multipli noduli intrapulmonari distribuiti bilobar

07-08-2009
mishueen
Nu este medic/terapeut
mishueen
Incerc sa razbat cerand ajutor si adunand informatii din toate directiile. Apreciez un raspuns de specialitate la problema de mai jos:
Mama - cancer colorectal, diagnosticat anul trecut -urmate 25 sedinte radio, 7 cure chimio (xeloda oxialiplatin) si 4 cure Avastin + Irinotecan. Se cunosteau "metastazele" pulmonare multiple la data diagnosticarii astfel interventia chirurgicala a fos amanata pana la obstructie sau incontinenta - care s-a intaplat luna trecuta. A fost efectuata o operatie radicala cu intentie paliativa (avea dureri in zona anala) dar ni s-a comunicat ulterior ca interventia a fost complexa [ in ciuda asteptarilor], aceasta eliminand complet problema la nivel local.
Acum problema ramasa ar fi aceste "metastaze"intrapulmonare nodulare 2cm care in urma CT isi pastreaza relativ dimensiunile si locatia, numarul si in ultimul CT se observa ca aceste opacitati distribuite bilobar incep sa se reduca in dimensiune din interior catre exterior.
Alte organe nu sunt afectate, nu ficat, ganglioni sau alte zone. Intrebarea mea este : leiomiomul uterin (care apare in toate explorarile de pana acum) nu poate metastatza la plamani si medicii sa comita o asociere cu tumora primara din virtutea experientei? Toti care vad CT-urile spun "metastaze" dar intrebati de cat de siguri sunt imi raspund: nimic nu e sigur, faceti o biopsie, continuati tratamentul samd.

Am nevoie de indrumare si va multumesc anticipat pt raspunsuri,
Mihai
7 comentarii
0
07-08-2009, ora 22:57
mishueen
Nu este medic/terapeut
mishueen
as mai adauga ca la momentul diagnosticarii, acesti noduli erau prezenti iar buletinul histopatologic al fragmentelor de colon evidentiaza ...structura de adenocarcinom tubular bine diferentiat G1, minim infiltrat.
0
08-08-2009, ora 17:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Leiomiomul uterin nu are nici o legatura cu metastazele pulmonare, este o tumora benigna ce NU metastazeaza.Adenocarcinomul, da.Daca dupa chimioterapie metastazele erau la fel ca si inainte, nici nu s-au marit, nici nu s-au micsorat, inseamna ca nu sunt MTS tumorale ci altceva.Poate ca sunt sechele TBC ; a avut tuberculoza inainte sau alte infectii pulmonare cronice ? O bronsita cronica? A fost fumatoare de-a lungul vietii ? Dupa ce se mai reface postoperator se poate face o biopsie a acestor noduli, daca acestia persista in continuare.Dupa parerea mea la plamani nu sunt metastaze tumorale.Numai bine!
0
09-08-2009, ora 19:13
mishueen
Nu este medic/terapeut
mishueen
DA fumatoare inraita timp de 30 de ani, multiple probleme pulmonare severe de-a lungul anilor aici mentionand bronsita obstructiva cronica...fara TBC
Despre biopsiere va rog indrumati-ma pt ca am fost la Nasta in Bucuresti ne-a vazut un dom "profesor" care dupa ce a privit scanurile si a luat "cadoul" ne-a spus..."mda metastaze" A fost mult sub asteptarile mele avand in vedere ca e un spital cu traditie. O consultatie de 3 min nu poate fi obiectiva tinand cont ca eu descriam evenimentul si el nu asculta.
In fine nu comentez, as vrea daca ma puteti indruma catre o biopsie, un medic, un nume, un spital oriunde.
Un medic radiolog de la IOB si-a dat cu parerea dupa ce a efectuat o radiografie si ne-a spus ca par probleme mai vechi, leziuni din timpul vietii.BPOC etc. Ma gandesc ca a vazut destule necazuri ca sa aiba o parere care sa cantareasca greu.Un alt medic care a efectuat prima biopsie m-a informat ca se intampla metastaza pulmonara dar in primul rand trebuiau sa fie fie afectati ganglionii si ficatul concluzionand ca o T1 minim infiltrat G1 din cunostintele lui nu ar putea fi cauza metastazelor pulmonare-dar exista si ciudatenii, exceptii etc.
Nu stiu ce sa mai cred, medicii oncologi par ca stiu f bine ce zic, nu pot sa le distrag atentia de la ce cred ei... mi-au zis la un moment dat ca metastazele se dezvolta si la nivel osos conform rezultatului CT - am efectuat scintigrafia osoasa care a infirmat rezultatul CT.
Am intrebat de leiomiom pt ca am citit mult in domeniu si am vazut ca metastazeaza rar la plamani- fie si benign si exista ceva tratamente unele baza hormonala altele chimio. Am vazut si o imagine CT a unor metastaze pulmonare data de leiomiom care parca e copia fidela a ultimul CT al mamei mele.

Va multumesc mult pt raspuns, mi-ati mai dat o speranta si un motiv in plus sa cred ca acei nodului nu au nicio treaba cu tumora primara.
0
09-08-2009, ora 19:17
mishueen
Nu este medic/terapeut
mishueen
ref la leiomiom

Multumesc
0
30-10-2011, ora 19:43
djbroask
Nu este medic/terapeut
djbroask
Buna ziua!Ma numesc Raluca sia as vrea sa va intreb ceva in legatura cu sotul meu.Are 35 de ani si in urma cu 3zile a fost si si-a facut o radiografie la plamini si i-au aparut niste noduli calcifiati.Din cauza ca nu s-a observat prea bine a fost trimis sa isi faca un scaner la plamaini si au descoperit ca are mai multi noduli in stare vizibila pe ambii plamani, cel mai mare fiind de 10mm.Ce poate fi?TBC sau infectie pulmonara?Ca simptome a avut dureri de spate, si transpira in somn, fara febra si tuse rara.Momentan este internat la un spital de pneumologie si este izolat, suspect de TBC sau infectie pulmonara;Multumesc.Astept raspunsul dumneavoastra
0
30-10-2011, ora 21:29
mishueen
Nu este medic/terapeut
mishueen
nu sunt medic, posteaza rezultatul CT sau RMN ar trebui sa vorbeasca singur. Iti sugerez sa ceri o a doua opinie intotdeauna.

(calcificati nu poate insemna nimic grav.In intelegerea mea grav e ceva.foarte grav vezi posturile mele de mai sus) Asadar nu te gandi la "prostii". tratament cat mai bun medici cat mai bine "motivati" si mutla rabdare -cu sigutanta se face bine.

Multa sanatate sotului !
Mihai
0
31-10-2011, ora 22:42
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
djbroask, informatiile date de dvs sunt destul de putine. Nu amintiti nimic de simptome, de ce a avut nevoie de radiografie, daca tuseste si cum, daca a scazut in greutate in ultima perioada, cel putin concluziile de la CT sau de la alte investigatii. Daca e TBC sau alta infectie doar medicii de acolo vor fi in masura sa va raspunda dupa ce finalizeaza toate investigatiile.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.