mucoasa nazala iritata

27-11-2011
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
buna ziua.
de ceva vreme am observat ca baietelul meu (de gradinita) tot sta cu mana in nas. initial l-am tot certat si apoi de la o vreme am constatat ca si eu tot fac cojite in nas si am tendinta de a sta cu mainile in nas toata ziua. apoi a observat si sotul cam acelasi lucru. Toate astea fara a fi raciti, nu ne curgea nasul... Ne-am dat seama ca am putea avea o problema a cojitelor la comun ca sa zic asa. Ne-am dat cu tetraciclina in nas o data, nu consecvent. Pe moment trecea apoi peste o saptamana aproximativ problema revenea. in timp cojitele reapareau. am observat la mine ca intr-una din nari ma si durea ceva atunci cand se desprindea cojita. Apoi ma si ustura ca si cum aveam nasul f uscat - dar cojite tot faceam. Am dat iar cu tetraciclina dar tot asa o zi doua. Trecea, iar revenea. Cojitele uneori erau chiar galbene verzui. Acum iar ba ustura, ba doare ca si cum as avea un cos in nas. De doua zile m-am spalat cu musetel in nas, Durerea a trecut apoi si mancarimea acum ma ustura iar nasul si pare f uscat. Doc. de fam ne zice sa incercam cu gentamicina ca ar fi mai buna. Pe vremuri de la orl pt o problema asemanatoare dar nu identica mi s-a dat diprogenta(adica ma ustura nasul dupa o raceala puternica si tot felul de picaturi puse in nas) dar.sincer nu stiu ce e mai bine sa fac acum, sau ma rog ce sa facem. Ce ne sfatuiti? va rog daca ne recomandati vreo crema sau ceva sa ne spuneti si cat timp trebuie folosita si de cate ori pe zi...

Mentionez ca avem si un bebe de 7 luni si imi e si teama s anu ii dam lui ceva din nasul nostru...
6 comentarii
0
27-11-2011, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca au 3 persone din familie.. este vorba si de puratatori de stafilococ sau un aer foarte uscat in camera
luati secretii nazale la toate persoanele..si dupa antibiograma.. o sa stiti ce crema trebuie folosita
mergeti si la un consult ORL
folositi in camera baie cu apa+ aromoterapie cu ueliuri volatile
0
12-12-2011, ora 18:37
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
din pacate inca nu am luat probe din nas. Am folosit diprogenta toti 3 timp de 5 zile - deocamdata a trecut, cel putin aparent. Intre timp baiatul de la gradi a trebuit sa faca un exudat din gat pt ca exista un caz de scarlatina la el in grupa. Rezultatul analizei: Streptococcus pyogenes(grupa A), sensibil la penicilina. Intrebarea mea este daca exista vreo legatura intre cojitele din nas si ce i-a iesit acum in gat si ce inseamna bacteria asta...? Daca e sa ma uit pe net ma ingrozesc de ce vad acolo de la scarlatina sau simplu rosu in gat la probleme cu rinichii sau distrugerea globulelor rosii etc. Poate ne dati cateva detalii mai la obiect pentru ca daca e sa ne apucam sa cercetam acum toate aceste probabilitati.

Doc de familie a recomandat Ospen si cam atat. De restul din familie nu stim nik, trebuie sa facem si noi acest exudat, sau alte analize...?
0
12-12-2011, ora 18:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intradevar streptococul este periculos ca si posibilele complicatii.
la prima raceala a copilului cu febra o sa faceti 10 zile Penicilina Injectabil
dupa 3 saptamani faceti analiza ASLO
daca are valorile marite.. ar trebui sa faceti si Moldamina 1 pe saptamana
mergeti si la ORL.. sa vada gatul
0
12-12-2011, ora 18:50
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Ma scuzati, nu am prea inteles.El tocmai a avut o raceala dar fara febra, nu a luat decat oscillo. Acum de exemplu nu are nimic, aparent. Asta inseamna ca acum nu trebuie sa ii dam nimic si doar la prima raceala serioasa, cu febra ar trebui sa ii spun doctorului ca in trecut a avut aceasta bacterie ca sa ii poata da un tratament serios, asta spuneti?

Si noi ceilalti din familie, trebuie sa luam ceva acum?
0
12-12-2011, ora 19:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. ati inteles corect
acum microbul este in forma latenta si nu e asa sensibil la tratament
pe o raceala cu febra.. atunci cand microbii incep sa se inmulteasca.. actiune antibioticului este mult mai eficienta
ceilalti.. fara exudat.. nu tre sa ea antibiotice
in rest.. gargara dupa fiecare masa.. ajut asa se elimine resturile de mancare si eventualii microbi de pe mucoasa
0
19-04-2020, ora 10:35
Craz
Nu este medic/terapeut
Craz
Buna ziua și Hristos a înviat!
Sotul meu are mucoasa nasului pe interior ft roșie și îl ustura.
In casa avem un barometru care ne indica ca aerul este ideal(nici prea umed și nici uscat).
Ne puteți ghida spre un tratament local sau o cauza? Nu folosește picături, nu e răcit sau alergic.
Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •