Multe puncte pe camp vizual

08-08-2016
ralusimo
Nu este medic/terapeut
ralusimo
Vad ff multe pucte albe transparente miscatoare de careva zile.Am diabet zaharat de tip 1 de 13 ani si iau tratament cu vessel due f, am avut 15 zile injectabil si acum pastile 60 zile.De la ce pot fi acele puncte?M-am panicat uitandu-ma pe net si citind, ca fiind simptome pt dezlipire de retina.Problema e ca au inceput sa ma deranjeze aceste puncte si sa fie tot mai dese.Am inteles ca poate sa fie si din cauza unei infectii.Eu lucrez ca si casier si umbland cu f multi bani, vrand nevrand ma ating la ochi.Maine voi merge la control, dar imi este f frica sa nu fi avansat retinopatia.Multumesc!
3 comentarii
0
08-08-2016, ora 15:25
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Buna ziua, trebuie sa mergeti la control cat mai repede, miodezopsiile (ceea ce aveti dvs) care apar multe, brusc, sunt semn de afectare a interiorului ochiului.

Multa sanatate!
0
08-08-2016, ora 16:58
ralusimo
Nu este medic/terapeut
ralusimo
Este ceva grav? Exista tratament?Am uitat sa precizez ca nu mai suport ochelarii, sunt de distanta 0, 75 si 1, 00..nu aveam probleme daca ma uitam prin ei la ceva aproape, acum am, ma deranjeaza f tare ca trebuie sa ii dau jos.Multumesc!
0
08-08-2016, ora 17:12
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Cel mai bine este sa mergeti la un control complet. Acolo vi se va spune ce s-a intamplat si ce sa faceti mai departe.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laserul YAG - tratament eficient pentru miodezopsii
  •