Momente de sufocare

25-05-2012
ovidius1
Nu este medic/terapeut
ovidius1
Buna ziua! Am apelat la acest forum in speranta unor raspunsuri la problema mea. Acum 3 sapt. am inceput sa tusesc si am hotarat sa merg la med.de familie. Med. de familie m-a diagnosticat cu viroza respiratorie si mi-a dat sa iau Augmentin, Ambroxol si Decasept. Tusea a persistat, iar dupa o sapt. am fost din nou la control. Mi-a marit doza de Augmentin si mai mi-a dat Ketotifen. La vreo 3 zile au aparut semne de insanatosire, insa intr-o noapte m-am trezit din somn si am tusit, in acel moment m-am sufocat pur si simplu pentru 20 de sec. Nu puteam sa inspir absolut deloc. Mi-am revenit cu greu, dar m-am gandit ca m-am inecat. In urm.noapte s-a intamplat acelasi lucru asa ca am decis sa merg sa imi fac raze la plamani. Nu a iesit nimic la raze, am mai facut si un test pt. capacitatea plamanilor (nu stiu exact cum se numea) care a iesit normal. Am mers apoi la O.R.L. Aici mi-au gasit faringolaringita si mi-au dat Biorinil, vit.A, Azitrox, Eurespal si Decasept. Au trecut 2 zile de cand iau tratamentul, dar momentele de sufocare inca apar si imi este foarte frica. Astept sfaturi si raspunsuri...Va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
26-05-2012, ora 00:45
caroligian
Identitate neconfirmată
caroligian
Ar putea si o bronsita acuta.Tratamentul prescris de catre medicul pe care l-ai vizitat este putin slab.
Mai incearca si la alti medici dar cel mai bun tratament pentru ce ai tu ar fi ceva injectabil.
0
26-05-2012, ora 13:13
ovidius1
Nu este medic/terapeut
ovidius1
Va multumesc pentru raspuns si o sa incerc un alt medic, dar cred ca abia luni o sa reusesc. In noaptea asta nu mi s-a mai intamplat "fenomenul" sper sa fie un semn bun.
0
13-08-2012, ora 16:42
Sclipilici
Nu este medic/terapeut
Sclipilici
Aceleasi simptome le am si eu. Dar sufocarea este urmata si de un fel de ragait.
Dupa o raceala tratata cu antibiotic si eurespal + multe alte.am ramas cu o tuse. Raceala nu a durat foarte mult, dar tusea a fost chinuitoare. Dupa 3 sapatamani (timp in care eram sub tratament) acum ma simt bine, dar inca tusesc rar, insa am avut pana acum de 4 ori senzatia puternica de sufocare, in ultimele 3 zile. Dureaza cam 10-20 de sec...
Dupa ce se termina tusea, iese ceva din gat, si am observat ca tot atunci ies un fel de gaze, din stomac, cred...e un fel de tuse cu ragait la final si apoi pot sa inspir greu...si imi revin.
M-am speriat mai tare pentru ca s-a intamplat si azi noapte...pur si simplu m-am trezit sufocandu-ma din somn.
Din pacate trebuie sa imi schimb medicul, in ultimele dati cand am fost la el imi repeta ca "toti avem tuse"...si nu lua in serios starea mea, nu stiu ce ar putea fi, am fost sfatuita sa incerc un tratament cu baraka si aerius.
0
13-12-2013, ora 07:47
absolon
Nu este medic/terapeut
absolon
...sufocarea urmata de un fel de ragait. Baiatul meu de 15 ani are aceeasi problema de cateva noptii. Suntem disperati am fost la o multime de medici si suntem mereu pasati la alta specialitate. Nimeni nu ne da o solutie concreta. Dormim pe rand incercand sa ii fim alaturi atunci cand se declanseaza criza. Totul a inceput acum o saptamana in aceleasi conditii descrise de "sclipici". Te rog spune-mi si mie cum ai rezolvat problema.
0
13-12-2013, ora 15:23
Sclipilici
Nu este medic/terapeut
Sclipilici
La mine a trecut, baraka si aerius si f multe siropuri.
Nu stiu daca de la asta a trecut, pentru ca nu imi inspira incredere dar totusi a rezolvat problema.
IImi amintesc ca am luat si vitamine efeverscente( vitamine si minerale de la additiva, numai din astea iau ).
Nu am mai avut de atunci astfel de probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •