Mucus in urechea interna?! Problema deja de 3 ani! Ajutor!

08-03-2018
ravaell
Nu este medic/terapeut
ravaell
Buna seara. Am sa fiu scurt. Acum aprox. 3 ani de zile m-am dus la un control de rutina la un spital militar, mi-a spus ca sunt bine dar ca trebuie sa-mi faca niste spalaturi in urechi. HABAR NU AM ce s-a-ntamplat dar de atunci urechea dreapta s-a stricat. Cum s-a stricat? De fiecare data cand vorbesc si trec in tonalitatea subtire a vocii urechea dreapta BAZAIE, efectiv, bazaie si tot ce aud in jurul meu se aude DISTORSIONAT(ca atunci cand dai boxele foarte tare si incep sa distorsioneze si sa bazaie). Mai mult de atat, se pare ca si atunci cand vorbesc in tonalitatea mea normala in camere inguste din casa mi se intampla acelasi lucru. Alteori nu se intampla absolut deloc. NU INTELEG ce se intampla!!!

Am fost la 2 profesori medici ORListi dar acestia nu au putut sa-mi dea un tratament concret si nici sa-mi spuna exact ce este. Al doilea profesor a intrat cu o camera si mi-a spus ca as avea mucus lipit de membrana urechii si ca se va rezolva de la sine asta acum 2 ani de zile. Nu s-a rezolvat nimic, totul a ramas NESCHIMBAT! Nici nu s-a inrautatit dar nici nu s-a imbunatatit.

Mi-au fost date tot de al doilea profesor tot felul de spray-uri steroidiene si spray-uri saline. Nu cred ca mai sunt pe piata spray-uri pe care eu sa nu le fi incercat. Am incercat manevrele de desfundare a trompei lui Eustachio fara folos, am folosit pana si Neti Pots(ClinSin Med, etc) tot fara nici un efect.

Ce sa fac? Ce este de fapt tot acest lucru, are o denumire anume? Cum tratez chestia asta? Puteti macar sa-mi spuneti ce credeti ca s-a-ntamplat in momentul in care mi-au fost facute spalaturile? Cu ce a gresit asistenta aceea? AM ATATEA intrebari la care se pare ca nici macar profesorii doctori nu-mi pot raspunde.
1 comentarii
0
09-03-2018, ora 08:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unicul lucru ce putea sa seintample la spalatura... sa se impinga in fir de par spre timpan.. care fiind mic, poate nu a fost vazut de domn. Dr
dar da acea distorsiune
asemanator cum ai pune o sarma pe membrana de la o boxa
Mergi in clinica ORL..si insista sa iti examineze timpanul la Microscop
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.