Muci de 4 luni+ tuse productiva de o luna la bebe de 8 luni

19-09-2018
beceacristina
Nu este medic/terapeut
beceacristina
Buna seara!
Am și eu nevoie de ajutorul dumneavoastră!
Fetița mea in vârstă de 8 luni și jumătate are muci de mai bine de 4 luni și de o luna are o tuse productiva. Am fost la mai multi pediatri (când avea doar muci) care i-au prescris diverse tratamente:
1. Amoxicilină+ser+aspirat
2. Respisun+aspirat+colargol
3. Ser+aspirat+fluimucil
In urma acestor tratamente a continuat să aibă muci. Indiferent că îi aspiram tot se auzea o hârâială in nas.
4. Ultimul pediatru care a conultat-o ne-a zis că are o tuse alergică(începuse să și tușească productiv). Pt muci i-a prescris Ser+lavaj+bixtonim iar pt tuse zyrtec+ketof+prospan. In urma tratamentului s-a simțit o ușoară ameliorare dar de câteva zile tusea este puternica, expectoranta(in special noaptea). Mucii sunt verzi de când a început să tușească (de o luna).
Un sfat mi-ar fi de mare ajutor!
Mulțumesc anticipat!
1 comentarii
0
03-11-2018, ora 12:16
Luciana36
Nu este medic/terapeut
Luciana36
Bună ziua!Am o fetita de aproape 4 luni si am si eu o problema asemănătoare cu ce s-a mai postat aici.De cateva zile are o tuse productivă si o haraiala în gât și pe nas.Am fost la medic si mi-a spus că nu are nimic doar niste mucozitati si sa ii administrez picături Quixx sau ser fiziologic în nas si dupa sa le aspir.Dar degeaba nu iese nimic.Va rog frumos sa imi spuneti ce sa fac sa o fac bine. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul