monocite marite

09-03-2009
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Buna ziua.
Am facut aum o saptamana o hemoleucograma completa iar la rezultatele au fost oarecum intre limitele normale numai monocitele au fost mari.
Mon% - rezultatul a fost 13.8 iar valorile normale de laborator 4% - 10%
Mon# - rezultatul a fost 1 iar valorile normale de laborator 0.3 - 0.8
PDW - rezultatul a fost 19 iar valorile normale de laborator 10 - 18


Eu am mai facut si un exudat faringian la care a iesit streptococus viridans.
Sa influenteze oare infectia cu acest coc rezultatele?
Eu inainte de a face exudatul am facut in doua randuri tratament cu ampicilina cate 5 zile cu 1 gram pe zi dar nimic doar a ameliorat. Acum incerc cu cefuroxim 10 zile cate 1 gram pe zi.
Ce este ciudat ca mnu mi s-a facut si antibiograma desi pe foaia de rezultate era trecut ca si cum ar fi fost facut. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
O sa mai repet analizele la o saptamana dupa ce termin tratamentul cu cefuroxim, cred totusi ca streptococul a dezvoltat o rezistenta la antibiotice.
As vrea sa stiu de ce a iesit valoarea mare a monocitelor, care este cauza?
Multumesc pt intelegere.
2 comentarii
0
10-03-2009, ora 18:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa alte laboratoare valoarea monocitelor este normala.Deci normalitatea, cand e vorba de mici deviatii ale valorilor analizelor de la normal este relativa.Oricum, faptul ca valoarea superioara normala e depasita cu cateva unitati, nu are relevanta, cu atat mai mult cu cat celelalte valori ale hemoleucogramei sunt normale.Deci stai fara grija caci nu-i nimic ingrijorator.
0
11-03-2009, ora 18:37
(gabriela)
Nu este medic/terapeut
(gabriela)
exista o infectie cu un virus in cadrul careia cresc nr de monocite, se numeste mononucleoza.Cateodata boala e fara simtome sau mai prezinta dureri in gat, oboseala accentuata, tuse seaca accentuata.asa au fost simtomele la mine.Nu e o boala grava, dar in timp poate duce la scaderea imunitatii organismului.dar ca sa stii daca e vorba despre mononucleoza, se face o analiza de sange pt a determina anticorpii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.