2008, ora 00:00
karinella
Nu este medic/terapeut
karinella
multumesc foarte mult pt raspuns :)
0
25-03-2008, ora 00:00
karinella
Nu este medic/terapeut
karinella
dar acum, gandindu-ma si analizand compozitia, cred k asistenta a folosit mai mult de 1ml, iar in cazul in care era de 1% chiar si fiola de 5l are mai multa lidocaina.sunt asa stresata pt ca atat m-a afectat aflarea vestii acestei boli ca acum vreau sa fie totul in ordine.
0
26-03-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Chiar daca a folosit fiola de 1% nu sunt probleme.
0
16-05-2009, ora 17:46
georgem
Nu este medic/terapeut
georgem
Pe http://www.farmaline.ro/sp.php?pid=4418& am gasit asta: "Tehnica de administrare: Administrarea Moldaminului se face numai la indicaţia şi sub supravegherea medicului. Se introduc în fiolă 3-4 ml soluţie izotonă de clorură de sodiu sterilă sau apă distilată, se agită puternic şi se obţine o suspensie care se injectează cu ajutorul unui ac gros profund intramuscular pentru a evita reacţiile locale. Este strict interzisă utilizarea seringilor din material plastic."
Ultima propozitie ma nedumereste !
0
20-05-2009, ora 20:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Si pe mine!
0
11-06-2009, ora 00:49
beatrixaxi
Nu este medic/terapeut
beatrixaxi
Am trimis aceasi intrebare si pe site-ul Cabinete Medicale Mihalache...iasa am preferat sa va scriu si aici in speranta unui raspuns.Sora mea a luat aceasta boala anul trecut. Am fost la medic, i s-a administrat doza unica de 2.400.000 UI apoi pauza si analize dupa ceva luni. Anul acesta in ianuarie am facut iat analizele cu urmatoarele rezultate: VDRL-2**, TPHA-4**** cu titrul RPR 1/4la VDRL, si 1/2560 la TPHA. Am fost la medic si i s-au dat niste pastile de eritromicina. Am facut insa din proprie initiativa Moldamin de 1.200.00 UI cam 12 doze. Acum am repetat analizele si rezultatele sunt : VDRL-1*, TPHA-4****, iar titrurile sunt aceleasi. Ce ne sfatuiti sa facem? Sa reluam tratamentul cu Moldamin? Cat timp si cate doze? Daca mergem din nou la medic mi-e frica sa nu primim acelasi raspuns...niste pastilute. Sunt nemultumita de atitudinea medicilor la care am fost la noi in oras. Asteptam un raspuns..si va multumim anticipat.
0
14-06-2009, ora 09:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Va raspund si aici:
Nu mai este necesar niciun tratament! Urmariti periodic, la 3 luni, titrul de anticorpi.
0
15-06-2009, ora 09:41
beatrixaxi
Nu este medic/terapeut
beatrixaxi
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
0
20-07-2009, ora 17:21
tosca
Nu este medic/terapeut
tosca
Buna ziua! Va rog mult sa-mi spuneti daca este normal sa ai dureri musculare asemanatoare celor din gripa si temperatura(frison) la o zi sau doua dupa administrarea moldaminului. Eu si sotul meu le avem in acelasi timp si sunt groaznice. Va multumesc mult
0
26-07-2009, ora 19:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ce afectiune urmati tratament cu Moldamin ?
0
28-07-2009, ora 07:23
tosca
Nu este medic/terapeut
tosca
Sotul meu sifilis latent tardiv iar eu contact (negativ). Va multumesc
0
31-07-2009, ora 15:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De obicei aceste fenomene pot aprea la inceputul tratamentului daca impregnarea spirochetica este mare.
Daca fenomenele se mentin la injectiile urmatoare ar trebui intrerupt tratamentul cu Moldamin si inlocuit cu altul.
0
12-09-2009, ora 09:01
mirelammm31
Nu este medic/terapeut
mirelammm31
buna dimineata!va rog spuneti-mi si mie cum se face dilutia pt testarea moldaminului?cat moldamin, cat ser..cat se ia si se injecteaza?multumesc mult
0
14-09-2009, ora 17:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Testarea nu se face cu Moldamin ci cu Penicilina!
0
26-11-2009, ora 13:58
FlorentinaAnuta
Nu este medic/terapeut
FlorentinaAnuta
Buna ziua! In 2005 am facut analize la sange si rezultatul la ASLO a fost 1000 iar VSH 30 la 1h si 62 la 2 h medicul de familie m-a diagnosticat cu sindrom postreptococcic mi-a prescris moldamin de 600.000 iar din 2008 moldamin de 1.200.000 pana in prezent.Pe parcursul tratamentului valorile au scazut, iar in momentul de fata valoarea ASLO a ajuns la 166 insa VSH a crescut din nou, la 32 la 1 h si 60 la 2h. Ar exista alt tratament? Medicul de familie mi-a spus ca amigdalele sunt problema si ar trebui sa ma operez. Daca se poate o parere. Multumesc!
