Multe probleme (ORL, Neuro)

05-12-2011
Eden07
Nu este medic/terapeut
Eden07
Am sa va insir o lista lunga de simptome si daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un diagnostic sau sugestii/recomandari referitor la ce analize sa mai fac, la ce cabinete, medici sa ma duc (din Constanta)...
Problemele mele sunt in mare parte ORL, cat si ofta/neuro si probabil stoma...
Am avut o perioada de cam 3 luni, dureri de cap care deveneau din ce in ce mai insuportabile. Deobicei incepeau de la nivelu cefei si radia spre frunte si uneori invers, dinspre frunte spre ceafa si uneori o durere la nivel maxilar, intre partea de jos a ochiului pana aproape de gingii, uneori pana si la radacina unei masele. Aproape toate problemele le am pe partea dreapta a capului. Si dupaia am observat ca am pupila dreapta mai mare decat cea stanga (Anizocorie) si apoi am fost la oftalmolog, care intradevar mi-a gasit o mica problema la ochiul drept (+25), dar a mentionat ca anizocoria nu are legatura cu problemele ofta si mi-a sugerat sa ma duc la un neurolog. I-am urmat sfatul si am fost sa mi se faca un tomograf, din care nu a reiesit decat ca am material dens in sinusul maxilar drept, care sa dovedit sa fie Rinosinuzita maxilara cronica, iar neurologul mi-a sugerat sa ma tratez de sinuzita ca ar putea fi cauza anizocoriei, dar se pare ca nu a fost asa... Aa si dupa ceva timp ma jena ceva in ureche si am fost la alt doctor (ORL) si mi-a descoperit o ciuperca in urechea dreapta (otita)... Nu stiu daca toate astea au legatura, dar e prea multa coincidenta sa fie toate pe dreapta.. Asta a fost anul trecut, nici pana acum nu am reusit decat sa ma tratez de sinuzita de nenumarate ori...
Si inca ceva, din cand in cand (destul de des) am partea dreapta a gatului imflamata, ca un ganglion, de care m-am tratat de nenumarate ori... am facut si un exudat si nu mi-a iesit absolut nimic...
Si in ultima perioada le-am avut pe toate adunate si pe langa asta dureri insuportabile in ceafa uneori cu niste galme tari ca oasele, si imi vine din ce in ce mai greu sa ma trezesc dimineata... e ca si cum nu as auzi nimic in somn si totusi imi opresc ceasu cand suna fara sa fiu constient de asta sau cateodata aud ceasu sau ce alte zgomote ma mai trezesc dar pur si simplu nu pot sa ma trezesc oricat de mult as vrea si adorm la loc ore in sir.

Va rog daca stiti ceva ce ar putea sa ma ajute, ceva ce nu am facut deja, sau daca aveti un diagnostic pentru mine as aprecia tare mult. Stiu ca e mult de citit, dar chiar nu stiu cui sa mai cer ajutorul.

Va multumesc in avans! Astept pareri/sugestii.
3 comentarii
0
05-12-2011, ora 16:08
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu spui nimic despre stomatologie. Ai fost?
Vezi ca poate fi o infectie la o masea fara nerv, o lucrare mai veche sau maseaua de minte.
Se poate ca nervul chiar sa fi murit si nu simti durere local, dar simptomele tale cam aici indica o problema.
Cariile avanseaza incet si pana gasesti unde este problema, dureaza. Asta daca nu se intampla sa erupa intr-o infectie si sa se vada exact.
Uita-te cu atentie la maselele din spate, controleaza cu ata dentara daca se agata undeva la radacina intre ele - dupa ce introduci ata, tragi usor in toate sensurile, de jos in sus pe fetele laterale ale fiecarei masele.
Vezi sa nu tragi tare sa-ti ranesti gingia. Sa observi si daca miroase ata urat. Acolo inseamna ca este problema. Mirosi si tu ata dupa fiecare masea controlata.
Daca este la o masea sau premolar de sus, atunci si sinuzita poate fi provocata tot de infectia dentara.
Asa ca, trebuie intai sa mergi la stomatolog si apoi sa controlezi daca mai ai sinuzita, deoarece este posibil ca fiind cronica, sinuzita sa nu fi trecut sau tratamentul sa nu fi fost eficient..
Mai verifica toata dantura, iar pe cea de sus - cu o oglinda mica (daca ai), privind in oglinda de la baie, de ex.
Uita-te mai ales pe partea dreapta, daca s-a schimbat culoarea inspre gri si poti testa muscand o coaja de paine cu fiecare masea in parte sa vezi daca simti macar o jena sus sau jos. Musti si faci miscari stanga-dreapta, inainte inapoi, ca si cum ai rumega, cu maselele stranse.
Daca nu mai este nerv, oricum la presiune trebuie sa simti ceva daca este o inflamatie sub maseaua respectiva.
Poti incerca si cu dulce, rece sau cald, tinand lichid rece sau cald in gura si facand presiune - ca si cum iti clatesti gura si impingi lichidul inspre masele.
Cu dulce, poti lua o lingura de gem si o tii cam un minut. Dar...daca te va durea la dulce...o sa fie cam neplacut, ca se va atenua destul de greu durerea. Tine cateva minute bune!!!
Mergi la stomatolog sa iti faci un control. Acolo poate verifica si cu aer, apa si cu instrumentele specifice.
Aproape sigur este de la o carie problema. Daca reusesti sa identifici maseaua inainte, este mai bine, ca mergi la sigur.
daca nu, stomatologul o va gasi. Poate va trebuii sa faci si o radiografie.
Mergi cat mai curand, ca vin sarbatorile si o sa fie inchis cam peste tot.
Cariile sunt provocate de bacterii, este si un streptococ implicat - streptococul mutans - si infectia dentara poate afecta muschii inimii. Nu este bine ca ai stare de somnolenta.
Fiindca s-a marit pupila, eu cred ca este vorba de molarii de sus. Dar nu este exclus sa mai fie si alte carii, de ai astfel de simptome.
0
05-12-2011, ora 17:15
Eden07
Nu este medic/terapeut
Eden07
Multumesc foarte mult pentru raspuns tau, si asa de rapid.
Pana acuma nu m-am gandit la varianta asta, da acum ca mi-ai prezentate, are logica.
O sa iti urmez sfatul si o sa ma duc la stomatolog, ca stiu ca am probleme cu maselele, dar am tot amanat vizita la doctor.
Sper ca asta sa imi mai reduca din probleme ca devine din ce in ce mai insuportabil.

Multumesc foarte mult! Si daca mai doreste cineva sa isi exprime parerea, sunteti bineveniti. As vrea sa stiu orice varianta!
0
01-01-2013, ora 19:08
madmax112
Nu este medic/terapeut
madmax112
Tine-ne la curent cu starea ta dupa ce faci controlul stomatologic.Am o problema asemanatoare:anizocorie, ochi rosii, mancarimi, oboseala.Maselele din partea de jos sunt terminate.La fel ca si tine, am amanat acest control iar acum sunt intr-o perioada in care chiar nu pot sa merg la medic.Clar trebuie sa merg la un stomatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.