Mucoasa pe gat

07-11-2017
Deea Aa
Nu este medic/terapeut
Deea Aa
Buna ziua.acum ceva timp am intrebat de ce am o mucoasa pe gat durere in capul pieptului si senzatia de sufocare.am fost la medic orl care mi a spus ca gatul este curat iar la medicul gastreoenteorolg mi a facut endoscopie si nu am reflux.Am avut helicobacter.am luat tratament insa la alt control se pare ca tot il mai am deci din nou tratament.problema este ca acum celelalte simtome au disparut nu mai am decat o mucoasa pe gat care nu imi da pace si nu stiu cum sa scap de ea.am impresia ca ma inec si fac ca un atac de panica.nu pot nici sa o scot cumva.credeti_ma ca sunt disperata.am inceput sa merg si la dentist pt ca in partea stanga simt ca ma tine gatul de mult timp si pe respectiva parte am o masea cu surub.dati mi va rog un sfat cum sa scap de mucoasa pt ca de multe ori tremur.nu stiu la ce medic sa merg.as vrea un tratament.acum 2 ani am fost operata si de deviatie de sept si de asemenea sunt fumatoare.amigdalele le am de asemenea foarte mari de cand eram mica.am 30 de ani.exudatul a iesit negativ.nu stiu insa cat de corect a fost facut.sa fie de la sinusuri?de la tigari?acum le am redus f mult.va rog mult sa mi recomandati atat un tratament pe care sa il pot face aerosol pastile orice, cat si un medic sau un alt consult.imi vine sa plang.va multumesc din suflet.chiar sunt disperata.mi e frica sa raman singura sa mananc si tot timpul ma uit in oglinda sa vad daca mai este acolo.
5 comentarii
0
08-11-2017, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 amgdalele marite pana la 30 de ani .. au doar persoenele care fac reflux gastro-esofagian in somn, d evina este alimentatia incorect ala cina si dupa cina
numai acidul gastric mareste amigdalel si le mentine hipertrofiate
2 si flegma are aceiasi cauza.. este afectata mucoasa faringelui
3 pentru frica de boala mergeti la un psiholog
4 mai cititi ce am scris pe forum.. poate o sa intelegeti... CA...
o digeste proasta duce la proasta calitate a sangelui.. care duce la proasta cirulatie cerebrala
de aici si gandirea negativa, fricile, si celelalte probleme
5 solutia e foarte simpla
Lasati fmatul
invatati sa Va alimentati corect si sa Va hidratati corect
0
30-03-2018, ora 18:01
Eugen Ntz
Nu este medic/terapeut
Eugen Ntz
Buna ziua. Am si eu aceleasi manifestari si stiu ce greu este. Este o flegma foarte consistenta, foarte elastica (se intinde intre degete ca o foita subtire de plastic, fara sa se rupa, la nivelul naso-faringian (iar uneori este cu greu expectorata ca niste banuti sau sfere aproape "cauciucate). Este groazic sa vrei sa tusesti si sa vezi ca nu iese de acolo, dar in schimb blocheaza respiratia si stimuleaza centrul vomerian si apoi urmeaza panica de sufocare.Am foast si eu la zeci de medici, pana cand unul mi-a recomandat un medicament antialergic cu eliberare modificata care stimuleaza fluidificarea secretiilor mucoase... (nu cred ca am voie aici sa spun cum se numeste) (1x7 comprimqte cu eliberare modificata). Am facut testul antialergic Faber si am fost diagnosticat cu reactie alergica pozitiva mare la Lipocain 1 si 2 (selectat din par, matrata si saliva de caine). Atentie ! Lipocainele sunt substante proteice cu greunate moleculara f mica. Din aceasta "familie" sunt alte lipocaine (netestate prin testul Faber, care sunt stiute ca fiind transportabile prin sporii de mcegaiuri). Cred ca si alte substante alergene, nebiogene (oxizii de plumb sau alte substante din gazele de esapament) sunt responsabile (in cazul meu) de declansarea reactiilor alergice. Medicul care mi-a prescri medicamentul era ORL-ist dar cu bune cunostinte de alergologie. Daca ma intrebati cum o chema, nu mai stiu, era acum 20 ani, dar ideea este sa stiti ca poate fi o reactie alergica cu cauze multiple. Nu m-am vindecat nici acum, dar am pastilele la mine tot timpul. Ma potolesc in circa 10-12 min de la administrare. Uneori le asociez cu o baie de aburi.
0
30-03-2018, ora 23:28
Eugen Ntz
Nu este medic/terapeut
Eugen Ntz
Pot raspunde la comentariul unui domn Dr. ca, in cazul meu, afectiunea pe care noi o reclamam, pe acest forum, cu sipmtome f asemanatoare, nu are legagtura nici cu fumatul, nici cu alimentatia "nesanatoasa", nici cu canale dentare - mai ales canini- care pot afecta sinusurile si nici cu rehidratarea. Cel mai simplu este sa dai vina pe fumat si nutritie... Atentie la simptomele alergice.
0
31-03-2018, ora 07:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Eugen, , e bine sa intlelegi ca Alergii fac doar persoanele cu probleme la nivelul intestinelor
acolo trebuei sa se produca eliminarea toxinelor si alergenilor din corp
cand intestinul nu face acest lucru ( intoleranta la anumite alimente, procese inflamatorii..s.a. motive), in acest caz alergenii raman in corp, incarca sistemul limfatic..si dupa asta organismul reactioneaza mai ciudat, altfel.. la alergenii externi !!!
daca o persoana are groja de intestine si la hidratare, detoxifiere... reactiile alergice vin mult mai rar si nu asa evidente
0
31-03-2018, ora 21:47
Eugen Ntz
Nu este medic/terapeut
Eugen Ntz
Buna seara domnule Dr. Fleraru,

In calitate de biolog am "experimentat" fie ca am vrut, fie ca nu, diverse substante alergene la laborator sau pe teren. Alergia este definita ca o hiper-reactie a sistemului imunitar la diversi produsi care in anumite conditii si in exces declanseaza reactii ineori "paroxistice" de autoaparare. Agentii alergeni pot stimula mucoasele nazale, stomacale, epiderma. si pot induce reactiile alergice functie de aceste cai de atac. De exemplu daca fac alergie la tereoxid de plumb, mu inseamna ca nu m-am hidratat sau ca nu m-am hranit bine, ci, probabil ca sunt supus unor noxe crescute in aerul respirabil la acest agent alergen (chiar cancerigen).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.