Mucus in gat

29-07-2015
Mary1212
Nu este medic/terapeut
Mary1212
Buna ziua.Pentru ca m-ati ajutat de fiecare data apelez iar la dumneavoastra.Nu stiu exact de cat timp am o senzatie ciudata in gat, parca imi curge mucus din nas spre gat.Simt ca undeva in dosul nasului as avea mucus lipit acolo, si ma chinui mereu sa il inghit, este foarte deranjant sa inghit mai mereu, ma epuizeaza, uneori si sa vorbesc parca devine obositor.Mai mult pe partea stanga a nasului parca simt, la fel si nara stanga parca o simt infundata uneori.Uneori vad mucus pe gat, transparent sau albicios ca spuma laptelui si trebuie sa inghit mult sa il pot inghiti.Si pe amigdale se vad niste gaurele mici, iar de pe cea stanga scot frecvent granurele mici galbene foarte urat mirositoare.Nu stiu daca au legatura aceste doua simptome dar trebuia sa vi le descriu.Nu stiu daca are importanta dar noaptea somnul imi este linistit nu ma confrunt cu lipsa aerului, toate simptomele le simt pe parcursul zilei.Va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
30-07-2015, ora 17:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este obligatoriu cosnult ORL
1 ca sa excluda o sinuzita
2 sa decida daca amigdalele trebuei scoase clasic sau se poate doar micsora cu radiofrecventa
0
31-07-2015, ora 20:03
Mary1212
Nu este medic/terapeut
Mary1212
Va multumesc pentru raspuns.In copilarie am avut dese infectii la amigdale tin minte ca la 14 ani mi am pierdut vocea cateva zile.E adevarat ca atunci cand racesc, mai rar ce-i drept de cand locuiesc in Italia, ma ia prima data durerea in gat.Eu amigdalele, le vad marite si gaurite, durere de la ele nu am.Se poate ca dificultatea in a respira sa fie de la ele?Eu locuiesc in Tg Neamt si peste o luna vin in tara.V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea lasa un numar de telefon.Va multumesc, o seara placuta.
0
01-08-2015, ora 13:43
Mary1212
Nu este medic/terapeut
Mary1212
Mai am o singura intrebare dupa care nu mai am de gand sa va stresez prea curand.Pe gat in jos, cand deschid gura larg vad asa ca o crescatura de grasime parca, de culoare portocaliu inchis.Nu e de acuma ci dintotdeauna cred dar acuma ma pune pe ganduri.Ce ar putea sa fie daca ati reusit sa va dati seama din descrierea facuta de mine.Va multumesc.
0
01-08-2015, ora 19:20
Mary1212
Nu este medic/terapeut
Mary1212
As putea sa va trimit si o poza dar nu stiu unde sa o atasez, asa v-ati da seama mai bine.
0
02-08-2015, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dai clic pe fvaleriu sau intri in pagina cabinetului
acolo gasesti adresa personala pe hotmail si numarul de telefon
pana vad poza
1 nu mai consumi bauturi acidulate si fructe citrice, mancare cu otet si lamaie si foarte important REnunti la toate lactatele de vaca si micsorezi cantitatea de fainoase care sunt producatoare de Mucus.
2 faci gargara cu ceaiuri calde sau cu apa de gura dupa fiecare masa
3 cauti ceva spreiuri pentru gat, uleioase, naturale..cu care dai in gat dupa gargara
0
03-08-2015, ora 15:21
Mary1212
Nu este medic/terapeut
Mary1212
Am trimis poza, astept cu nerabdare sa imi spuneti ce este chestia aia de pe gat.Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •