Motive de ingrijorare la aparitia durerilor post operatorii?

13-02-2018
Rox3h
Nu este medic/terapeut
Rox3h
Buna ziua!
Doresc sa precizez ca am facut acum 2 luni, mai precis pe 8 decembire 2017, o interventie chirurgicala, la un spital din Cluj-Napoca, in vederea indepartarii unui colesteatom al urechii medie dreapta. Operatia a decurs cat se poate de bine. Am urmat tratamentele date dupa operatie cu strictete, iar la controlul efectuat dupa o luna de la operatie, am primit comfirmarea doctorului ca totul e in regula si ca trebuie sa am grija in continuare sa nu intre apa in ureche. Am respectat spusele doctorului si am avut grija sa ma feresc si de curent.
Problema mea este, ca de aproximativ 2 zile, am inceput sa am dureri la urechea dreapta, de parca canalul auditiv ar fi umflat. Este o umflatura perceptibila in spatele urechii, si simt durere la atingerea zonei fetei din jurul canalului auditiv. Am urmat tratament cu ampiclinia, cate o pastila de doua ori pe zi, la interval de 12 ore, pentru a evita crearea unei infectii. Insa, abia am vazut o imbunatatire in ceea ce priveste zona gatului din partea dreapta, care ma durea la atingere.
Doresc sa precizez faptul ca am fost cu 3-4 zile inainte la munte. Insa am avut grija ca urechea sa fie cat de bine protejata posibil de vant. In aceea perioada, am simtit foarte rar deranjamente si chiar si atunci aveam grija sa elimin factorul care le-ar fi putut produce. Tin sa precizez si faptul ca am dormit cu o banderola speciala pentru urechi, pentru a avea grija la curent. Din cate imi amintesc durerea a inceput sa apara, cand mi-am dat seama ca vata din ureche (am tinut pe tot parcursul acestei perioade post operatorii vata in ureche, ce era schimbata o data la 2-3 zile) era mult prea mare pentru canalul auditiv si aveam deranjamente cand stateam culcata pe partea cu urechea.
Ar trebui sa reprezinte aceste simptome un motiv de ingrijorare in ceea ce priveste recidivarea, sau reprezinta doar niste simple simptome specifice unei astfel de boli? Sunt ele niste complicatii? Ar trebui sa ma reintorc la tratamentul dat comfrom recomandarilor?
1 comentarii
0
13-02-2018, ora 16:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. sunt motive de ingrijorare
Urechea trebuiea protejata de apa..si de TRanspiratie
este O gresala mare sa tii vata in ureche, se creaza in profunzime un spatiu unde este cald, intuneric si umed
Incubatorul perfect pentru microbi
pe forum am mai scris.. urechea ca sa nu se infeceteze trebuie mentinuta uscata cu servetele de hartie si aer cald de la uscatorul de par.
Cred ac e cazul de mers la Medicii ORL care au operat urechea
sau la alt medic ORL din localitate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: