mucozitate in gat care nu-mi permite sa respir

15-07-2009
anabela27
Nu este medic/terapeut
anabela27
De cca o luna am o greutate la respirat din cauza mucozitatii din gat, formata, cel putin asta e senzatia, in spatele amigdalelor.
Aceasta senzatie persista de cand am avut o usturime in gat, am luat trachisan, m-am sufocat, am chemat salvarea, mi-au spus ca este spasmofilie, mi-au facut o perfuzie si m-au trimis acasa. Numai ca atunci cad m-am sufocat de m-a luat salvarea, senzatia de strans de gat era in partea de jos a gatului, nu se manifesta ca o mucozitate.
Mentionez ca sunt alergica la antibiotice, paracetamol, si chiar nu mai am ideea la ce, anul trecut m-am umplut de bube, care au disparut numai dupa ce nu am mai luat tratatmentul pt rinita alergica (singulair, Telfast, rinocort si aerius).
De anul trecut exista mai multe probleme de sanatate: o gastrita tratat cu controloc, un ganglion umflat dupa ureche tratat cu azitrox de la care m-am umplut de bube, rinita alergica nu stiu la ce, pt ca de cate ori voia medicul sa faca testele aveam tensiune 9, tratat cu ce am spus mai sus.
As dori un sfat, de unde sa incep iar sa investighez.
4 comentarii
0
16-07-2009, ora 08:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
c red ca trebue sa incepi cu medicul Endocrinolog dupa care sa mergi la Gastrologie si in final la ORL.
cand ai rezultate le trimiti pe mail
acum trebue sa ei Ginseng 1 fiola pe zi. si un complex cu Calciu-magneziu- zinc-seleniu.. de la PRO-natura.
minim 10 zile.. se poate pana la 1 luna.
local.. inhalatii cu ceai de musetel + Inhalant.. dupa ce faci inhalatiile.. cu acel ceai faci spalaturi nazale si Gargara!
0
16-07-2009, ora 12:40
anabela27
Nu este medic/terapeut
anabela27
multumesc de raspuns.
Datorita faptului ca sunt alergica la tot felul de substante, sunt extrem de circumspecta vis-a-vis de ginseng, care nu este decat un supliment impotriva imbatranirii, si de intretinere.nu iau de dragul de a lua, nimic, decat daca trateaza vreo afectiune de care sufar.

Eu nu pot respira pt ca mucusul acela aluneca la deal la vale. Nu consum decat alimente si apa, in rest nu iau medicamente sau pseudomedicamente. In conditiile in care mi se ingroasa mucoasa bucala de la suc de portocale, si imi amorteste gatul de la tantum si paralizeaza de la trachisan, va rog sa ma intelegeti ca mi-e groaza sa iau ceva care sa nu-mi fie de folos.Nu am vazut sa scrie pe prospectul ginseng-ului ca dizolva sau rezolva problema mea din gat.
Poate ma ajutati cu alte sfaturi.
0
16-07-2009, ora 15:08
anabela27
Nu este medic/terapeut
anabela27
Dnule flueraru, mi-ati prescris si un produs naturist, acel complex cu Calciu-magneziu- zinc-seleniu.. de la PRO-natura, pentru par, unghii!!!!!!!!!! ma uimiti, poate imi dati detalii la ce-mi ajuta acesta, revin, problema mea este la nivelul gatului, ceva in spatele sau in directia amigdalelor, un fel de mucozitate sau o excrescenta, nu-mi dau seama exact, care nu-mi permite sa respir cum trebuie si de la care mi se pune un nod in gat...se pare ca nu are nici o legatura cu pofta de mancare sau cu acele probleme pentru care este indicat acest produs.
daca puteti sa-mi fiti de ajutor, chiar si cu metode babesti, referiti-va va rog la afectiunea mea.
Avand in vedere alergiile pe care le fac, verific fiecare prospect sa vad la ce e bun medicamentul pe care il recomandati, cele 2 prescriptii nu au legatura cu simptomele pe care le am, poate imi puteti recomanda altceva
0
17-07-2009, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai face bine sa intelegi ca organizmul uman.. nu este o masinarie compusa din piese care lucreaza separat una de alta si folosesc diferiti compusi pentru activitatea lor.
Organizmul uman este unul integru... toate organele si sistemele sunt bine legate intre ele, se influenteaza reciprog. si folosesc aceleasi substante pentr activitate..
iti recomand sa citesti separat.. ce face calciu, ce face magneziu, ce face seleniu si ce face zincul..
si atunci o sa intelegi ca si muschii si glandele salivare folosesc aceleasi substante.
Ca sa gasit un destept si a scris in prospect ca aceste preparate sunt strict pentru ungii.. nu cred ca este problema mea, intradevar poate sa ajute si la unghii.. dar cum?..imbunatatind metabolizmul organizmului ingeneral... si. numai asa se pot trata si ungiile.. dar se inbunatateste si starea celorlalte organe si sisteme.
Ginsengul este cel mai bun normalizator a tensiunii arteriale.. si cred ca la tensiunea 9.. e bine venit.
multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce sunt infecțiile respiratorii mai frecvente iarna
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  • Rolul vitaminei D în infecțiile acute ale tractului respirator la copii
  •