Mucus în gât

02-09-2018
Mihnea
Nu este medic/terapeut
Mihnea
Va salut.Am 15 ani, și am o problema.Frecvent îmi vine foarte mult mucus pe gât și îl scuip.Si bănuiesc că această problemă îmi afectează și vocea, adică am o voce răgușită și în unele momente îmi este greu să vorbesc tare.Si abia dupa ce scuip si imi mai dreg vocea de la raguseala, imi revine vocea la normal.Tin sa precizez ca nu fumez.Banuiesc că am reflux gastroesofagian.Ce spuneți sau pot fi și unele schimbări ale vocii pentru că sunt pe la pubertate?Ma gândesc ca poate sa se schimbe si vocea deoarece uneori vorbesc mai gros uneori mai subțire.Mulțumesc anticipat!
6 comentarii
0
03-09-2018, ora 08:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect
poate fi un reflux
primul pas.. sa vorbesti cu mama sa gateasca corect mâncarea pentru tine.. fara otet, lamai, usturoi..s.m.a
daca e cazul o sa mergi la gastrologie
0
03-09-2018, ora 21:21
Mihnea
Nu este medic/terapeut
Mihnea
Vă mulțumesc!Pot sa ma vindec de reflux și fără tratament medicamentuos, și să mă axez doar pe regim?Dacă am o vârstă așa mai mică pot să mă vindec mai repede de reflux?
Si in legătură cu tratamentul medicamentuos, puteti sa-mi faceți niște recomandări în legătură cu niste medicamente/tratamente naturiste?
0
04-09-2018, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
recomandari in vederea tratamentul se dau doar de un medic care vede si pacientul
0
04-09-2018, ora 10:24
Issidora
Nu este medic/terapeut
Issidora
Buna ziua.Am 3 saptamani de cand am o secretie in gat(cred ca de la sinusuri) foarte ciudata si urat mirositoare.Am luat 5 zile de augmentin si a fost bine, dar dupa ce am terminat tratamentul au revenit secretiile.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac si la ce medic(sectie) trebuie sa ma prezint.Multumesc.O zi buna
0
04-09-2018, ora 11:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult stomatolog sa vada daca nu este infectie sus..sub sinus
radiografie SAF la radiologie
cu rezultatul la ORL
0
04-09-2018, ora 12:13
Issidora
Nu este medic/terapeut
Issidora
Multumesc mult.Maine dimineata sunt la medic.O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  •