0
29-11-2009, ora 20:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar fi bine sa consultati un ORL-ist.
0
14-12-2009, ora 19:43
george zanfir
Nu este medic/terapeut
george zanfir
Fac un tratament pentru sifilis primar.As avea o intrebare; in cazul in care dilutia Moldaminului se face cu mai mult de 4 ml apa distilata, posibil 9 ml, trebuie repetate injectiile? O dilutie a 1200000 Moldamin cu 9 ml apa distilata ii scade efectul antibioticului? Va multumesc!
0
15-12-2009, ora 20:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cantitatea de antibiotic este aceeasi (1200000 U) indiferent in cati mililitri de ser il dizolvi !!!
Problema este ce cantitate de lichid bagi in muschi !! 9ml se rezorb mai greu !!
0
15-12-2009, ora 21:45
george zanfir
Nu este medic/terapeut
george zanfir
Multumesc mult pentru raspuns. Sper sa ma negativez cat mai repede(VDRL). Desi comentariile de mai sus nu sunt chiar incurajatoare. Ma gandesc ca la fiecare noua angajare se cer analize si VDRL este obligatoriu. Daca nu se negativeaza o sa fie mai dificil de explicat. Multumesc inca o data!
0
28-02-2010, ora 18:12
marius.b
Nu este medic/terapeut
marius.b
va rog sa-mi spune-ti daca dupa tratamentul cu moldamin e normal ca dupa 1 an, la analize sa-mi apara VDRL 3***si TPHA 3***,
0
28-02-2010, ora 19:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da.
0
07-03-2010, ora 15:11
maria.pitica
Nu este medic/terapeut
maria.pitica
am angina pultacee, la terminarea tratamentului cu augmentin BIS 457mg trebuie sa fac un moldamin, dupa acesta mai trebuie sa fac in cotinuare?
0
16-03-2010, ora 14:45
deedeeX
Nu este medic/terapeut
deedeeX
Buna ziua.
Prietenul meu are sifilis.I-a fost dat tratament de 3 saptamani, iar azi e ultima zi in care trebuie sa i-a moldamina.Daca intretine relatii sexuale cu protectie, se poate intampla ceva?
0
16-03-2010, ora 17:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Se poate pentru dvs.
Mai asteptati 7 zile.
0
30-04-2010, ora 18:04
gabriela74
Nu este medic/terapeut
gabriela74
Buna ziua

Viata mea de ieri a devenit un cosmar dupa ce mi-am scos analizele la sange facute pentru angajare iar rezultatele la sange VDRL au fost pozitive iar TPHA negative. Am fost la medic si mi-am refcut analizele la sange si eu si sotul meu si culmea a mele au fost la fel dar al sotului au fost negative, sunt foarte bulversata avem o casatorie foarte reusita eu nu mi-am inselat sotul si totusi am rezultatele pe care le am. Ni s-au spus ca pot fi si alte probleme in afara de sifilis va rog daca ma puteti ajuta cu cateva detalii la situatia aceasta penibila in care ma aflu. Poate sa fie o altfel de boala mai grava?

Va multumesc.
0
30-04-2010, ora 19:16
deedeeX
Nu este medic/terapeut
deedeeX
Buna ziua.Am o intrebare: ce se intampla daca tratamentul pentru sifilis nu este terminat corespunzator, adica nu este luata ultima doza de moldamina?Pacientul ramane infectat nu?Si atunci ce ramane de facut?Care sunt riscurile acestei greseli?va rog foarte frumos sa-mi raspundeti.va multumesc.Cu stima...
0
01-05-2010, ora 10:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru gabriela74:
Examenul VDRL nu este specific pentru sifilis, ci este doar un examen de screening, adica de depistare in masa a celor bolnavi de sifilis si nu stiu acest lucru. Se utilizeaza deoarece este foarte ieftin.
Orice persoana depistata pozitiv la testul VDRL trebuie sa fie confirmata ca bolnava de testul TPHA, care este spcific pentru sifilis, dar este mai scump!
Daca dvs aveti testul TPHA negativ, sunt 2 posibilitati:
1. Fie sunteti in prima faza a sifilisului, cand testul TPHA inca nu s-a pozitivat
2. Fie sunteti sanatoasa!
In ambele situatii este necesar sa repetati testele peste o luna.
Daca atunci TPHA ramane negativ, inseamna ca sunteti sanatoasa si trebuie cautate alte cauze datorita carora VDRL este pozitiv.
Adaugă un comentariu / răspuns
65 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: