M.Osgood - Schater

24-09-2009
julli
Nu este medic/terapeut
julli
am un baiat de 12 ani foarte activ si plin de energie face bachet.acum 4 zile s-a plins de durere la genunchiul drept o durere doar la apasare si nu la deplasare.am fost la medic si ne-a recomandat un control cu RX.L-am facut iar verdictul este ;aspect tipic de M.Osgood-Schater cu fragmentare multipla iar diagnosticul osteonecroza aseptica genunchi drept iar recomandarile ;repaus functional si seara comprese cu voltaren
Intrebarea mea pentru dl doctor in stiinte medicale Marius Enescu baiatul meu isi va reveni complet si daca va putea sa mai faca vreodata sport? Daca tratamentul este suficient si in cat timp se vad rezultatele?
va multumesc anticipat in cazul in care veti avea timp si pentru msj.meu
astept cu mare mare nerabdare rsp.dv
3 comentarii
0
29-09-2009, ora 23:40
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Baiatul Dvs. se poate vindeca complet si va putea face orice sport, daca tratamentul este corect. Tratamentul clasic presupune imobilizare gipsata sau ortetica 30-45 zile, anti-inflamatoare, vit. D si Calciu. Treptat durerile dispar, iar zona necrozata (care cuprinde si centru de crestere) revine la normal, recuperarea necesitand inca 15-30 zile. Tratamentul modern pe care noi il practicam la Centrul Pilot din Constanta presupune imobilizare relativa si 8-10 sedinte de HBO (oxigenoterapie hiperbara), de regula ne asteptam la rezolvare in doar 2, maxim 3 saptamani.
Daca doriti detalii, asteptam noi intrebari din partea Dvs pe mail.
Cu stima si scuze pentru intarzierea raspunsului pricinuita de lipsa mea din tara
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
21-10-2009, ora 14:07
julli
Nu este medic/terapeut
julli
va multumesc pentru raspuns.noi suntem din baia mare si as dori sa-mi spuneti ce inseamna acele sedinte de care dv. ati pomenit in raspuns(HBO)care este pretul/sedinta si daca este necesar sa stau la Constanta cu baiatul ?ar fi nemaipomenit sa sa vindece in timp asa de scurt mai ales ca de cand nu mai face sport si efort fizic a inceput sa manance mai mult si tot timpul cere ceva de rontait. daca nu e foarte mare deranjul as dori un nr. de telefon unde sa va pot contacta deoarece eu merg in Bucuresti la inceputul lunii noiembbrie si poate ati putea sa-l vedeti si sa stabilim un program pt. refacerea baiatului meu.ASTEPT UN RASPUNS VA MULTUMESC DIN SUFLET
0
22-10-2009, ora 14:33
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Terapia cu oxigen hiperbar consta din sedinte de 3-4 ore de sedere in camera hiperbara, timp in care se inhaleaza oxigen pe masca, dupa un anumit protocol. Camera hiperbara are aspectul unui interior modern de avion, cu facilitati asemanatoare (inclusiv insotitor la nevoie). Sedintele se fac zilnic si au pretul de aprox. 100 Euro (in Germania se practica un pret de 3-5 ori mai mare).
Putem colabora cu placere la gasirea unei solutii pentru fiul Dvs. Ne puteti contacta tastand numele de la "autor " sau HBOT si veti primi indrumarile necesare.
Cu stima
SL DR. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonaor Centru Pilot O-HBO
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.